HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Má foukaná izolace jen samé výhody?

Foukaná izolace se stává velmi oblíbenou variantou zejména při zateplování starších objektů, ale můžete se s ní setkat už i u novostaveb. Nahradí foukaná izolace klasické izolační materiály? Jaké existují varianty foukané izolace a jaké má tento způsob tepelné izolace objektů výhody a nevýhody se dozvíte v tomto článku.


foukaná izolace
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Petr Kratochvíl

Ideální řešení pro zateplení starších domů i novostaveb, a to navíc levně a rychle. Jaké jsou výhody i nevýhody foukané izolace? Jaké existují typy a na co si dát obzvláště pozor?

Jak funguje foukaná izolace?

Název foukaná izolace pochází z principu její aplikace, kdy je izolace přichystána v balících, které jsou vloženy do přístroje, který v kombinaci s mechanickým dělením unáší vzduchem části izolace, které jsou potrubím dovedeny až na místo aplikace.

Tento způsob izolace má v sobě mnoho výhod, ale jako všechny produkty není ani foukaná izolace rozhodně samospasitelná. V současné době se foukání izolace využívá nejčastěji pro izolaci vodorovných konstrukcí, kde má určitě svoje místo a opodstatnění. Přečtěte si pár dalších rad v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Petr Kratochvíl, The EnergySmart Academy, Jan Planička, Green Energy Futures

Typy foukané izolace

Nejčastěji se setkáte s těmito typy foukané izolace:

  • Celulóza (rozvlákněný novinový papír s přísadami proti hoření atd.)
  • Minerální izolace (nejčastěji vlákna z horniny čediče)
  • Dřevovláknitá izolace (je nejúčinnější i proti přehřívání)

Výhody foukané izolace

Foukaná izolace je velmi účinná pro zateplení vazníkových krovů, protože při izolaci klasickými rolemi minerální izolace vzniká velká řada míst, kam se jen stěží dostanete. V tomto jsou pozitiva foukané izolace neoddiskutovatelná. Izolaci totiž nemusíte kolem prvků konstrukce složitě obřezávat, protože se malé částečky izolace dostanou i do prostor, které byste izolovali jinak jen velmi složitě.

Bude vás zajímat: Minerální izolace je přítel dřevostaveb

Další nespornou výhodou foukané izolace je samotná jednoduchá aplikace. K místu, které budete izolovat, již nemusíte donést nekonečné množství balíků izolace, ale vše je na místo transportováno trubicí z místa, kam je snadné izolaci dopravit pomocí mechanizace. Díky tomu je i celková doba strávená izolováním určitých prostor výrazně zkrácena.

Jako další výhoda je uváděna nižší cena tohoto provedení izolace. Zde záleží na konkrétní konstrukci a objemu izolovaných prostor. Foukané izolace se v průměru a v závislosti na materiálu pohybují v rozmezí 1000–1500 Kč/m3 izolace při volném foukání a při foukání do dutiny 1350–2500 Kč/m3. Tyto ceny jsou uváděny včetně aplikace izolace.

TIP: Zde si můžete srovnat ceny běžných izolačních materiálů.

Nevýhody foukané izolace

V případě použití klasické izolace v deskách nebo v rolích si můžete být jisti, že jste si zaplatili za minerální izolaci o tloušťce 100 mm, která má danou cenu i fyzikální vlastnosti. U foukané izolace záleží na tom, kam bude izolace aplikována a s jakou objemovou hmotností. Proto se cena foukané izolace nepočítá primárně na tloušťku výsledného izolantu, ale i podle objemové hmotnosti.

Zejména foukaná izolace aplikovaná „na volno“ vykazuje určitý poměr sesedání, což není u např. u zaizolování nepochozí půdy problém. U uzavřených stropů a zejména u svislých, kde díky sesednutí materiálu může špatnou aplikací vzniknout neizolovaná dutina, jde již o problém velký. Proto je třeba, aby byla aplikační firma řádně proškolená a pro daný typ konstrukce použila správnou objemovou hmotnost. Pokud je vše dodrženo podle pokynů výrobců, tak díky větší objemové hmotnosti ani u svislých konstrukcí k sesedání nedochází.

Velký pozor je třeba dát také na stavební fyziku. Na internetu se setkáte s nadšenými videi, jak snadno se izoluje nezaizolovaný trámový strop odklopením pár horních prken apod. Stavební fyzika u foukané izolace funguje úplně stejně jako u jakékoliv jiného izolačního materiálu! Proto je v interiéru třeba aplikovat vrstvu (parozábranu nebo parobrzdu), která zabrání kondenzaci vodních par ve foukané izolaci.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
08.12.2014

Photocredit: Petr Kratochvíl

31

Izolační materiály 1. díl – požadavky a vlastnosti

Jaké jsou základní vlastnosti izolačních materiálů a proč se jimi zabývat?

Minerální vata je přítel dřevostaveb

Jaké jsou možnosti a limity použití minerální vaty v dřevostavbách?

Dřevovláknité desky: Izolace co hřeje i chladí

Dřevovláknité izolační desky jsou progresivní a zároveň ekologický izolační materiál. Jaké má dřevovláknitá izolace vlastnosti a výhody a nevýhody se dočtete v tomto příspěvku.

Srovnejte si aktuální ceny izolací

Připravili jsme pro vás přehled aktuálních cen izolací.

Dřevěné příhradové vazníky: Proč stále častěji nahrazují klasický krov?

Dřevěné příhradové vazníky jsou čím dál tím častějším řešením střešní konstrukce. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody v porovnání s klasickým krovem?

Izolace z nanodřeva může nastartovat revoluci ve stavebnictví

Dřevo umí s teplem velmi efektivně pracovat. Proč se u něj neinspirovat a nevytvořit originální izolaci? Podívejte se, co vynalezli vědci z Marylandu.

Kročejová izolace: vyzrajte nad kročejovým hlukem

Kročejová izolace je nezbytnou součástí podlah dřevostaveb a působí účinně proti kročejovému hluku. Přečtěte si, jaké typy materiálů se dají použít na kročejovou izolaci.

Zateplení střechy rodinného domu – varianty pro šikmou a plochou střechu

Zateplení střechy je specifické téma, stejně jako například zateplení obvodového pláště. Při výběru izolace máme poměrně hodně možností. Jak tedy zvolit to nejvhodnější řešení pro rekonstruovanou i úplně novou střechu?

Okna a izolace vám umí ušetřit až 70 % nákladů. Návod, jak toho dosáhnout

Když se řekne zateplení, vybaví se většině z nás nová fasáda. Možností zateplení je ale mnohem více. Které z nich je to úplně nejvýnosnější?