HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

3 zásadní otázky, které si musíte položit před zařizováním dětského pokoje

Jedno dítě, žádné dítě. Dvě děti, dvojnásobná radost, ale i starost. Pokud jste rodiče, tak jste to jistě už někdy slyšeli. A zařízení dětského pokoje je opravdu velká starost. Stojí před vámi hned několik dilemat, které není dobré brát na lehkou váhu. Které to jsou?


Dětský pokoj, velké malé království
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: NN.CZ (se souhlasem)

1. Co od dětského pokoje očekáváte?

Možná vám tato otázka připadá zvláštní, ale měla by zaznít jako první. Zamyslete se nad tím, jak vaše domácnost funguje, jak fungujete jako rodina. Bude dětský pokojíček jen místem pro odpočinek a ostatní činnosti budou děti vykonávat ve vaší společnosti, tedy v obývacím pokoji či kuchyni? To je totiž celkem běžný model moderní rodiny. Takový pokojík bude jednoduchý, dominantou bude lůžko nebo patrová postel a příjemné uklidňující barvy.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: NN.CZ (se souhlasem), La-Belle-Galerie (Pixabay)

Ovšem pokud chcete pro děti vlastní útočiště (a pro sebe trochu klidu), je potřeba k zařizování pokoje přistupovat trochu jinak. Takový pokojíček bude pro vaše potomky místem, kde dělají úplně všechno – hrají si, studují, relaxují, zvou si sem návštěvy, stonají, usínají… Je to v podstatě taková malá garsonka uprostřed většího bytu. A takový prostor je potřeba správně navrhnout a rozčlenit.

2. Kde bude postel a kde si bude hrát?

Dětský pokoj by měl být rozdělen do několika částí – zóny pro spaní, studium a zábavu. Zóna pro studium by se neměla nacházet vedle zóny pro zábavu, ale to je mnohdy zcela nereálné. Pohled na hračky může dítě rušit a odvádět jeho pozornost jinam. Tyto části pokoje by v ideálním případě měly být protilehlé. Pokud to velikost místnosti nedovoluje, zkuste je nějak opticky oddělit, např. odtažitelným závěsem, paravánem, knihovnou či jinou clonou.

Co se spací zóny týče, zde platí podobná pravidla jako při zařizování ložnice – postel by se neměla nacházet pod oknem a v blízkosti dveří. Pohled na učebnice nebo hračky během usínání také není ideální, ale to už by ta dětská garsonka musela mít rozlohy loftového bytu. Chcete-li dětem v tomto ohledu dopřát více pohodlí a klidu, pořiďte vyvýšené lůžko, pod které lze umístit pracovní stůl nebo hrací koutek.

Mohlo by vás zajímat: Loftová postel jako originální inspirace pro malé bydlení

3. Jaké vybrat barvy do dětského království?

Pro kluka modrou, pro holčičku růžovou. Pokud nepatříte mezi fanoušky takového škatulkování, vyhněte se mu. Nejlepší je zeptat se samotných dětí. Že ještě neumí mluvit? I batole vám umí dát najevo, jaké barvy preferuje.

Mohlo by vás zajímat: Bydlení podle Feng Shui: do dětského pokoje patří dřevo

V časopisech o bydlení a na sociálních sítích panuje trend neutrálních barev. Černobílé pokojíčky, nebo pokoje laděné do béžové či šedé. Je to krásné, ale… Děti potřebují ke svému správnému vývoji barvy. Probouzí jejich tvořivost, fantazii a dokážou ovlivnit i jejich náladu a chování.

Zelená barva všeobecně uklidňuje. Je to barva přírody a harmonie. Pomáhá ale také načerpat nové síly a povzbudit, dodává pocit bezpečí a zázemí. Do dětského pokoje je to barva téměř ideální. Pozor ale, abyste to s ní nepřehnali, volte buď zelený nábytek, nebo stěny. Když je jí příliš, může vést až k pasivitě.

Také žlutá se hodí do dětského pokoje. Patří mezi teplé a jasné barvy, umí pozvednout náladu, rozveselit a povzbudit. Žluté tóny napomáhají komunikaci, uvolnění, působí pozitivně na paměť i nervy a je symbolem vysoké inteligence.

Obě barvy se hodí jak pro dívky, tak pro chlapce, jsou tedy ideální do sourozeneckých pokojů, pro malé i velké děti. Ať už vyberete jednu z nich nebo jinou, nejdůležitější je zařizovat dětský pokojíček s maximální péčí a láskou.

Mohlo by vás zajímat: Jak na barvy v interiéru, aneb ultramarínovou nebo tyrkysovou?

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
12.12.2021

Photocredit: NN.CZ (se souhlasem)

4

Dětský nábytek: Jak ho vybrat a na co si dát pozor?

Vybíráte dětský nábytek? V tomto článku se dozvíte jak dětský nábytek vybrat, čím se při nákupu řídit a navíc se budete moci inspirovat ve fotogalerii.

Zařizování dětského pokoje od plenek až po maturitu

Manuál, jak vytvořit kvalitní a funkční prostor, kde si pohraje batole, vyroste školák a dospěje teenager.

Řešíte malý dětský pokoj? Víme, jak vyzrát na nedostatek místa

Zařizujete pokoj pro své dítě či teenagera? V tom případě se vám budou hodit rady, jak zařídit i malý pokoj tak, aby byl hezký a praktický.

Odkladiště nábytku proměnili v originální pokojíček s horolezeckou stěnou

Zanedbaný pokoj plný starého nábytku proměnili během několika měsíců k nepoznání. Malý syn dostal od rodičů perfektní dětský pokoj s horolezeckou stěnou.

Bydlení podle Feng Shui: do dětského pokoje patří dřevo

Správně zařízený dětský pokoj poskytuje dětem prostor pro hru, učení i kvalitní spánek. Jak na to vám poradíme v našem článku.

Dětská domečková postel – populární a originální místo pro hraní i spaní

Dětský pokoj je hotový, už jenom vybrat postýlku. Vydejte se cestou dětské postýlky typu domeček. Domečkové postele se těší velké popularitě mezi dětmi, ale i mezi jejich rodiči. Inspirujte se ve fotogalerii.

Dětský pokoj pro kluka i pro holčičku – inspirace, nápady a více jak 40 tipů

Nezáleží na tom, jestli máte velké či malé místnosti pro tvorbu dětského pokoje. Krásné pokojíčky mohou vzniknout za všech podmínek. Načerpejte inspiraci a pusťte se do zařizování.

Waldorfské hračky a zařízení dětského pokoje – 8 zajímavých tipů pro rodiče

Zařizujete dětský pokoj? Hledáte vybavení, které zajistí všestranný rozvoj dítěte? Waldorfské pomůcky a vybavení jsou přesně to, co hledáte! Inspirujte se.

Montessori hračky a pomůcky – jak je používat a podle čeho vybírat

Slyšeli jste už o Montessori školce? Zajímají vás Montessori hračky a pomůcky pro vaše děti? Přečtěte si, jaká jsou důležitá kritéria pro jejich výběr.