HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Výdaje za vytápění lze výrazně snížit kombinací dvou systémů

V Česku je zvykem jít ode zdi ke zdi. Přijde novinka a všichni ji musí ihned mít. Ale poté se zase postupně vrací k původnímu. Viditelně se tato impulzivnost projevuje právě u vytápění, kde jsme podobné situace viděli v posledních desetiletích vícekrát. Jak z toho ven? Ušetříme víc, když budeme konzervativní nebo když půjdeme s dobou? Řešení je překvapivě ještě někde jinde. Je ukryto v kombinaci více systémů. Ta může vyjít nejlevněji jak z hlediska pořízení, tak i výdajů za topení. Navíc poskytuje zálohu pro případ, že jeden zdroj vypadne nebo se dočasně přestane vyplácet. Pojďme se na to podívat více dopodrobna.VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Václav H. (se souhlasem)

Otrokem svého domu

Topné systémy, jejichž kombinaci si dnes představíme v praxi, jsou orientovány opačným směrem, pokud jde o filosofii použití. Jeden je zcela bezúdržbový a dá se říct až technicky strohý. Druhý vyžaduje účast obyvatel nemovitosti a nese s sebou více věcí k řešení. Pokud se tedy nemůžete rozhodnout, zda upřednostnit komfort a pohodlí za jakoukoli cenu nebo raději vynaložit nějaké úsilí a topit za pár korun, řešení je právě v této kombinaci.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Nejčastější chyby, kterých se Češi dopouští při instalaci fotovoltaiky. Často končí fatálně

Hlavní topný systém modelového případu

Jako primární systém zvolíme pro tento příklad topení pomocí tzv. topných uhlíkových folií, které se instalují do podlahy. Jejich instalace je velmi snadná, a to jak u novostaveb, tak při rekonstrukci či dodatečném zapojení. Benefitem tohoto řešení je v podstatě bezkonkurenční pořizovací cena, díky které lze běžný rodinný dům celý osadit topným systémem i v rámci pouhých desítek tisíc korun. Vzhledem k tomu, že je systém efektivní a cenově dostupný, vyplatí se sám od sebe a stát jej nemusí domácnostem vnucovat pomocí dotací. Tento systém dokáže vytápění domu kompletně zajistit a nemusíte nic dalšího řešit. Otázkou však zůstávají celkové výdaje za topení při využití takového řešení. Ty mohou být na faktuře za elektřinu znát. Navíc se pouštíme na tenký led absolutní důvěry k budoucím cenám elektřiny a to jistě není moudré.

Sekundární topný systém je přesným opakem hlavního

Jako druhý topný systém volíme krbová kamna, v ideálním případě s akumulační vlastností (tedy buď přímo tzv. kamna akumulační nebo hypokaustní, případně tradiční kamna kachlová). Ačkoli tento systém vyžaduje více přípravy a obsluhy, je u moderních i starších zateplených staveb schopen zajistit vytápění nejen velmi levně a efektivně, ale i s určitou přidanou hodnotou romantiky a pohody.

Ceny energií pomáhá domácnostem řešit topný systém vyvinutý ve Skandinávii

Ne vždy je na romantiku nálada a čas

A tím se dostáváme k zásadní podstatě fungování symbiózy těchto dvou topných systémů. Z hlediska úspory se totiž v dnešní době masivně doporučuje vytápění pomocí kamen na dřevo. Jedná se o pravděpodobně nejlevnější řešení, co se týče nákladů na vytápění, a současně v případě použití moderních kamen i o řešení velmi ekologické. Jde však také o řešení velmi zavazující a vyžadující ruční obsluhu uživatele nemovitosti (pokud se nerozhodne pro kotel na pelety, kde do jisté míry i tato potřeba odpadá).

Začala zima, začínáme topit

V praxi funguje kombinace těchto dvou systémů následovně. Topné uhlíkové folie, které jsou instalovány v podlaze a řízeny pomocí termostatů, spínají ve chvíli, kdy teplota klesne pod nastavený limit. Pro pokojovou teplotu můžeme takový limit nastavit například na 23 °C. Pokud nic neuděláme, bude systém automaticky vytápět pomocí elektřiny na stanovenou teplotu. Jakmile se však odhodláme zatopit v kamnech, jelikož na to bude vhodná chvíle, čas i nálada, celý topný systém podlahových uhlíkových folií se vypne a zůstane deaktivován až do doby, než kamna vychladnou a v domě se opět sníží teplota pod stanovenou hranici. Dům tedy v tuto chvíli funguje zcela bezúdržbově a nezavazuje uživatele k tomu, aby se staral o topení v krbových kamnech. Pokud tak však učiní, nárazově si sníží náklady na topení tím, že systém uhlíkových topných folií dočasně odstaví z provozu.

Zima končí, kolik jsme protopili?

Tato kombinace v praxi ukazuje, že celkové náklady na vytápění jsou ve srovnání s jinými systémy nepoměrně nižší. Do výsledku se však odráží aktivita uživatele domu dle jeho ochoty či zájmu využívat krbová kamna pro přitápění v domě. Obvyklým způsobem užívání je v tomto případě snížená teplota v domě například v dopoledních hodinách a zvýšená ve večerních pouze s využitím podlahového topení. O víkendech pak celodenní vytopení na příjemnou pokojovou teplotu, avšak s využitím krbových kamen tak, že se za danou dobu podlahové topení vůbec neaktivuje.

Tepelné čerpadlo není jediným řešením. Platný energetický štítek lze získat i s levnější a úspornější technologií

Nezávislost nade vše

Asi nikomu v posledních letech neušlo, že situace ohledně vytápění je poměrně nejistá a není jasné, co bude zítra. Při rozhodování, zda si pořídit jeden drahý topný systém, který je navíc závislý pouze na jednom zdroji energie, nebo dva levnější, které jsou závislé každý na jiném zdroji, může tedy být tato kombinace na pořadu dne. Při kombinaci výše uvedených systémů jsme schopni výpadek nebo skokové zvýšení jednoho zdroje jednoduše pokrýt tím, že dočasně přejdeme na druhý systém. Kombinace dřeva a elektrického proudu se zde jeví jako optimální. Dostupnost elektrické energie lze předpokládat z důvodu její bezprecedentní důležitosti v dnešní společnosti. Dostupnost dřevní hmoty je pak dána de facto vzdáleností lesa a možností vyjednat si s místní správou samotěžbu nebo v krajním případě legální samosběr popadaného dříví. Jinými slovy se tato kombinace topných systémů ukazuje jako vysoký nadstandard nejen ve smyslu ekonomických úspor, ale i ve smyslu nezávislosti a soběstačnosti.

Vydáno dne:
04.01.2024

Photocredit: Václav H. (se souhlasem)

6

Podlahové topení: Na boso i v zimě? Návod, jak toho docílit
Masivní dřevo v kombinaci s podlahovým vytápěním dává to pravé kouzlo a útulnost domova. Dozvíte se více něž jen, jaké je potřeba dodržet podmínky pro podlahové topení.

Topení v energetické krizi – odborné srovnání ceny za 1 kWh kamny, elektřinou a plynem
Jak je to s topením dřevem v energetické krizi? V článku naleznete srovnání cen za 1 kWh vytápění kamny, elektřinou, plynem a ilustrační příklad výpočtu ceny 1 kWh energie.

Topení tepelným čerpadlem vyjde dráž než přímotopem. Prodejci záměrně neuvádí všechny skutečnosti
Jaké skutečnosti o tepelných čerpadlech se záměrně neuvádí do kalkulace návratnosti? Srovnání nákladů tepelného čerpadla za 30 let ukazuje zajímavé nesrovnalosti.

Topný systém, který na rozdíl od tepelného čerpadla bude šetřit po generace
Vytápění je téma. Řeší se cena energií, řeší se dotace, řeší se návratnost. Faktem zůstává, že toto téma je poměrně závažné, jelikož sahá do našich kapes a často poměrně dosti hluboko. Každá doba má své trendové vlny, ke kterým se všichni davově uchylují.

Tepelné čerpadlo není jediným řešením. Platný energetický štítek lze získat i s levnější a úspornější technologií
Je tepelné čerpadlo jediná varianta, aby vám zkolaudovali novostavbu? Ani náhodou. Existuje možnost, jak se bez něj obejít a ještě ušetřit.

Ceny energií pomáhá domácnostem řešit topný systém vyvinutý ve Skandinávii
Rostoucí ceny energií, se kterými se potýkáme od počátku energetické krize, udělaly průvan nejen v peněženkách spotřebitelů, ale i na trhu topných systémů.

1 kWh tepla za 1,3 Kč. „Lidové vytápění“ je stále levnější než tepelné čerpadlo
S příchodem zimy se nabízí otázka, jaký topný zdroj zvolit, abyste neprotopili celé jmění. Levněji než moderní technologie vychází klasický způsob vytápění.

Je topení dřevem nebezpečné? Mnoho Čechů žije ve velkém omylu
Topení dřevem je neekologické, zdraví škodlivé a připraví ČR o všechny lesy. I takhle mohou vypadat některé mýty ohledně využívání dřeva jako topiva.

Fancoily se podobají klasickým radiátorům, jsou však mnohem efektivnější
Pokud rekonstruujete nebo stavíte dům a zvažujete pořízení modernějšího a efektivnějšího systému, než jsou klasické radiátory, měli bystě zvážit fancoily.

Má globální oteplování vliv na účet za vytápění? Vývoj za posledních 25 let mluví jasně
V poslední době je globální oteplování zmiňováno stále častěji. Může být případný nárůst teplot takový, aby měl vliv na vytápění a následný účet za ně?