HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

3 zásadní otázky, které si musíte položit před zařizováním dětského pokoje

Jedno dítě, žádné dítě. Dvě děti, dvojnásobná radost, ale i starost. Pokud jste rodiče, tak jste to jistě už někdy slyšeli. A zařízení dětského pokoje je opravdu velká starost. Stojí před vámi hned několik dilemat, které není dobré brát na lehkou váhu. Které to jsou?


Dětský pokoj, velké malé království
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: NN.CZ (se souhlasem)

1. Co od dětského pokoje očekáváte?

Možná vám tato otázka připadá zvláštní, ale měla by zaznít jako první. Zamyslete se nad tím, jak vaše domácnost funguje, jak fungujete jako rodina. Bude dětský pokojíček jen místem pro odpočinek a ostatní činnosti budou děti vykonávat ve vaší společnosti, tedy v obývacím pokoji či kuchyni? To je totiž celkem běžný model moderní rodiny. Takový pokojík bude jednoduchý, dominantou bude lůžko nebo patrová postel a příjemné uklidňující barvy.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: NN.CZ (se souhlasem), La-Belle-Galerie (Pixabay)

Ovšem pokud chcete pro děti vlastní útočiště (a pro sebe trochu klidu), je potřeba k zařizování pokoje přistupovat trochu jinak. Takový pokojíček bude pro vaše potomky místem, kde dělají úplně všechno – hrají si, studují, relaxují, zvou si sem návštěvy, stonají, usínají… Je to v podstatě taková malá garsonka uprostřed většího bytu. A takový prostor je potřeba správně navrhnout a rozčlenit.

2. Kde bude postel a kde si bude hrát?

Dětský pokoj by měl být rozdělen do několika částí – zóny pro spaní, studium a zábavu. Zóna pro studium by se neměla nacházet vedle zóny pro zábavu, ale to je mnohdy zcela nereálné. Pohled na hračky může dítě rušit a odvádět jeho pozornost jinam. Tyto části pokoje by v ideálním případě měly být protilehlé. Pokud to velikost místnosti nedovoluje, zkuste je nějak opticky oddělit, např. odtažitelným závěsem, paravánem, knihovnou či jinou clonou.

Co se spací zóny týče, zde platí podobná pravidla jako při zařizování ložnice – postel by se neměla nacházet pod oknem a v blízkosti dveří. Pohled na učebnice nebo hračky během usínání také není ideální, ale to už by ta dětská garsonka musela mít rozlohy loftového bytu. Chcete-li dětem v tomto ohledu dopřát více pohodlí a klidu, pořiďte vyvýšené lůžko, pod které lze umístit pracovní stůl nebo hrací koutek.

Mohlo by vás zajímat: Loftová postel jako originální inspirace pro malé bydlení

3. Jaké vybrat barvy do dětského království?

Pro kluka modrou, pro holčičku růžovou. Pokud nepatříte mezi fanoušky takového škatulkování, vyhněte se mu. Nejlepší je zeptat se samotných dětí. Že ještě neumí mluvit? I batole vám umí dát najevo, jaké barvy preferuje.

Mohlo by vás zajímat: Bydlení podle Feng Shui: do dětského pokoje patří dřevo

V časopisech o bydlení a na sociálních sítích panuje trend neutrálních barev. Černobílé pokojíčky, nebo pokoje laděné do béžové či šedé. Je to krásné, ale… Děti potřebují ke svému správnému vývoji barvy. Probouzí jejich tvořivost, fantazii a dokážou ovlivnit i jejich náladu a chování.

Zelená barva všeobecně uklidňuje. Je to barva přírody a harmonie. Pomáhá ale také načerpat nové síly a povzbudit, dodává pocit bezpečí a zázemí. Do dětského pokoje je to barva téměř ideální. Pozor ale, abyste to s ní nepřehnali, volte buď zelený nábytek, nebo stěny. Když je jí příliš, může vést až k pasivitě.

Také žlutá se hodí do dětského pokoje. Patří mezi teplé a jasné barvy, umí pozvednout náladu, rozveselit a povzbudit. Žluté tóny napomáhají komunikaci, uvolnění, působí pozitivně na paměť i nervy a je symbolem vysoké inteligence.

Obě barvy se hodí jak pro dívky, tak pro chlapce, jsou tedy ideální do sourozeneckých pokojů, pro malé i velké děti. Ať už vyberete jednu z nich nebo jinou, nejdůležitější je zařizovat dětský pokojíček s maximální péčí a láskou.

Mohlo by vás zajímat: Jak na barvy v interiéru, aneb ultramarínovou nebo tyrkysovou?


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Lucie Bejčková
Redaktorka Dřevostavitele

Vydáno dne:
12.12.2021

Photocredit: NN.CZ (se souhlasem)

1

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE