HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Mám elektrokotel – jak mohu snížit výdaje za vytápění?

Elektrokotel je jedním z nejčastějších způsobů vytápění domácností v Česku. I přes nepříznivý aspekt vzrůstajících cen elektřiny, se kterým se potýká značná část domácností, existují způsoby, jak na provozu elektrokotle ušetřit. S odborníky z oblasti vytápění jsme proto sestavili soupis hned několika klíčových triků, které pomůžou snížit finální účet za elektřinu a zároveň vedou k dlouhodobé úspoře. Jak tedy docílit zaručené úspory za vytápění elektrokotlem a jak moc se vyplatí snížit teplotu vytápění v domácnosti o 1 až 2 °C?


elektrokotel úsporný provoz
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

Základem je výhodný distribuční tarif

Jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňující konečný účet za topení je výběr distributora elektřiny a volba optimálního distribučního tarifu. Pokud již nějakou dobu využíváte stejného dodavatele i distribuční sazbu, nečekejte, že k vám bude poskytovatel shovívaný a odmění vás za věrnost.

Zaručeně se vyplatí udělat si průzkum trhu a zjistit si, jaké jsou aktuální nabídky. V současné době se ceny různí mezi jednotlivými dodavateli za dodanou 1 kilowatthodinu (kWh) o více jak 4 koruny. Zároveň je dobré si ověřit i spolehlivost dodavatele a jak dlouho už na trhu působí. Nedávné kauzy jasně ukázaly, že cenově výhodný dodavatel nemusí ustát turbulentní výkyvy trhu. Je dobré stavět výběr distributora na parametrech jako:

  • doba, kterou distributor působí na trhu;
  • nabídka příslušných tarifů jejich podmínky;
  • cena, včetně změny ceny v době fixace.

Je běžné, že s rostoucí fixací distribučního tarifu v čase, klesá i cena za 1 kWh. U každého poskytovatele však jinak. Na škodu rovněž není prověřit si recenze současných klientů.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock , © Drevostavitel.cz, Viktor H.

Pozor na rozdíl mezi distribučními tarify. Který je nejvýhodnější a jaké má nevýhody?

Ne všechny distribuční sazby, které poskytovatelé nabízí, jsou výhodné pro vytápění elektrokotlem. Může se stát, že distribuční sazba, kterou jste v minulosti používali a stále využíváte, již nemusí být pro vás zcela optimální. Aktuálně distributoři nabízí 11 samostatných distribučních sazeb elektřiny pro domácnosti. Jejich přehled jsme pro vás připravili v tabulce v galerii.

Pokud v současné chvíli topíte elektrokotlem, jeví se jako nejvýhodnější distribuční tarif D57d. Ten je určen pro domácnosti, které primárně vytápí elektřinou. Tento tarif je náhradou za původní starší sazby D35d, D45d a D56d a může o něj požádat každá domácnost od 1. 4. 2016. Primární výhodou distribuční sazby D57d je to, že má dva tarify s výhodným poměr vysokého a nízkého tarifu (v minulosti označován jako noční proud), a to 4 hodiny vysokého tarifu a 20 hodin nízkého. V průběhu nízkého tarifu jsou aktivní spotřebiče s vyšším odběrem (elektrokotel, myčka atd.) a přepínání se nastavuje automaticky, pokud k tomu máte technicky ošetřeno blokování vysokého tarifu. Nevýhodou distribuční sazby D57d je, že poskytovatel může vysoký tarif rozdělit na více časových úseků v průběhu dne. Tím může značně zkomplikovat spuštění energeticky náročnějších spotřebičů.

Jaké jsou podmínky pro splnění tarifu D57d, se můžete dočíst v tomto článku:

Ceny elektřiny a plynu podzim 2022. Které tarify jsou nejvýhodnější? Srovnání distributorů

Proč jsou ostatní tarify méně výhodné a na co je potřeba dbát?

Přestože se cena za 1 kWh sazby D57d pohybuje v průměru kolem 9,18 Kč/1 kWh za nízký tarif a 9,24 Kč/1 kWh za vysoký tarif včetně DPH při fixaci na jeden rok, najdou se i distribuční sazby s nižší cenou. Jejich nevýhodou je ale poměr nízkého a vysoké tarifu. Při výběru sazby si vždy zjistěte, kolik hodin budete odebírat proud za výhodnou a nevýhodnou cenu. Například sazba D25d, která nabízí nízký tarif v průměru za 8,83 Kč/1 kWh vč. DPH, poskytuje tento proud pouze 8 hodin denně. Zbylých 16 hodin poté odebírá domácnost proud ve vysokém tarifu s aktuální průměrnou cenou 10,68 Kč /1 kWh vč. DPH. Dále je dobré nastavit si i rozumnou dobu fixace. Při současných cenách je otázkou, zda se vyplatí kratší, nebo delší období. Nikdo není schopen říct, jaká bude situace za 2 měsíce, natož za dva roky. Optimální je volit zlatou střední cestu. V případě pozitivního vývoje trhu můžete od smlouvy odstoupit. Je však dobré si předem zjistit všechny podmínky.

V první části článku jsme se zaměřili na úsporu nákladů za vytápění elektrokotlem z hlediska distributorů a distribučních sazeb elektřiny. V další části se zaměříme na zvýšení účinnosti vytápění z hlediska radiátorů a nastavení regulace.Pokračovat na další část →


Vydáno dne:
18.09.2022

Photocredit: Shutterstock

3

Hypokaustní systém – vrchol kamnářského umění

Hodí se do dřevostaveb a jak vlastně funguje? Dozvíte se i na co si dát pozor

Elektřina nebo plyn: Kdo zaplatí víc? Počítejte s námi

Počítejte s námi: dva stejné rodinné domy. Kdo za energie zaplatí víc?

Kondenzační plynové kotle pro domácnost: Jak vybrat ten správný?

Plynové kotle pro domácnost představují ekologický a ekonomický zdroj vytápění. Víte, že na kondenzační plynový kotel můžete získat dotace? V našem článku se například dozvíte, jak plynový kotel vybrat i jak je to s ohřevem vody.

Elektrokotel: Vyplatí se? A jak vybrat ten nejlepší?

Elektrokotel představuje moderní způsob vytápění a vyplatí se hlavně v nízkoenergetických stavbách. Dozvíte se, jaké jsou náklady na vytápění elektrokotlem i specifikace elektrokotle na ústřední topení.

Domácí bioplynová stanice – levný plyn si můžete vyrobit doma

Levný plyn si můžete vyrobit i sami doma. Postačí vám k tomu pouze zbytky jídla nebo kravský hnůj. Jak na to se dozvíte v našem článku.

Akumulační krbová kamna zvládnou vytopit celý dům už za pár korun

Akumulační krbová kamna jsou levný a zdravý způsob vytápění všech domů. Proč jsou úsporné a na kolik vychází jejich provoz?

Ceny elektřiny a plynu podzim 2022. Které tarify jsou nejvýhodnější? Srovnání distributorů

Jaká distribuční sazba elektřiny vychází aktuálně nejvýhodněji a který distributor plynu má nejnižší ceny? Srovnaní dodavatelů 2022.

Mám plynový kotel – jak mohu snížit výdaje za vytápění?

Vysoké ceny plynu nemusí nutně zamávat rodinným rozpočtem. Odborníci navrhli ověřené postupy, jak snížit výdaje za topení plynem.

Nenechte se oklamat prodejcem – palivové dřevo sypané vs. skládané

Je podíl čistého dřeva v sypaném a rovnaném metru dřeva zcela stejný? V čem je zásadní rozdíl? Přehled současných cen dřeva – podzim 2022.

Bydlím v paneláku – jak mohu snížit výdaje za vytápění?

Jak dosáhnout úspory u zatepleného panelového domu? Přichystali jsme pro vás přehled moderních a často opomíjených technologií snižující náklady na vytápění až o desítky procent.