HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Milion domácností musí vyměnit svůj elektroměr. Kdo za to zaplatí?

V energetice se rozehrává zcela nová hra, která mění zaběhlá pravidla. Slovo padlo na elektroměry, a tak musí jít z kola ven. Podle zákona mají být nahrazeny novými, které lépe splňují požadavky moderní energetiky. Výměna starého elektroměru za nový bude povinná, a ne zrovna levná. Koho se týká a kdo ji zaplatí?


Chytré elektroměry začnou od července nahrazovat staré přístroje
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Pxhere (CC0)

Klasické elektroměry a distribuční sítě zaostávají za energetickým vývojem

Změna energetického světa, které jsme svědky, spočívá především v nárůstu využití obnovitelných zdrojů energie a stále větší decentralizaci energetiky. Věci se daly do pohybu poté, co lidé přestali být pouhými konzumenty, ale stali se také producenty energie. Obejít se bez inteligentních zařízení bude v budoucnu nejspíše značně složité a distributorům nezbude nic jiného než instalace chytrých elektroměrů do sítě. Navíc bude vybavení odběratelů chytrými elektroměry povinné ze zákona. Kvůli růstu obnovitelných zdrojů zapojených do sítě a decentralizaci je totiž zapotřebí, aby měly energetické společnosti velký počet informací v reálném čase. Toto jim chytré technologie umožní.

Distributoři mají začít s výměnou elektroměrů už v červenci

S montováním chytrých elektroměrů mají distributoři začít příští rok, nicméně už teď je testují u některých odběratelů. Od července 2024 musí začít společnosti instalovat chytré elektroměry na odběrná místa se spotřebou nad 6 MWh ročně. Některé společnosti začaly se zaváděním chytrých elektroměrů ve vybraných lokalitách už od podzimu 2020. Dnes tak funguje už 33 tisíc chytrých elektroměrů. Podle zákona by mělo dojít k výměně všech zařízení do konce roku 2027. Energetické společnosti mají tedy na výměnu čtyři roky. Chytrý elektroměr bude povinný i pro vlastníky fotovoltaiky nebo elektromobilu.

Chytré elektroměry přinášejí značné výhody, ale také možná rizika

Chytré elektroměry umí měřit průběžnou spotřebu a ukládat získaná data. To je výhodné nejen pro distributory, ale i pro zákazníky. Ti si díky nim mohou snadno porovnat spotřebu či náklady za různá období. Získané informace jim umožní prakticky v reálném čase optimalizovat své chování nebo spotřebu. Mohou například snížit náklady nebo negativní vliv na životní prostředí. Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely zvýší chytré elektroměry spolehlivost, kvalitu a bezpečnost dodávek a zajistí lepší informace.

Podle bezpečnostního úřadu s sebou nesou nové chytré elektroměry také značná rizika. Úřad varuje především před koupí neověřených a nekvalitních elektroměrů. V krajním případě by podle něj mohlo dojít dokonce i k celostátnímu blackoutu. Na to energetické společnosti odpověděly, že bezpečnost je jejich prioritou a při výběru elektroměrů zohlední všechna rizika.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Obyčejný bazén za pár korun si manželé přestavěli na luxusní wellness. Poskytli nám návod

Kdo instalaci chytrých elektroměrů zaplatí?

Pokud by energetické společnosti měly vybavit chytrými elektroměry všechny odběratele nad 6 MWh, šlo by cca o 1,2 milionu zařízení. Pro klienty by výměna měla být zdarma. Ačkoliv však samotní odběratelé nic platit nemají, pravděpodobně se náklady projeví na poplatku za spotřebu. Celá akce nebude levnou záležitostí. Nové elektroměry podle odhadů vyjdou na miliardy korun. Digitalizování celé sítě potom na několik desítek miliard. Ministerstvo průmyslu a obchodu hodlá uvolnit na digitalizaci tři miliardy korun z Operačního programu Technologie.

Vydáno dne:
15.10.2023

Photocredit: Pxhere (CC0)

1

Chcete ročně ušetřit tisíce za energie? Zatočte se zlozvyky, které je zbytečně prodražují!
Utrácíte za energie a vodu více, než je vám libo? Naučte se v našem rádci ušetřit tisíce při běžném používání domácnosti.

Solární panely ušetří 60 % energie na teplou vodu
Úspory hýbou světem. Můžete hodně ušetřit, pokud se rozhodnete pro solární panely. Mimo topnou sezónu vystačí i na kompletní ohřev vody!

Záložní energie při výpadcích elektřiny a tuhých mrazech
Jak překonávat výpadky elektrické energie v zimním období? V tomto článku jsou sepsané možné varianty pro menší rodinné domy i bez plynové přípojky a krbu.

Topení v energetické krizi – odborné srovnání ceny za 1 kWh kamny, elektřinou a plynem
Jak je to s topením dřevem v energetické krizi? V článku naleznete srovnání cen za 1 kWh vytápění kamny, elektřinou, plynem a ilustrační příklad výpočtu ceny 1 kWh energie.

Dodavatelé energií nabízí službu s cenou elektřiny 1,8 Kč za kWh
Elektřinu za 1,8 Kč/kWh lze opravdu získat. Distributoři nabízejí službu, která je schopna vám ji poskytnout. O co přesně se jedná?

Střechy, fotovoltaika a úspory energií. Nechte si zdarma poradit od odborníků
Blíží se veletrh STŘECHY-SOLAR-ŘEMESLO, který nabídne vše pro střechy, stavbu a úspory energií.

Češi se snaží ušetřit na energiích. Jednoduchou úsporu 15 % přitom opomíjí
Domácnosti se snaží najít nejrůznější cesty, jak ušetřit na vytápění. Na jednoduchý detail, který představuje 15% úsporu, ale zapomínají.

S doplácením za energie sousedů je konec. Nová vyhláška se rozhodně nebude líbit všem
Přestalo vás bavit platit za jinou domácnost? Nový systém by měl být spravedlivější a podporovat domácnosti v šetření. Kdo všechno na nových podmínkách vydělá?

Internet vyprodukuje 900 milionů tun CO2 ročně
Každý rok internet a jeho podpůrné systémy vyprodukují 900 milionů tun CO2, což je více než roční produkce celého Německa. Co s tím lze udělat?