HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Minerální vata je přítel dřevostaveb

Dnešní rámové dřevostavby si bez použití minerální vaty již ani nelze představit. Používají se pro tepelnou i akustickou izolaci rámových stěn, stropů i podkroví. Dlouholetou izolační klasiku, skelnou vatu, doplňují izolace kamenné, které začínají nahrazovat i fasádní polystyren. Proč jsou minerální izolace v dřevostavbách tak používané a jaké jsou jejich možnosti a limity?

Vkládání minerální vaty do stěny

Minerální vata, jak již název napovídá, vzniká z přírodních minerálních látek. V případě, že je původ materiálu z vulkanické horniny (z čediče či dolomitu) nebo z recyklovaného materiálu na její bázi (ve formě briket), jedná se o kamennou vlnu. Pokud se vyrábí z písku nebo recyklovaného skla jedná se o skelnou vatu. Pro lepší soudržnost se do směsi přidává také pojivo ve formě pryskyřice.

Minerální vata se objevuje ve dvou formách, a to v provedení deskové a ve formě foukané. Desková forma se vyrábí litím roztaveného materiálu na rychle rotující kotouče, které tvoří tenká vlákna. Tato vlákna jsou na sebe vrstvena a vytvrzována a následně jsou v požadovaných rozměrech řezána a formována do desek či rolí. Foukaná minerální vata naopak není ve stabilním tvaru, ale aplikuje se na konečné místo přímo z vozu realizátora.

Bude Vás zajímat: Má foukaná izolace jen samé výhody?

Výhody minerální vaty

 • Výborný akustický a tepelný izolant (tepelná vodivost: 0,30-0,42 W/mK)
 • Nehořlavost, třída reakce na oheň A1
 • Možnost aplikovat do libovolné výšky budovy
 • Odolnost vůči mikroorganismům
 • Nízký faktor difuzního odporu (mí~1)
 • Recyklovatelnost odpadu
 • Snadná opracovatelnost
 • Objemová stálost
 • Dlouhá životnost

Nevýhody minerální izolace

 • Nevhodné do vlhkého prostředí
 • Vyšší cena v porovnání s polystyrenem
 • Při zpracování možnost vzniku zdraví škodlivého prachu

Díky struktuře jednotlivých pásů či desek minerální vaty je prostup vodních par touto izolací velmi snadný. Pro tuto schopnost se minerální vata využívá v difúzně otevřených dřevostavbách. Nejpodstatnější důvod využití minerální vaty uvnitř rámových konstrukcí je dobrá opracovatelnost a možnost vyplnit jednotlivé dutiny bez mezer. Při práci s minerální izolací se počítá s přesahem izolace oproti délce a šířce dutiny o 1 cm u skelné vaty je vhodný přesah 2 cm. Oproti polystyrenu navíc vyšší hustota izolačního materiálu zajišťuje delší fázový posun, což zabraňuje přehřívání místností v letních měsících.

Kde použít skelnou a kde kamennou vatu?

Skelnou vatu nelze oproti kamenné použít jako nosnou izolační vrstvu pod plovoucí podlahy ani jako izolační deska pro kontaktní fasádu. Díky lepší tvarové stálosti izolačních desek je do obvodových stěn rámových dřevostaveb vhodnější také vata kamenná. Desky kamenné vaty ve svislých konstrukcích neslehnou a nevytvoří tak ve stěně neizolovanou mezeru, která se může časem stát tepelným mostem.

Skelná vata má oproti kamenné nižší cenu a z hlediska ekonomiky výstavby je vhodné ji použít jako akustickou izolaci do příček a stropů, a také jako izolaci podkrovních prostor.

Pro správné použití konkrétního typu kamenné nebo skelné vlny je však nejvhodnější se řídit údaji, které poskytují jednotlivý výrobci minerální izolace.

Ceny minerální vaty si můžete srovnat zde

Kde je polystyren na koni a kde s dechem nestačí

Minerální vatu nelze využít ve vlhkém prostředí. Proto bude například pro izolaci soklu extrudovaný polystyren nenahraditelný. V ostatních případech je možné polystyren nahradit. Hlavní výhodou při použití minerální izolace je výrazná eliminace přehřívání místností v letních měsících a nízký difúzní odpor. Navíc jsou minerální izolace oproti polystyrenu nehořlavým materiálem. Tyto vlastnosti jsou však vykoupeny vyšší cenou.

V dalších dílech tohoto seriálu se zaměříme na velmi progresivní dřevovláknité izolace, vakuovékonopné izolace.

P.S. Řešíte stavbu, bydlení či vybavení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Ing. Petra Hlaváčková
redaktorka Dřevostavitele

Vydáno dne:
30.07.2012

15 -1

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE