HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Konopná izolace: Více přírody za více peněz

Konopná izolace je zajímavou alternativou průmyslově vyráběné tepelné izolace, a to nejen v dřevostavbách. Konopná izolace je atraktivní zejména pro ty investory, kteří ocení produkt, který je vyroben z obnovitelných zdrojů, má poměrně malý podíl tzv. šedé energie a je velmi snadno recyklovatelný. Jaké jsou výhody a nevýhody konopné izolace a jak si tato alternativa tepelné izolace stojí cenově v porovnání s průmyslovými izolacemi? Dočtete se v tomto příspěvku.

Konopí

Izolace vyráběné z vláken a pazdeří technického konopí nejsou ve stavebnictví žádnou novinkou. Přírodní materiály se dříve využívaly jednak proto, že průmyslové materiály ještě neexistovaly, a za druhé pak kvůli jejich nízké ceně. Dnes se přírodní materiály do staveb v podobě konopné izolace vrací, na rozdíl od minulosti si za ně však budete muset trochu připlatit.

Vlastnosti konopné izolace

Konopná izolace se svými vlastnostmi blíží další variantě přírodní izolace, kterou je dřevovláknitá izolace. Koeficient tepelné vodivosti λ dosahuje hodnot okolo 0,04 W/mK, což je naprosto srovnatelná hodnota s průmyslově vyráběnými izolacemi. Faktor difúzního odporu µ dosahuje hodnot 1 - 2. Důležitou hodnotou u konopné izolace je její objemová hmotnost, která se pohybuje v rozmezí 35-100 kg/m³. Díky velkému fázovému posunu konopná izolace zabraňuje přehřívání, a proto se používá zejména v podkrovních prostorech.

Více o problematice fázového posunu: Vlastnosti a požadavky izolačních materiálů

Výhody konopné izolace

Velkou výhodou konopné izolace je její již zmiňovaná vysoká objemová hmotnost. Faktor difúzního odporu konopné izolace je nízký a tím pádem je tento typ izolace vhodný pro difúzně otevřené dřevostavby. Další výhodou konopné izolace je její rozměrová stabilita a nesléhavost. Z environmentálního pohledu je to obnovitelná surovina s velmi snadnou recyklací.

Jakožto přírodní materiál vykazuje konopná izolace velmi dobrou vlastnost při distribuci vlhkosti. Pokud vlhkost pronikne do minerální izolace, zůstává koncentrovaná na jednom místě. Naopak v případě konopné izolace se vlhkost distribuuje po větší ploše.

Nevýhody konopné izolace

Nevýhodou konopné izolace je zejména její vyšší cena. Dalším škraloupem na kráse je její zařazení do třídy reakce na oheň E, jedná se totiž o materiál dobře hořlavý.

Bude vás zajímat: : Jakou a kolik izolace do střechy

Bude Vás zajímat: Minerální vata

Cena konopné izolace

Podívejte se na aktuální cenové srovnání konopné izolace, dalších průmyslových izolačních materiálů (fasádní polystyren a minerální izolace) a dřevovláknité izolace. Uvedené ceny jsou vždy za 1m² v tloušťce materiálu 100 mm (pokud u izolací srovnáváte raději cenu za m³, uvedené ceny si vynásobte x 10).

Jaký je váš názor na konopí? Spíše joint nebo zaizolovaná střecha? Napište nám do diskuse! Peace on you.

P.S. Řešíte stavbu nebo rekonstrukci? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Ing. Ondřej Soukup

Vydáno dne:
19.05.2014

13

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE