HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Bydlení podle Feng Shui: do dětského pokoje patří dřevo

Zařídit dětský pokoj tak, aby plnil všechny své funkce, dítě rozvíjel, podporoval jeho fantazii a zároveň mu dopřál prostor pro odpočinek a koncentraci, se může zdát jako nadlidský úkol, ale není tomu tak. Fígl je v rozdělení pokoje na jednotlivé zóny, kdy každá zóna bude respektovat potřeby dítěte a svůj účel. V dnešním článku se zaměříme na zařízení dětského pokoje podle starého učení Feng Shui a ukážeme si, jaká pravidla je dobré dodržovat, aby se děti mohly přirozeně vyvíjet.


Bydlení podle Feng Shui: do dětského pokoje patří dřevo
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Creative Industries Styria GmbH

Bydlení zařízené podle zásad Feng Shui má pozitivní vliv na nás a naše zdraví. Projděte si jednoduché zásady, které změní váš život k lepšímu, a to právě díky čínskému učení Feng Shui. Pokud si jednotlivé místnosti svého domu či bytu zařídíte podle těchto principů, budou vám přinášet prosperitu, zdraví a fungující vztahy. Dnes se zaměříme na dětský pokoj, který je velmi specifický tím, že v sobě spojuje až tři různé funkce. Měl by dítěti poskytnout kvalitní prostor pro hru a rozvoj osobnosti, klidné místo pro zdravý spánek a později ve školním věku také místo pro ničím nerušené učení. Jak skloubit tyto tři naprosto rozdílné funkce, si ukážeme na následujících řádcích. Nezapomeňte také nahlédnout do naší fotogalerie, kde najdete spoustu tipů.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Creative Industries Styria GmbH, kobiz7, jingdianjiaju, Robyn Johanna | DIY + Design

U dětského pokoje je velmi důležitá adaptabilita

Hlavní zásadou při zařizování dětského pokoje je, aby byl pokoj dostatečně adaptabilní na změny a vývoj dítěte. Tomu, jak dítě roste, vyvíjí se a mění se jeho potřeby, je důležité přizpůsobovat i prostor, ve kterém tráví většinu času. Jak už jsme naznačili výše, dětský pokoj se dělí na tři zóny – zóna spaní, zóna hraní a zóna učení. Každá zóna by měla mít své jasné ohraničení. I v malém pokojíku se tyto tři zóny dají opticky oddělit, ať už koberečkem, závěsem či tapetou na zdi. Než se na jednotlivé zóny podíváme podrobně, řekneme si několik obecných pravidel, které platí pro celý dětský pokoj.

Mohlo by vás zajímat: Zařizování dětského pokoje od plenek až po maturitu

Pokojík přizpůsobte osobnosti vašeho dítěte

I když mají děti rády pestré barvy, nepřehánějte to s nimi. Příliš mnoho různých zářivých barev může u dětí podporovat hyperaktivitu a poruchy soustředění. V dětském pokoji je vhodné vícestupňové osvětlení, které umožní různou intenzitu světla při odlišných činnostech. Vedle centrálního světla a lampičky na pracovním stole je vhodné také světýlko u postele a světelný řetěz nebo LED pásek v hracím koutku. Z květin volte ty se zakulacenými listy a rozhodně živé, umělé květiny do dětského pokoje nepatří. Co dále do dětského pokojíku nepatří, pro mnoho z vás asi překvapivě, je akvárium. Voda má totiž podle Feng Shui schopnost zadržovat v sobě veškeré emoce, a to jak ty pozitivní, tak i ty negativní.

V dětském pokoji by mělo být zastoupeno všech pět prvků – dřevo, oheň, země, voda a kov. Děti obecně mají silnou energii elementu dřeva, který reprezentuje hravost, rozmanitost, pestrost a také chaos a zmatek. Dřevo by tedy v žádném pokojíčku nemělo chybět. Co se týče ostatních prvků, vždy berte v potaz osobnost daného dítěte. Aktivní a neposedné děti potřebují v pokoji energii, která je zklidní. Vhodné je posílit prvek země, vody a kovu. Toho docílíme například pomocí barev – hnědé, béžové, žluté či pískové (země), bílé a fialové (kov) nebo modré (voda). Důležité je také, aby měl pokoj svůj systém a řád a aby v něm bylo uklizeno. Naopak pasivní a neprůbojné děti, které potřebují nějaký vnější stimul k aktivitě, můžeme podpořit elementy ohně a dřeva. Z barev jsou vhodné zelená, červená, oranžová a růžová, z materiálů hlavně dřevo.

Zóna spaní poskytne dítěti klidný a nerušený spánek

Prostor vyhrazený pro spánek by měl zahrnovat pouze postel a noční stolek. Nic víc. Tato zóna by měla vyzařovat klidnou energii, kterou snadno navodíme pomocí barev, jako je modrá, bílá či fialová. Vhodný je také obrázek nebo tapeta na stěně s motivy spících zvířátek, klidných motivů z pohádek apod. Pro umístění postele platí stejné zásady jako v ložnici. Postel by měla stát čelem ke zdi tak, aby dítě z postele vidělo na dveře. U postele by v žádném případě neměla být žádná elektronika.

Mohlo by vás zajímat: Bydlení podle Feng Shui: dokonalá ložnice přináší mnohá potěšení

Zóna hraní jako jediné místo v dětském pokoji, kde může vládnout chaos

Prostor určený k hraní vybavte tak, aby vyzařoval energii a inspiraci. Opatřete jej měkkým kobercem či hrací podložkou, které poskytnou dětem pohodlí a bezpečí. Barvy v zóně pro hraní mohou být pestřejší, volte je ale s ohledem na osobnost dítěte podle toho, co jsme si řekli výše. Skvělé jsou hračky ze dřeva a přírodních materiálů a takové, které vzbuzují zvídavost a podporují vývoj dítěte. Hračky mohou být vyskládané volně v prostoru, děti mají rády, když na své věci vidí. Hrací zóna je jediné místo v pokoji, kde může vládnout mírný chaos.

V zóně učení půjde příprava do školy jako po másle

Pokud máte doma školáka, je důležité vyčlenit mu v pokoji místo pro učení. Tato zóna by měla být vždy uklizená a neměla by obsahovat nic, co může dítě rozptylovat. Stůl umístěte tak, aby dítě nesedělo zády ke dveřím ani k oknu. Chcete-li pomoci k rychlejšímu osvojení učební látky, zaměřte se na element země. Ten podpoříte nejlépe žlutou barvou, případně pak světle hnědou, béžovou a kávovou. Pro zlepšení koncentrace vsaďte na element kovu a bílou, šedou a fialovou barvu. S únavou pomůže prvek ohně, který posílíme doplňky v červené, růžové či oranžové barvě. Hlavní barvy v zóně učení volte v jemných, světlejších barvách. Tmavé barvy působí těžce, a i učení by se tak mohlo stát těžkým.

I přes sebelépe vybavený dětský pokoj nezapomínejme na to, že malé děti v sobě mají spoustu energie, kterou potřebují někde vybít. A to nejlépe venku na čerstvém vzduchu. Dopřejme jim proto co nejvíce času stráveného v přírodě, kde budou moci uplatnit svoji velkou fantazii a přirozenou zvídavost.

P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
28.07.2020

Photocredit: Creative Industries Styria GmbH

4

Dětské pokoje: Inspirace a fotogalerie

Jak vybavit dětský pokoj pro své potomky? Přinášíme malou inspiraci.

Dětský nábytek: Jak ho vybrat a na co si dát pozor?

Vybíráte dětský nábytek? V tomto článku se dozvíte jak dětský nábytek vybrat, čím se při nákupu řídit a navíc se budete moci inspirovat ve fotogalerii.

Zařizování dětského pokoje od plenek až po maturitu

Manuál, jak vytvořit kvalitní a funkční prostor, kde si pohraje batole, vyroste školák a dospěje teenager.

Řešíte malý dětský pokoj? Víme, jak vyzrát na nedostatek místa

Zařizujete pokoj pro své dítě či teenagera? V tom případě se vám budou hodit rady, jak zařídit i malý pokoj tak, aby byl hezký a praktický.

Odkladiště nábytku proměnili v originální pokojíček s horolezeckou stěnou

Zanedbaný pokoj plný starého nábytku proměnili během několika měsíců k nepoznání. Malý syn dostal od rodičů perfektní dětský pokoj s horolezeckou stěnou.

Bydlení podle Feng Shui: čistá kuchyně zlepší nejen vaše zdraví, ale i finanční situaci

Kuchyně je ve Feng shui nejdůležitější místností v domě. Kromě zdraví a vitality má vliv i na naše bohatství. Více v našem článku.

Bydlení podle Feng Shui: obývací pokoj vám může pomoci se vztahy i kariérou

Obývací pokoj je místo, kde se potkává nejvíce lidí. Přečtěte si, jak jej zařídit, aby co nejvíce odpovídal vašemu životnímu stylu.

3 zásadní otázky, které si musíte položit před zařizováním dětského pokoje

Plánujete pro své děti nový pokojíček nebo připravujete dětské království poprvé? Víme, jaké otázky si před touto akcí položit jako první.

Dětská domečková postel – populární a originální místo pro hraní i spaní

Dětský pokoj je hotový, už jenom vybrat postýlku. Vydejte se cestou dětské postýlky typu domeček. Domečkové postele se těší velké popularitě mezi dětmi, ale i mezi jejich rodiči. Inspirujte se ve fotogalerii.

Dětský pokoj pro kluka i pro holčičku – inspirace, nápady a více jak 40 tipů

Nezáleží na tom, jestli máte velké či malé místnosti pro tvorbu dětského pokoje. Krásné pokojíčky mohou vzniknout za všech podmínek. Načerpejte inspiraci a pusťte se do zařizování.

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky:

E-MAIL
POŠLETE MI JE