HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Vakuová izolace: Drahá nebo progresivní?

Vakuovou izolaci můžete najít pod označením VIP. Zkratka VIP pochází z anglického názvu tohoto materiálu Vacuum Insolation Panel. Český název tedy jednoduše vakuový izolační panel. Na první pohled se jedná o trochu kosmický materiál, jednak pro jeho lesklý povrch, který tvoří ochranná fólie, za druhé pro jeho nesrovnatelně lepší vlastnosti v porovnání s ostatními izolačními materiály.

Je vakuová izolace pouze drahá sranda nebo progresivní materiál, jehož použití dává ve stavebnictví smysl? Jaká je cena vakuové izolace, kde ji můžeme použít a jak ji správně instalovat? Na tyto a další otázky dostanete odpověď na následujících řádcích.


Fotografie vakuové izolace

Vakuová izolace se používá zejména v chladírenském průmyslu, pro uchovávání potravin v mrazicích a chladicích boxech. Stejně jako ne každý mrazák lze izolovat 30 cm polystyrenu, ani každý dům nelze vždy a všude obalit takovou vrstvou, a proto se vakuová izolace začíná pomalu používat i ve stavebnictví.

Princip vakuové izolace

Myšlenka a princip vakuových izolačních panelů je velmi prostá. Vzduch je sice dobrý izolant, ale vakuum je podstatně lepší. Pokud nemáte nic (v tomto případě ani vzduch), co by přenášelo teplo vedením, bude se teplo šířit sáláním. Přenos tepla sáláním je méně efektivní než vedením, a vakuová izolace tak izoluje lépe než tradiční izolační materiály.

Bude Vás zajímat: Minerální vata je přítel dřevostaveb

Struktura vakuového panelu

Vakuový panel je tvořen jádrem (představme si jej jako krystalickou síť tvořenou z velmi tenkých vláken nejčastěji oxidu křemičitého), které je schopno zajistit panelu stálý tvar, aniž by došlo k jeho zborcení. Z této vysoce porézní struktury jádra chráněného vnějším obalem je odčerpán vzduch, a čím méně jej v panelu zůstane, tím lépe. Vnější obal vakuového panelu musí proto být pevný a neprodyšný, a proto je z plastu (PE), který je navíc pokoven slabou vrstvou hliníku.

Vlastnosti vakuových izolačních panelů

Hlavním přínosem vakuové izolace je velmi nízký koeficient prostupu tepla λ, který se u kvalitních panelů pohybuje okolo 0,004 W/mK. Ve výpočtech se však uvažuje se stárnutím materiálu (především zhoršení kvality vakua a nárůst vlhkosti) a počítá se s hodnotou λ 0,006 – 0,008 W/mK.

Oproti klasickým izolacím jako je polystyren nebo minerální izolace se jedná o desetkrát lepší hodnotu. Proto se vakuové panely mohou vyrábět a používat v tloušťkách od 20-80 mm. Pro lepší názornost má 20 mm vakuového izolačního panelu srovnatelný tepelný odpor jako 200 mm minerální izolace.

Bude vás zajímat: : Jakou a kolik izolace do střechy

Cena vakuové izolace

Ve většině dostupných zdrojů se uvádí, že cena vakuových izolačních panelů je oproti standardním izolacím podstatně vyšší, jen většinou není uvedeno, kolik opravdu stojí. Po průzkumu dostupných (zejména zahraničních informačních zdrojů) jsem se dopátral ceny cca 1250-1750 Kč/m² za vakuový izolační panel tloušťky 25 mm. Na českém trhu nabízí 20mm vakuový panel za cenu okolo 2500 Kč/m².

Pro srovnání:

Zjistit aktuální cenu minerální izolace.

Použití vakuových izolačních panelů

Vakuové panely se používají často při řešení náročnějších detailů, především izolace ostění oken nebo parapetů. Obecně, použití vakuových izolačních panelů dává smysl v případech, kdy potřebujeme kvalitně zaizolovat plochu budovy a přitom použít co nejtenčí vrstvu izolace.


Jedná se především o:

  • Zateplení podlah stávajících objektů
  • Zateplení průjezdů
  • Izolace teras nad vytápěnými místnostmi
  • Součást sendviče subtilních fasád
  • Vnitřní zateplení (pouze nouzové řešení - pokud nelze zateplovat z exteriéru, principiálně špatné řešení)


Montáž izolačních panelů

Vakuové izolační panely se pokládají podobně jako plovoucí podlaha, tedy bez lepení, nebo se naopak lepí pomocí tmelu. Izolační panely se pokládají na suchý, rovný a čistý povrch a v případě vodorovného použití panelů je třeba použít roznášecí vrstvu (například podlahové OSB desky nebo sádrovláknité podlahové dílce).

Jako nevýhodu lze vnímat fakt, že vakuové izolační panely není možné při pokládání „zaříznout“ dle potřeby, protože každé narušení ochranné fólie panelu znamená zničení vakua a tedy jeho izolačních vlastností. Z tohoto důvodu se panely pro tyto účely vyrábí přímo na míru.

Panely se vyrábí ve standardních rozměrech jako 600/1200 mm nebo 600/600 mm, ale i v případě jejich použití na větší plochu je třeba okrajové panely vyrobit na míru. Proto je třeba počítat s přesným kladečským plánem a panely pečlivě očíslovat.

Vakuová vize budoucnosti

V dnešní době je největší nevýhodou vakuových izolačních panelů jejich vysoká cena společně s chybějící možností rozměrových úprav při montáži. Jako logické se jeví využívání vakuové izolace například při sanacích a rekonstrukcích starších objektů, což je odvětví, které zažívá neustálý nárůst.

Pokud tedy vzroste poptávka po tomto materiálu na trhu, je pravděpodobné, že postupně klesne jeho cena, rozhodně však ne na úroveň klasických izolačních materiálů. Já osobně tedy neočekávám, že by došlo k vakuové revoluci, která by z novostaveb vytěsnila ostatní izolační materiály.

Máte již s vakuovou izolací zkušenosti? Budeme rádi, když se o ně s dalšími čtenáři v diskusi podělíte.

Použité zdroje:

  • www.toolbase.org/Technology-Inventory/Interior-Partitions-Ceilings/vacuum-insulation-panel
  • http://publications.lib.chalmers.se/records/fulltext/155961.pdf
  • www.alibaba.com/showroom/vacuum-insulated-panel.html
  • www.bdonline.co.uk/vacuum-insulation-panels-promise-a-thinner-future/3140081.article
  • http://oisd.brookes.ac.uk/ivisnet/resources/papers/2A_D%20Musgrave.pdf

P.S. Víte o někom, kdo aktuálně řeší stavbu, bydlení či rekonstrukci? Dejte jim vědět o Stavebním veletrhu ONLINE, jehož druhé kolo proběhně pro velký zájem návštěvníků již 14.-16. května. Vstupenku si nyní mohou stáhnout ZDARMA, jejich počet je však limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Ing. Petr Novák
redaktor Dřevostavitele

Vydáno dne:
13.01.2014

18 -1

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE