HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Navštivte s námi minimalistický dům Gjovik House ve stylu dánského hygge

Dánské architektonické studio Norm Architects postavilo pouhou hodinu cesty z norského hlavního města Osla minimalistický rodinný dům. Díky útulným zákoutím, tlumeným barvám a otevřeným obytným prostorům lemovaným velkorysými okny s výhledem na malebné okolní lesy a jezero je tento dům ztělesněním dánského životního stylu hygge. Tento styl se vyznačuje důrazem na útulnost a pohodlí spojené s pocity pohody a spokojenosti. Nabyl na popularitě na konci 20. století a postupně se z Dánska šíří do dalších zemí. Pojďte se s námi podívat, jak se architektům podařilo vybudovat v drsné severské přírodě pohodlný a útulný rodinný domek.


Gjovik House
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Norm Architects

Gjovik House se nachází na úpatí majestátního kopce s výhledem na hluboké lesy a největší norské jezero Mjosa. Jedná se o moderní a minimalistický klastrový dům. Skládá se z překrývajících se kostek různých velikostí, které spolu vytváří důmyslný a dynamický rodinný dům. Zvolené materiály, úrovňový interiér a vestavěný nábytek na míru vytvářejí minimalistický, přesto ale útulný a klidný dojem. Dům je elegantně zasazen do kopce a jednoduše a přirozeně souzní s okolím. Při navrhování domu architekti zvážili důkladně okolní klima a navrhli dům, ve kterém si jeho obyvatelé díky útulnosti a pocitu tepla můžou skutečně odpočinout od chladných dnů severské zimy.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Norm Architects

Zapomeňte na nudu a pocit samoty

Dům se skládá ze 6 kostek, které se navzájem překrývají v půdorysu a řezu. To vytváří útulný prostor plný zákoutí se spoustou překvapení. Po domě se pohybujete z jedné kostky do druhé (čili z jednoho pokoje do druhého) a celý prostor má zvláštní hloubku. Propletení je zdůrazněno také výběrem materiálů. Podlaha se stává stěnou a zeď se stává podlahou v neustále se měnícím světě betonu, dřeva a jemných teplých tónů. Většina veškerého zabudovaného nábytku přispívá k jemnému a minimálnímu výrazu.

Moderní klastrový dům vám dává pocit, že jste spolu, aniž byste museli nutně být v jedné místnosti. Díky měnícím se úrovním a materiálům jste neustále ve spojení, vysvětlují architekti. Dům se krásně se propojuje s jeho drsným, a přesto klidným prostředím – svou nenásilnou strukturou a útulnými kostkami je krásným příkladem hygge, dodávají.

Středobodem všeho je kuchyň

Rodinný domek má pouhých 155 m2. Jednotlivé místnosti jsou tam, kde byly záměrně vynechány dveře, od sebe odlišeny nenápadnými změnami materiálů a úrovní. Leštěné podlahy v salonku přecházejí do matných v jídelně. Zatímco největším prostorem je obývací pokoj s velkými okny a spektakulárním výhledem, pravým středobodem domu je kuchyň. Je umístěna v centru plánu a ostatní kostky, ve kterých se nachází obývací pokoj, ložnice, koupelna a technická místnost, k ní přiléhají. Prohlédněte si celý interiér ve fotogalerii.

Vybrané výhledy jsou ohraničeny okny rozloženými mezi kostkami, zatímco kuchyň nabízí velkolepější výhled díky obrovským oknům na obou stranách. Okna sahají od podlahy až ke stropu, a kromě výhledu na lesy v okolí městečka Gj?vik poskytují kuchyni velké množství světla.

Exteriér v dokonalém souznění s okolní přírodou

Každá ze 6 kostek domu má rovnou střechu a fasády jsou udělány ze stejnoměrně položených tenkých vertikálních dřevěných prken. Prkna jsou navržena tak, aby působila už zešedle jako starší dřevo a dům tak dokonale zapadl do okolního přírodního prostředí.

Čtete dále: Dřevěná fasáda je lepší natřená nebo zešedlá?

Účelem dřevěné fasády, stejně jako celkové struktury domu, bylo zabránit tomu, aby dům pompézně vyčníval ze svahu. Naopak místo toho zůstal v tiché rovnováze s okolím, dodávají architekti.

Líbí se vám minimalistický dům v souladu s přírodou? Více takových domů naleznete v sekci Architektura.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Eva Zupančič

Vydáno dne:
01.05.2018

Photocredit: Norm Architects

4

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE