HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dva domy, jedna rodina – netradiční černá dřevostavba ze Švýcarska

Dosud nám byly známé jen dvě kultury, které se proslavily na poli architektury černou barvou dřevostaveb. Tradičně se jednalo o model japonský či skandinávský. Teď bude třeba trochu historii přepsat, do hry totiž vstupují Švýcaři. A nutno uznat, že jejich dvougenerační dům v lesích šlape jako hodinky. Netradičně koncipovaný projekt „lesního sídla“ Two Family House nad jiné vyniká efektivitou práce s prostorem. Prohlédněte si ho s námi.


Netradiční dřevostavba ze Švýcarska: Dva domy, jedna rodina
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Lucas Peters

Posun od romantiky alpských roubenek je v tomhle případě více než drastický. Přesto vás pohled na černě zábavnou fasádu rodinného domu, který se nachází v lesích jen kousek od Curychu, nenechá chladným. Je totiž strhující svým propracovaným provedením, byť z počátku působí trochu matoucím dojmem. Jenže s bližším vysvětlením začne vše dávat smysl.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Lucas Peters

Limitním faktorem je tu totiž trojúhelníkovitý tvar parcely, jejíž profil nesměl být překročen. Předně, fyzicky to ani kvůli hraně svahu nebylo možné. Ale neprošlo by to ani legislativně: stavba totiž navazuje na les, ve kterém se nesmělo kácet. Do prostoru úzce vymezeného se navíc muselo vměstnat bydlení ne pro jednu, ale hned dvě rodiny: mladší a starší generaci. Což se díky chytré intervenci povedlo, o čemž se můžete přesvědčit ve fotogalerii, ve které najdete i půdorysy a další výkresy tohoto netradičního domu.

Les, který sem patří

Les šikmo protíná stavební parcelu, ale při samé realizaci vůbec nevyznívá jako omezující prvek. Architekti ze studia Hajnoczky.Zanchetta Architekten ve spolupráci s designérkou Angelou Waibelovou jej dokázali plnohodnotně začlenit do stavby. Vzrostlé stromy jsou předmětem krásy, centrem výhledu z oken, přirozeným doplňkem každodenního života obyvatel. Má to své kouzlo: z jednoho patra venku vidíte jen rovné řady kmenů a vertikálním členěním s ním koresponduje uspořádání místnosti za sklem. Ve vyšším patře, kde už hledíte do proměnlivých korun stromů, je i interiér košatější. Jak s úsměvem projektanti prozrazují: „Kdyby tu les nestál, museli bychom jej vysadit.“

Dvě věže spojené mostem?

A přesně takový milý tvůrčí nadhled v sobě nese celá stavba. Která, ač se to tak napoprvé možná nezdá, je rozdělena do dvou samostatných bytových jednotek o čtyřech úrovních. S členěním moc šikovně vypomáhá charakter svahu, který se stává pevnou součástí objektu. Komplexní práce s topografií terénu pak umožnila rozpracovat plán bez zbytečných kompromisů. Každá ze čtyř úrovní má přitom mírně odlišný půdorys a velikost. Navíc horní patra mají četné konzolové prvky, například vyčnívající okna, která zvyšují podlahovou plochu. Místa je tu víc než dost, v úhrnu 260 metrů čtverečních, což pohodlně stačí k ubytování pěti obyvatel. Obě rodiny přitom mají dostatek pohodlí i soukromí a dispozice stavby respektují drobné odlišnosti jejich rutiny.

Ostrý útes i nenápadný host

Větší ze dvou mezonetových apartmánů se nachází v úrovni přízemí a skládá se z ložnic a prvního patra, kde jsou umístěny společné prostory. Vzhledem k tomu, že budova je zasazena do svahu, obyvatelé mají z přízemí i prvního patro přímý přístup do venkovní zahrady. Druhý byt je situován do dvou vyvýšených pater. V horní etáži je přístup na nezávislé tři střešní terasy, čímž se dost elegantně vyrovnává menší plocha. Základ celého Two Family House je pochopitelně betonový, ale veškeré nad-úrovňové prvky jsou ze dřeva. Černá barva fasády jednak podtrhuje osobitost stavby a zvyšuje její kontrast, ale současně slouží jako ochranná bariéra. Dřevo opracované opálením totiž lépe odolává vlhkému klimatu.

Mohlo by vás zajímat: Japonská technika ochrany dřeva Shou-sugi-ban Yakisugi

V létě je díky své tmavé fasádě dům nenápadný a do lesa trojúhelníkovým půdorysem neproniká invazivně. V zimě, když se okolí pokryje sněhem, vynikne jeho ostrá hrana domu výrazněji. Je jako útes, ze kterého můžete shlížet na údolí malého potoka, který odtéká k curyšskému jezeru.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
23.06.2019

Photocredit: Lucas Peters

2

Fotograf si postavil černou kostku uprostřed Londýna

Podívejte se, jak bydlí známý fotograf. Vysoce moderní a minimalistická dřevostavba uprostřed Londýna plní požadavky majitele na příjemné a funkční bydlení postavené s ohledem na životní prostředí.

Monolitická vila oblečená do moderní černé barvy

Jednoduchá, elegantní, skromná a zároveň trochu arogantní. To je holandská Villa SG21. Prohlédněte si ji v galerii.

Moderní dvougenerační bydlení – dvojbungalov ze dřeva

Navštívili jsme moderní bungalov s nosnou konstrukcí ze dřeva. Nabízí dvě samostatné bytové jednotky a je skvělým řešením pro dvougenerační bydlení. Proč se ho majitelé rozhodli takto postavit?

Japonský dům budoucnosti

Nepravidelná dynamická fasáda kombinuje obálku ze dřeva a skla, která se zevnitř jistí ocelí. Prohlédněte si tento „dům budoucnosti“.

Dřevěný domeček pro babičku přestavěli ze staré garáže

Třiapadesát metrů čtverečních v příjemně světlém jednoúrovňovém prostoru a k tomu vysoké stropy. Těžko uvěřit, že tohle byla obyčejná garáž.

Tři propojené domky pro tři generace: spolu, ale každý ve svém

Tři propojené domky poskytují dostatek soukromí třem generacím. Jednoduché a přitom důmyslné bydlení podle farmářských tradicí spojuje rodinu.

Fotopříběh: Postup výstavby rámové dřevostavby two-by-four

Pojďte se podívat na to, jak probíhala výstavba dřevostavby systému two by four. Přinášíme vám podrobný fotopříběh, jak se stavěl rodinný dům.

Rodina bydlí v dřevostavbě za Brnem. Prozradili, proč nemají TV v obýváku

Čtyřčlenná rodina se přestěhovala z prostorného bytu do dřevostavby. Jaké jsou jejich pocity po pěti letech a co by dnes udělali jinak?

Rezidence obložená ohořelým cedrovým dřevem – levná a trvanlivá ochrana

Netradiční rezidence je usazena do příjemného okolí a má překvapivé dispoziční řešení. Chtěli byste mít také kuchyni v nejvyšším patře domu?

Chatu z černých šindelů si postavili sami s pomocí dvou místních řemeslníků

Pokud rádi přiložíte ruku k dílu, nechte se inspirovat krásnou chatou v rumunských Karpatech, kterou si majitelé téměř celou postavili vlastníma rukama.