HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Bydlím v paneláku – jak mohu snížit výdaje za vytápění?

Existují efektivní způsoby, jak snížit náklady za energie u panelových domů, které nejsou mezi běžnou veřejností moc rozšířené. Zateplení domu nebo výměna oken jsou dnes již takřka samozřejmostí, nicméně u většiny paneláků není klíčový faktor efektivních úspor využíván. Panelové domy jsou většinou vytápěny teplem z tepláren, která se současně využívá i pro ohřev teplé užitkové vody. Ceny tepla z tepláren za 1 GJ se město od města různí a rozdíly se pohybují i v rámci tisíců korun. Podívejme se, jak lze docílit snížení výdajů za energie u celého objektu a taky u jednotlivých bytů v paneláku.


Většina panelových domů prodělává na vytápění kvůli špatné regulaci
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: © Drevostavitel.cz

Zastaralá technologie chybně hospodaří s teplem navzdory celkovému zateplení domu

V současnosti má většina panelových domů zastaralou technologii regulace ústředního vytápění. Většina panelových domů je vytápěna teplem vyrobeným v teplárně, které je přivedeno do předávací (výměníkové) stanice paneláku a následně distribuováno do jednotlivých bytů. Pokud je v tomto systému zastaralá regulace, může docházet k porušení dynamiky otopného systému (snižuje se průtok vody), nerovnoměrnému vytápění bytů a nadměrné spotřebě tepla. V praxi to vypadá tak, že přízemní byty jsou mnohdy přetápěny a v bytech v horních poschodích je topení nedostatečné.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: © Drevostavitel.cz, testblog, conrad

Většina stávajících řídících systémů funguje na principu ekvitermní regulace. Ta často využívá jeden typ algoritmu pro ovládání zdrojů tepla ve vztahu k topné soustavě paneláku. Její princip spočívá v tom, že topné medium v otopné soustavě (voda v radiátorech) je ohřívána na teplotu, která je přímo úměrná venkovní teplotě. V podstatě se jedná o správný a logický princip, nicméně s řadou nedostatků, např.:

  • Teplotu topného media je nutné stanovit dle parametrů doporučených výrobcem, které nemusí odpovídat požadavkům domu.
  • Při změně tepelných ztrát domu (např. solárními zisky, tepelnými zisky, výměnou oken, zateplením atd.) je nutné tyto parametry opět nadefinovat.

Mám plynový kotel – jak mohu snížit výdaje za vytápění?

Nové systémy jsou schopny snížit náklady až o desítky procent  

Nové systémy regulací tepla, pracují s komplexnějšími algoritmy, které vyhodnocují více parametrů. Systémy dokážou identifikovat případné tepelné zisky (vnější – solární zisky, vnitřní – teplo vniklé vařením, používání počítačů atp.) a na základě těchto parametrů vypočítat potřebnou teplotu přívodní topné vody. Dodávky tepelné energie pro jednotlivé bytové jednotky jsou tak nastaveny dle jejich aktuálních potřeb, včetně možnosti 20% regulace. V jednoduchosti tak nové typy regulací umožňují následující:

  • Regulace vytápění na základě využití vnějších a vnitřních tepelných zisků.
  • Soustavné vyhodnocování chování a změn otopného systému s možností okamžité regulace.
  • Regulace množství dodávaného tepla, které je přímo úměrné aktuální tepelné ztrátě objektu.

Dle dohledaných případových studií bylo napříč různými výrobci moderních systému regulace centrálního vytápění dosaženo úspory celkových energií na vytápění u panelových domů v průměru 20–40 %.

Zvýšení účinnosti radiátorů je cesta k úspoře

Nejprve je potřeba ověřit, zda nejsou radiátory ve vašem bytě zavzdušněné. Pokud se v radiátoru nebo otopném tělese nachází vzduch, několikanásobně se snižuje jeho schopnost předávat teplo. Přestože se tento jev stává u panelových domů výjimečně, může postihnout byty zejména v horních patrech domu. Zda máte radiátor zavzdušněný, si můžete vyzkoušet zcela jednoduše.

Návod jak si ověřit, za máte zavzdušněný radiátor, a postup jak odpustit přebytečný vzduch, naleznete v galerii.

Zvýšení účinnosti otopných těles je dále možné pomocí přídavných ventilátorů. Ty se instalují pod otopná tělesa a fungují na principu zvýšeného průtoku vzduchu tělesem. Obecně platí pravidlo, že čím je otopné těleso teplejší, tím vyšší je průtok vzduchu jeho ohřátou konstrukcí. Instalací přídavného ventilátoru je možné zvýšit účinnost průtoku vzduchu radiátorem až pětinásobně a předat tak více tepla do místnosti. Údaje prodejců, hovořící o 50% úspoře jsou velmi nadsazené. Dle dostupných informací z měření je ale možné pomocí ventilátorů snížit náklady na provoz vytápění o 15–20 %.  

Mám elektrokotel – jak mohu snížit výdaje za vytápění?

V první části článku jsme se zaměřili na úsporu energie na vytápění skrze moderní systémy regulací. Ve druhé se podíváme, jak lze snížit náklady za vytápění u jednotlivých bytů a snížit i náklady za ohřev teplé užitkové vody.Pokračovat na další část →


Vydáno dne:
27.09.2022

Photocredit: © Drevostavitel.cz

5

Elektrický krb: Zatopíte si bez sazí, ale s romantikou

Milujete plápolající oheň v krbu, ale nemáte na pravý krb místo ani prostředky? Pořiďte si efektivní elektrický krb. O příjemné plameny z krbu nepřijdete a neumažete si ruce! Elektrický krb do domu či paneláku, stačí si vybrat.

Na stáří si splnili sen a vyměnili panelák za dřevostavbu

Jak se žije v moderní dřevostavbě na jihu Čech? A co vedlo majitele k tomu, aby se rozhodli na „stará kolena“ stavět? To vše a mnohem více se dočtete v tomto článku.

Nechtěli děti vychovávat v paneláku. Dřevostavba pro ně byla jasná volba.

Přečtěte si, jak se žije v moderní dřevostavbě a jak se řeší její stavba na základě individuálního projektu. Podívejte se také na krásnou fotogalerii domu, která vás provede celým interiérem.

Na stáří si splnili sen a vyměnili panelák za dřevostavbu – 360° video

Starší manželé Jitka a Tomáš se rozhodli se na „stará kolena“ postavit dřevostavbu. Co je k tomu vedlo? A jak jejich domek vypadá? Podívejte se v našem 360° videu.

Solární panely ušetří 60 % energie na teplou vodu

Úspory hýbou světem. Můžete hodně ušetřit, pokud se rozhodnete pro solární panely. Mimo topnou sezónu vystačí i na kompletní ohřev vody!

Po sedmdesátce si postavili dřevostavbu u Ostravy. Platí minimální náklady

Blízko Ostravy si starší manželé Alena a Jaroslav nechali postavit krásnou dřevostavbu z masivních panelů. Co je přimělo na stará kolena stavět moderní dům?

30+ nápadů, jak si zařídit malý balkon – inspirace pro radost a chvíle relaxace

Hledáte inspiraci pro nábytek na váš malý balkon? Zajímá vás, jak upravit balkon třeba v paneláku? Načerpejte inspiraci a užívejte pak zaslouženého odpočinku!

Správce paneláku v severních Čechách vyřešil úsporu pro 22 bytů

Panelák v severních Čechách disponuje systémem, který šetří energie všem 22 bytů. Jak tento systém funguje, nám ukázal jeho správce.

Mám elektrokotel – jak mohu snížit výdaje za vytápění?

Existuje několik základních principů, jak snížit náklady za vytápění elektrokotlem. Která distribuční sazba je nejvýhodnější?

Okna a izolace vám umí ušetřit až 70 % nákladů. Návod, jak toho dosáhnout

Když se řekne zateplení, vybaví se většině z nás nová fasáda. Možností zateplení je ale mnohem více. Které z nich je to úplně nejvýnosnější?