HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 2: Podvozek

V prvním díle našeho seriálu o stavbě mobilního domečku na kolečkách svépomocí jsme si podrobně popsali přípravnou fázi projektu. Od prvního detailního seznamu toho, co všechno by měl náš budoucí domov poskytovat a obsahovat, přes vypracování nákresů v 3D softwaru a přípravu místa, na kterém bude výroba tiny house probíhat, až po vytvoření makety ze dřeva v poměru 1:10. Nyní jsme tedy důkladně připraveni a v druhém díle se můžeme směle vrhnout na samotnou výrobu. A začneme pěkně od podlahy – pořádně izolovaným podvozkem.


Postavte si tiny house svépomocí
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Baluchon

Kupte kvalitní podvozek

Základy domu by se nikdy neměly podceňovat, ani by se na nich nemělo šetřit. Náš mobilní domek bude stát na podvozku, na kterém se bude i přesouvat. Vyberte si podvozek v dostatečné velikosti, ale pokud chcete váš domek přesouvat po silnici nebo s ním dokonce cestovat, neměl by být extrémně dlouhý ani široký. Ideální je šířka do 2,5 metru a užitková délka do 6 metrů. Myslete i na jeho další vlastnosti. Především je to celková hmotnost. Neměla by překročit 3,5 tuny, pokud jej chcete tahat osobním autem. Musí být brzděný, pozinkovaný a dvounápravový. Pro cestování na silnicích potřebuje mít homologaci a SPZ. A samozřejmě přípojné zařízení. Při výrobě podvozku pro domeček nezapomeňte na boční úchyty, které vám pomůžou usadit domek na podvozek a přimontovat ho k němu.

Mohlo by vás zajímat: Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 1: Od myšlenky k maketě

Objednejte dřevo na konstrukci obvodových stěn a podlahy

Nyní je čas na objednání dřeva pro obvodovou konstrukci domečku. Množství jste si už spočítali ve svém softwaru a nyní stačí jen vybrat to pravé. Myslete jak na jeho kvalitu, tak na jeho hmotnost, protože ta v případě mobilního domu hraje velkou roli. Pevné a odolné dřevo je borovicové nebo modřínové, ale smrk je až o 30 % lehčí než třeba borovice. Záleží tedy na vašich preferencích a plánech, jak budete tiny house užívat. Na podlahu a obvodové stěny můžete použít OSB desky. Jsou levné, přitom odolné a stabilní. Navíc se s nimi velmi dobře pracuje s běžně dostupnými nástroji.

Připravte podvozek na položení izolace

Abyste mohli začít pokládat izolaci, je na podvozek potřeba nejdříve upevnit plechové desky. Ideální jsou hliníkové perforované plechy, které se prodávají v různých rozměrech. Díky perforaci se vám budou dobře upevňovat.

Zaizolujte podvozek

Poslední etapa práce na podvozku je tady: položení izolace. Odizolování od země je velmi důležitá část stavby. Můžete vybírat z mnoha druhů izolačních materiálů. Klasikou při stavbě dřevostaveb je minerální vata, buď kamenná, nebo skelná. Je to výborný izolant, nehoří a dlouho vydrží, ale nehodí se do vlhkého prostředí. Použít můžete i polystyren, je levný a má poměrně dobré tepelné vlastnosti. Pokud chcete stavět ekologičtěji, použijte přírodní izolační materiály. Jsou hypoalergenní a nezatěžují životní prostředí. Vhodné jsou izolace z konopí a juty míchané s recyklovaným novinovým papírem. Jsou do nich přidávány směsi na ochranu před plísněmi a houbami a vyznačují se výbornou tepelnou i zvukovou izolací. Navíc na rozdíl od umělých materiálů hezky voní, což při instalaci určitě oceníte. Vyplňte podlahu až do všech rohů.

Položte podlahu

Pokud jste nakoupili OSB desky, nyní přišel čas je položit. Nařežte je do správných rozměrů a důkladně připevněte do připevňovacích bodů na izolaci a podvozek. Dbejte na to, aby byla plocha rovná, v budoucnu bude sloužit jako podklad pro pokládku podlahové krytiny.

Nyní máme hotový celý podvozek a podlahu domečku. Můžete se po něm poprvé projít! Potom podvozek přikryjte, aby nezmokl nebo nanavlhnul. V příštím díle, zase za týden, se pustíme do stavby obvodových stěn.

 Další díl seriálu: Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 3: Od stěn po střechu

 

Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?

Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.

E-MAIL
ULOŽIT
Pozn.: Kliknutím na tlačítko ULOŽIT udělujete souhlas se zpracováním a uchováním Vaší e-mailové adresy za účelem zaslání informace o novém dílu tohoto seriálu.Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
04.12.2018

Photocredit: Baluchon

8

Video: Na prohlídce v mini domku

Mini domek Shed si postavili jeho majitelé sami a za nízké náklady. Ušili si ho na míru, efektivně využili každý cm a vytvořili si bydlení, které jim plní sny.

Tiny House jako fenomén: Chytré bydlení, kde není ani centimetr navíc

Účelné bydlení ve vlastním domku, ale na minimální ploše. I tak by se dal charakterizovat fenomén tiny house. Co všechno se za tímto pojmem skrývá a jak se v malých domcích trvale bydlí?

Minimalistický dům pokrytý vzácným bílým cedrem

Jemnost, jednoduchost a kanadská divočina. To je dřevostavba Okno na jezero. Prohlédněte si ji v našem článku.

Miniaturní dům pro tříčlennou rodinu – jak se v něm žije?

Minimální rozměry domu vás nemusí omezovat, když víte, jak do něj správně zapracovat víceúčelový dřevěný nábytek. Přesvědčte se sami.

Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 1: Od myšlenky k maketě

Postavte si vlastní tiny house na kolečkách. V prvním díle našeho seriálu vás provedeme krok za krokem počáteční fází stavby.

Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 3: Od stěn po střechu

Třetí díl našeho seriálu o stavbě mobilního domku je tady. Máme připravený podvozek a náš tiny house může začít růst do výšky.

Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 4: Konečně interiér

Náš domeček na kolečkách, který stavíme svépomocí, je pod střechou. V dnešním díle dokončíme práci v exteriéru a vrhneme se na vnitřek.

Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 5: První místnosti

Mobilní domek, který stavíme svépomocí, dostal okna i dveře a z venku jsme se přesunuli dovnitř. V tomto článku se pustíme do finálních úprav místností.

Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 6: Máme vodu

První místnost našeho mobilního domku, který stavíme svépomocí, je hotová. Natáhli jsme i kabely a teď je na řadě voda.

Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 7: Bydlíme!

Náš mobilní domek stavěný svépomocí nám krásně roste pod rukama. Nyní stačí dodělat pár věcí a můžeme se stěhovat. Jdeme na to!