HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dřevěný plot ve svahu – kolik vás bude stát stavba svépomocí?

Přečtěte si rozhovor se šikovným kutilem panem Václavem, který se pustil do stavby dřevěného plotu ve svahu svépomocí. Postup výroby včetně fotodokumentace naleznete v naší galerii. Jaké konkrétní materiály a vybavení použil? Porovnejte si v článku aktuální ceny českých hobbymarketů.


Dřevěný plot ve svahu svépomocí
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Václav Krýsa (se souhlasem)

Co vás přivedlo na myšlenku postavit si plot svépomocí?

Plot jsme pro letošní rok neplánovali, nakonec ale vše dopadlo jinak. S ohledem na nedostupnost termínů a poměrně přemrštěných cen za realizace plotů jsem se rozhodl postavit si plot vlastní, včetně dřevěné branky.

Fotogalerie:

i Foto: Václav Krýsa (se souhlasem)

Proč jste zvolil tento typ a materiál?

Podobné ploty se nám moc líbí, máme rádi na zahradě přírodní materiály. Chtěl jsem se vyhnout v současné době velmi populárním betonovým plotům. Dřevo jednoznačně zvítězilo.

Návrh jste si vyhotovil sám?

Zcela náhodně jsme s manželkou při návštěvě Liberce procházeli kolem domu, který měl podobný plot. Lišil se jen v usazení výplně, která byla také vodorovně, ale způsob uchycení odlišný.

Dřevěný plot z plotovek svépomocí – postup stavby krok za krokem

Jak dlouho stavba trvala?

Čistého času asi pět dní. Počítám do toho výkop původních sloupků, výkop děr pro nové sloupky, montáž podhrabových desek, opracování a montáž dřevěné výplně včetně nátěru.

Co je potřeba si při výrobě pohlídat?

Určitě bych doporučil vše důkladně změřit, aby bylo všechno dokonale rovné a pravoúhlé.

Kolik vás celkem stála stavba plotu?

Celková cena za 25 metrů plotu byla cca 45 tisíc.

Jaké dřevo jste použil?

Na stavbu jsme použili obyčejné smrkové dřevo, prkna o rozměru 140 x 20 mm (šířka a tloušťka).

Jaký další materiál a nářadí jste potřeboval?

Z počátku bylo třeba vyjmout původní plotové sloupky, na řadu přišla lopata, rýč a krumpáč.

Pro výkop nových sloupků jsem využil úzkého rýče tzv. sakováku, se kterým je možné kopat do větší hloubky než s klasickým rýčem. Výhodou je jeho menší šířka, díky které lze kopat úzké díry.

Pro zabetonování přišla na řadu míchačka, kolečko a lopata.

Pro vyměření a usazení sloupků dále metr, vodováha a provázek.

Pro montáž podhrabaných desek byla třeba aku vrtačka a flexa na řezání desek. Dále pak spojovací materiál a stabilizační patky pro desky.

Pro výrobu dřevěné výplně byla potřeba kotoučová pila, bruska, hoblík a aku vrtačka na přišroubování dřevěných sloupků.

Aktuální ceny materiálů:

  • Aktuální ceny smrkového dřeva si porovnejte zde.
  • Kolik stojí klasická stavební kolečka? Cenu se dozvíte zde.
  • Ceny kotoučových pil si porovnejte zde.
  • Aktuální cena brusky na českém trhu: zde.
  • Kolik stojí hoblík na dřevo? Aktuální cena zde.
  • Aktuální ceny AKU vrtaček na našem trhu naleznete zde.
  • Kolik stojí klasický metr? Široký výběr produktů si prohlédněte zde.

Jaké má váš plot rozměry?

Realizovaná část plotu kolem naší zahrady má délku asi 25 metrů.

Splnil výsledek vaše očekávání?

Ano splnil, přesně takový plot se nám s manželkou moc líbí. Jsme velice spokojení.

Vyskytlo se něco, co vás v průběhu realizace překvapilo?

Ano. Jediné, co mě překvapilo, bylo to, jakým způsobem odflákl developer, který stavěl původní plot, betonáž původních sloupků. Ale na druhou stranu jsem měl o to méně práce s jejich vytažením ze země.

Co byste vzkázal lidem, kteří zvažují podobný projekt?

Nebojte se pustit do vlastních projektů. Na webu a sociálních sítích je spousta inspirace a v dnešní době není problém sehnat materiál. Když si takový plot postavíte sami, budete z něj mít o to větší radost.

Velice děkujeme panu Václavovi za poskytnutý rozhovor pro náš stavební portál a přejeme mu mnoho úspěchů v následujících projektech.

Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?

Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.

E-MAIL
ULOŽIT
Pozn.: Kliknutím na tlačítko ULOŽIT udělujete souhlas se zpracováním a uchováním Vaší e-mailové adresy za účelem zaslání informace o novém dílu tohoto seriálu.


Vydáno dne:
03.06.2023

Photocredit: Václav Krýsa (se souhlasem)

0

Garážové stání svépomocí: montážní návod a projekt ke stažení

Zvažujete u vašeho domu garážové stání pro své auto? Postavte si ho svépomocí. Dáme vám podrobný montážní návod včetěn výkresové dokuemntace ke stažení zdarma... Číst více →Dřevěné bazény na zahradu svépomocí, jak na to?

Máte zahradu a uvažujete o dřevěném bazénu? Dozvíte se druhy konstrukcí, cenu bazénových folií, i jestli je lepší kartušová nebo písková filtrace... Číst více →Fotonávod krok za krokem: Jak svépomocí obložit betonové schody dřevem

Chcete si nechat obložit betonové schodiště dřevem a nevíte, jakého truhláře oslovit? S naším foto návodem si se vším poradíte sami... Číst více →Zahradní pergola svépomocí + návod

Máme pro vás projekt pergoly i montážní návod ke stažení. Stačí jen vyřešit stavební povolení, umístění a střešní krytinu na pergolu... Číst více →Svépomocí vyrobila pro maminku vyvýšený záhon. Podle jejího návodu to zvládnete taky

Vyrobte si vyvýšený záhon na vaši zahradu. Podrobný návod a seznam nezbytného materiálu najdete v našem článku... Číst více →Vertikální záhon svépomocí: zahrádka, kterou můžete mít i na balkoně

I na balkoně si můžete vypěstovat zeleninu pro vlastní spotřebu. Poslouží vám k tomu vertikální záhon, který si snadno vyrobíte sami... Číst více →Dřevěný plot z plotovek svépomocí – postup stavby krok za krokem

Chtěli byste si zkusit udělat dřevěný plot svépomocí? V následujícím článku získáte přehled o postupu a potřebném vybavení pro jeho realizaci... Číst více →Jak vyrobit patrový zahradní květináč ze dřeva svépomocí – návod krok za krokem

Rádi pracujete na zahradě? Rádi pěstujete svoji domácí zeleninu? Máme pro vás tip, jak si vyrobit svépomocí zahradní vícepatrový květináč. Trochu nevšední, ale určitě zajímavý. Jak vyrobit takový květináč ze dřeva?.. Číst více →Návod na koupací sud svépomocí za 52 tisíc – ušetřete jako Petr a zvelebte si zahradu

Petr si v Poděbradech na své zahradě postavil vlastní koupací sud za 52 000 Kč. Detailní postup, ceny i průběh výroby naleznete v článku... Číst více →Zkušený tesař zveřejnil vlastní postup výroby nábytku. Postačí starý sud za 4 tis.

Vyrobte si svépomocí stylový vinylový stůl ze starého sudu. Přinášíme postup výroby v 9 krocích... Číst více →