HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Fancoily se podobají klasickým radiátorům, jsou však mnohem efektivnější

Pokud rekonstruujete nebo stavíte dům a zvažujete pořízení modernějšího a efektivnějšího systému, než jsou klasické radiátory, možná byste měli zvážit fancoily. Ty mají oproti radiátorům celou řadu výhod, ať už jde o účinnost nebo vizuální stránku. Přečtěte si, jak přesně fancoily fungují a v čem spočívají jejich největší benefity.


Fancoily jsou efektivnější než klasické radiátory
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Josef Vyškovský (se souhlasem)

Dokáže to, co radiátor, a ještě mnohem víc

Fancoily jsou zařízení na bázi konvektoru, která jsou určená k distribuci tepla nebo chladu do jednotlivých místností. Fancoil vytváří efekt účinného přirozeného konvekčního vytápění v podobě sálavého tepla podobného radiátorům. Tato zařízení slouží jako radiátor, ale mimo to plní mnoho dalších funkcí, jako je například chlazení.

Fancoily je možné připojit například k tepelnému čerpadlu, kondenzačnímu kotli nebo solárnímu systému. Přístroje se vyrábí v různém provedení a lze je umístit prakticky kdekoliv. Mohou být nainstalovány pod podlahu, na stěnu, strop nebo namontovány na podlahu (takzvaná kazetová instalace).

Za kolik se dá pořídit kvalitní podlahový konvektor? Aktuální cena zde.

Jak funguje fancoil?

Fancoil má dvě hlavní části, a to ventilátor (fan) a tepelný výměník (coil). Odtud se také odvíjí název zařízení. Fancoily fungují na principu teplosměnné plochy s nuceným prouděním vzduchu, které zajišťuje vestavěný ventilátor.

Do výměníku se přivádí otopná nebo chladící voda ze zdroje (kotel či tepelné čerpadlo). Vytápění i chlazení je možné regulovat pomocí regulace průtoku vody nebo změnou otáček ventilátoru. Ventilátor tedy žene vzduch nejprve do výměníku, kde se ohřeje nebo ochladí. Tento vzduch jde poté do místnosti.

Fancoily pracují na podobném principu jako klimatizace. Rozdíl je v chladicím médiu. U klimatizace je chladicím médiem chladivo, zatímco tepelný výměník fancoilů je ohříván nebo ochlazován vodou z topného okruhu tepelného čerpadla, případně z jiného zdroje teplé či studené vody.

Za kolik se dá pořídit řídicí jednotka pro fancoily? Srovnejte si ceny zde.

Fancoil zajišťuje komfort po celý rok

Většina fancoilových jednotek nabízí snadnou instalaci a efektivní provoz v komerčních, servisních a obytných prostorách. Nízká tepelná setrvačnost umožňuje rychlé přizpůsobení teploty vzduchu aktuálním potřebám. Zařízení navíc nabízí vytápění a zároveň i chlazení, čímž je zajištěn teplotní komfort po celý rok. Fancoily mohou být i menších rozměrů, a nejsou tedy pak tolik náročné na prostor. Navíc dokážou čistit a filtrovat vzduch. V neposlední řadě se jedná o ekologické zařízení, jelikož na rozdíl od klimatizačního zařízení fancoil ohřívá a ochlazuje vzduch pomocí vodního média, nikoli freonů.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

95 metrů čtverečních za 3,7 milionů – bungalov 4+kk nabízí vše pro rodinu

Fancoily vs. radiátory

  • Rychlost reakce na změnu teploty: fancoily mají obvykle rychlou reakci na změny teploty, což znamená, že mohou rychleji přizpůsobit teplotu místnosti podle potřeby. Radiátory mají tendenci reagovat pomaleji, protože potřebují čas na ohřátí okolního vzduchu.
  • Rozložení tepla: fancoily mohou lépe rovnoměrně distribuovat teplý nebo studený vzduch v místnosti. Radiátory ohřívají vzduch přímo kolem nich, což často vede ke vzniku teplých a studených oblastí v místnosti.
  • Chlazení: fancoily umožňují mimo vytápění také chlazení vzduchu v letních měsících. Radiátory jsou naproti tomu navrženy pouze pro vytápění.
  • Estetika a prostor: fancoily jsou často menší a mohou být umístěny ve stropě nebo podlahových jednotkách. Díky tomu je zařízení schované a nenarušuje design prostoru, jako je tomu u radiátorů, které může plno lidí považovat za nevzhledné.

Kde najdou fancoily své využití

Fancoily se hodí především tam, kde je potřeba vytápět i chladit. Nejčastěji se tedy jedná o administrativní budovy, hotely a podobně.

Fancoily najdou své využití především v prostoru, který má:

  • předpoklad flexibilního provozu i dispozičního řešení,
  • neurčitou tepelnou zátěž,
  • flexibilní průtok primárního vzduchu řízeného dle obsahu škodlivin (CO2),
  • dynamické provozování.

Vydáno dne:
05.02.2024

Photocredit: Josef Vyškovský (se souhlasem)

1

Radiátory k ústřednímu topení i na elektřinu: Jak vybrat ten správný?

Pořizujete nové radiátory nebo jen vyměňujete staré za nové? Jaké můžeme vybrat radiátory k ústřednímu topení a jak je odvzdušnit? Vše se dozvíte zde... Číst více →Který způsob vytápění dřevostavby je nejlevnější? (porovnání celkových nákladů)

Který druh vytápění patrové dřevostavby je nejlevnější – tepelné čerpadlo, podlahové vytápění nebo plynový kotel? Počítejte s námi... Číst více →Bydlím v paneláku – jak mohu snížit výdaje za vytápění?

Jak dosáhnout úspory u zatepleného panelového domu? Přichystali jsme pro vás přehled moderních a často opomíjených technologií snižující náklady na vytápění až o desítky procent... Číst více →Příběhy 4 domácností, které ušetřily za vytápění jednoduchou výměnou

Výměna oken je velká investice, která vám však může ušetřit peníze do budoucna. Přesvědčte se o tom v našem článku, kde uvádíme 4 konkrétní příklady... Číst více →Dřevostavba má o 60 % nižší náklady na vytápění než klasický zděný dům

Hledáte ideální dům pro vaši rodinu? Představujeme vám moderní dům s volitelnou dispozicí od 2+kk až do 5+kk. Prohlédněte si jeho prakticky řešený půdorys... Číst více →Tepelné čerpadlo vyměnili za sálavé vytápění. Ušetřili desítky tisíc již 4 roky v řadě

Pan Jiří dal přednost instalaci uhlíkových folií před tepelným čerpadlem. Kolik protopil za 4 zimy v bungalovu o rozměrech 220 m2?.. Číst více →Valašská roubenka, které stačí na vytápění jen 1 koš dřeva denně

Sympatičtí manželé si v beskydských kopcích nechali postavit roubenku z borovicového dřeva. Vytvořili úžasnou stavbu na magickém místě, kde lišky dávají dobrou noc. Prohlédněte si ji s námi... Číst více →Výdaje za vytápění lze výrazně snížit kombinací dvou systémů

V Česku je zvykem jít ode zdi ke zdi. Přijde novinka a všichni ji musí hned mít doma. Ale poté se zase postupně vrací k původnímu... Číst více →Špatně nastavený termostat prodražuje domácnostem topení o tisíce korun. Zjistili jsme, v čem je problém

U termostatu je důležité věnovat pozornost detailům, které se zdají bezvýznamné, ale lze díky nim znatelně ušetřit... Číst více →