HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Fotograf si postavil černou kostku uprostřed Londýna

Ze všech stran je obklopena klasickou britskou cihlovou zástavbou, přesto nepůsobí na místě nepatřičně. Moderní minimalistická dřevostavba s černým obkladem vnáší do ulice svěžest i eleganci. Díky svému propracovanému návrhu je navíc perfektním místem pro bydlení i práci.


Černá kostka
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Ed Reeve

Fotograf Ed Reeve hledal moderní bydlení v srdci Londýna, které zároveň souzní s okolím i přírodou. Spojil své síly s architektem Davidem Adjaye a společně vytvořili originální stavbu, která poutá pozornost všech kolemjdoucích. Známá je pod názvem Ed’s Shed, tedy Edova kůlna. Stavba připomíná při pohledu z ulice černou kostku nahodile prošpikovanou velkorysými okny na všech stěnách. Budova však v sobě skrývá mnohem více.

Od ulice je dům oddělen cihlovým plotem typickým pro tuto lokalitu. Vstup do stavby vede přes parkovací stání umístěné na střeše spodní terasy. Teras je u domu hned několik. Architekt se totiž rozhodl si pohrát s výškovými úrovněmi a vytvořit různá zajímavá zákoutí a prostranství. Díky tomu, že veškeré obklady zdí, terasová krytina, zábradlí i venkovní nábytek jsou tvořeny stejnými černými dílci, působí tyto venkovní prostory celistvě a přirozeně navazují na interiér i okolní prostředí. Zároveň vytvářejí vhodné kulisy pro profesionální fotografické práce majitele stavby.

Jedním z důležitých hledisek při návrhu byl kontakt s přírodou. I proto padla volba konstrukčního systému na masivní dřevostavbu obloženou černě natřeným cedrovým dřevem. Pro majitele bylo stěžejní zvolit stavební materiály přátelské k životnímu prostředí. Konstrukce je tvořena částečně prefabrikovanými panely, jejichž kompletace zabrala pouhé dva dny.

Kontakt s přírodou zprostředkovává také zahrada plná vzrostlých stromů, do jejichž korun lze vyhlížet z velkoformátových oken v obývacím pokoji. Také zvolené měkké umělé osvětlení a přirozené větrání skrz větrací otvory mají za cíl vytvořit v domě příjemné a nestrojené prostředí.

Hra se světlem je pro dům obzvlášť důležitá. Kromě toho, že návrh využívá technik určených k vykreslení přirozeného denního světla v interiéru, pohrává si také s polohou slunce v průběhu dne. Sluneční záření ráno dopadá skrz vzrostlý bambus do ložnice, kde vytváří zajímavé efekty. V poledne osvětluje zadní část budovy, kde je umístěna kuchyně. Večer pak nepřímé slunce dopadající skrz koruny stromů rozjasňuje obývací pokoj v horním patře.

Dům se rozkládá na 185 metrech čtverečních rozdělených do třech poschodí. Celá stavba je zapuštěna oproti terénu silnice do země. Vznikla tak spodní terasa a dolní podlaží, kde je umístěna kuchyně a vstup na zahradu. V prostředním podlaží se nacházejí ložnice. Horní podlaží patří obývacímu pokoji.

Dům s okolním prostředím propojují zmíněná velká okna a větrací otvory. Okna jsou vertikálních i horizontálních tvarů a kopírují vnitřní tvar budovy. Okna jsou také součástí střechy, na kterou je možné z obývacího pokoje i vystoupit a rozhlédnout se po okolí.

Interiér domu je zařízen ve stejném minimalistickém duchu jako jeho zevnějšek. Barevné řešení všech pokojů vychází z černobílé palety. Jen výjimečně je „narušeno“ prvky v dekoru dřeva, kterými jsou stoly, stolky a schodiště. Vnitřní dveře jsou voleny co nejtlustší tak, aby poskytovaly obyvatelům domu soukromí a bezpečí.

Ed’s shed je důkazem, že i jednoduše vypadající strohá stavba může plně vyhovovat požadavkům na příjemné bydlení uprostřed velkoměsta, které nemá daleko k přírodě.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
22.04.2018

Photocredit: Ed Reeve

7

Když v dřevostavbě zapomenete umělce

Podívejte se, jak naložili s dosluhující dřevostavbou umělci Dan Havel a Dean Ruck.

Video: Každý dřevostavitel je tak trochu umělec ale tenhle chlapík válí

Každý dřevostavitel je částečně umělcem, ale to co předvádí tento chlapík je až neuvěřitelné. V přítomnosti stavebního dozoru to ale rozhodně nezkoušejte.

Video: Dřevěný nábytek nebo umělecká socha?

Amatérský sochař vytváří netradiční dynamické sochy ze dřeva. Z lepené překližky vyřezává umělecké sochy, které zároveň poslouží i jako nábytek.

Navštivte s námi minimalistický dům Gjovik House ve stylu dánského hygge

Útulnost a pohodlí ve spojení s drsnou norskou přírodou? Navštivte s námi minimalistický dům Gjovik House ve stylu dánského hygge.

Dva domy, jedna rodina – netradiční černá dřevostavba ze Švýcarska

Atypická parcela dala vzniknout velmi netradičně sestavené dřevostavbě. Nad betonovým základem se ční tři patra prostorové mozaiky. Prohlédněte si ji v našem článku.

Moderní rodinné bydlení vytvořili v tradiční zástavbě velkoměsta

Útulné rodinné prostředí vytvořila moderní přístavba v historické části velkoměsta. Dokonalý způsob, jak chytrým způsobem využít nevyužitou část pozemku v tradiční zástavbě.

Rodinný dům skoro celý pod zemí – má 253 metrů čtverečních

Prohlédněte si s námi neobvykle řešený patrový rodinný dům, který je částečně ukrytý pod zemí. Vyniká nejen svojí dřevěnou střechou s měděnou krytinou.

Rodinný dům obložený dřevěnými paletami vyšel na 27 milionů korun

Zahraniční architektura opět předčila naše očekávání. Rodinný dům z černých dřevěných palet o užitné ploše téměř 245 m2 stál v přepočtu více než 27 milionů korun.