Konopná izolace: Více přírody za více peněz

Izolace vyráběné z vláken a pazdeří technického konopí nejsou ve stavebnictví žádnou novinkou. Přírodní materiály se dříve využívaly jednak proto, že průmyslové materiály ještě neexistovaly, a za druhé pak kvůli jejich nízké ceně. Dnes se přírodní materiály do staveb v podobě konopné izolace vrací, na rozdíl od minulosti si za ně však budete muset trochu připlatit.
Fotogalerie:

Vlastnosti konopné izolace
Konopná izolace se svými vlastnostmi blíží další variantě přírodní izolace, kterou je dřevovláknitá izolace. Koeficient tepelné vodivosti λ dosahuje hodnot okolo 0,04 W/mK, což je naprosto srovnatelná hodnota s průmyslově vyráběnými izolacemi. Faktor difúzního odporu µ dosahuje hodnot 1–2. Důležitou hodnotou u konopné izolace je její objemová hmotnost, která se pohybuje v rozmezí 35–100 kg/m³. Díky velkému fázovému posunu konopná izolace zabraňuje přehřívání, a proto se používá zejména v podkrovních prostorech.
Více o problematice fázového posunu: Vlastnosti a požadavky izolačních materiálů
Výhody konopné izolace
Velkou výhodou konopné izolace je její již zmiňovaná vysoká objemová hmotnost. Faktor difúzního odporu konopné izolace je nízký a tím pádem je tento typ izolace vhodný pro difúzně otevřené dřevostavby. Další výhodou konopné izolace je její rozměrová stabilita a nesléhavost. Z environmentálního pohledu je to obnovitelná surovina s velmi snadnou recyklací.
Jakožto přírodní materiál vykazuje konopná izolace velmi dobrou vlastnost při distribuci vlhkosti. Pokud vlhkost pronikne do minerální izolace, zůstává koncentrovaná na jednom místě. Naopak v případě konopné izolace se vlhkost distribuuje po větší ploše.
Nevýhody konopné izolace
Nevýhodou konopné izolace je zejména její vyšší cena. Dalším škraloupem na kráse je její zařazení do třídy reakce na oheň E, jedná se totiž o materiál dobře hořlavý.
Bude vás zajímat: Jakou a kolik izolace do střechy
Bude Vás zajímat: Minerální vata
Cena konopné izolace
Podívejte se na aktuální cenové srovnání konopné izolace, dalších průmyslových izolačních materiálů (fasádní polystyren a minerální izolace) a dřevovláknité izolace. Uvedené ceny jsou vždy za 1m² v tloušťce materiálu 100 mm (pokud u izolací srovnáváte raději cenu za m³, uvedené ceny si vynásobte x 10).
- Cena fasádního polystyrenu cca 130 Kč/m² tl. 100 mm - Zjistit aktuální cenu fasádního polystyrenu.
- Cena minerální (kamenné) izolace cca 120 Kč/m² tl. 100 mm - Zjistit aktuální cenu minerální izolace.
- Cena dřevovláknité izolace cca 270 Kč/m² tl. 100 mm - Zjistit aktuální cenu dřevovláknité izolace.
- Cena konopné izolace cca 320 Kč/m² tl. 100 mm - Zjistit aktuální cenu konopné izolace.
Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!
Autor:
Ing. Ondřej Soukup
Vydáno dne:
19.05.2014
Izolační materiály 1. díl – požadavky a vlastnosti

Jaké jsou základní vlastnosti izolačních materiálů a proč se jimi zabývat?
Polystyren je dobrý izolant, ale vlhkost nepropustí

Polystyren je dobrý izolant, ale vlhkost z domu ven nepustí
Minerální vata je přítel dřevostaveb

Jaké jsou možnosti a limity použití minerální vaty v dřevostavbách?
Dřevovláknité desky: Izolace co hřeje i chladí

Dřevovláknité izolační desky jsou progresivní a zároveň ekologický izolační materiál. Jaké má dřevovláknitá izolace vlastnosti a výhody a nevýhody se dočtete v tomto příspěvku.
Vakuová izolace: Drahá nebo progresivní?

Kde použít vakuovou izolaci, kolik stojí a jak ji instalovat? A má to smysl?
Srovnejte si aktuální ceny izolací

Připravili jsme pro vás přehled aktuálních cen izolací.
Pravda o jurtách: Jsou levnější než dům a vydrží navždy?

V článku se dozvíte pravdu o jurtách, jaké mají nevýhody, jak je lze řešit a kolik stojí?
Pěnové sklo: Tepelná izolace s úžasnými vlastnostmi

Pěnové sklo má velmi široké využití a díky svým vlastnostem se řadí na špičku mezi izolačními materiály. Přečtěte si náš článek o pěnovém sklu a dozvíte se víc, třeba i kolik stojí v porovnání s ostatními izolacemi.
Přineste si kus přírody do města. A rovnou k vám domů!

Přírodní prvky v interiéru blahodárně působí na naši pohodu i zdraví. Blízký kontakt s přírodou je pro nás v dnešní uspěchané době stále důležitější. Přinášíme proto pár jednoduchých triků, jak si kus přírody přinést do bytu a vytvořit z něj útulnou oázu klidu.
Je dřevo opravdu uhlíkově neutrálním palivem?

Spalování dřevní biomasy nemusí být nutně ku prospěchu životnímu prostředí. Koncept uhlíkově neutrálního zdroje energie má totiž silné mezery. Co říkají světoví odborníci?
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: