HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 4: Konečně interiér

Náš tiny house na kolečkách, který krok po kroku stavíme, pomalu získává svou podobu. Už jsme se dostali od nákresů projektu přes maketu a izolování podvozku až k samotné stavbě. Vyrobili jsme konstrukci stěn, vyplnili ji OSB deskami, udělali rám podlahy v prvním patře a postavili střechu i s prvním patrem. Domeček tak získal už hlavní obrysy, vidíme, jak bude veliký a co vše se do něj vejde. V dnešním díle už konečně začneme pracovat v interiéru.


Postavte si s námi mobilní tiny house svépomocí
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Baluchon

Vyrobte skříňku na přípojky vody a elektřiny

Než se dostaneme k práci uvnitř domečku, je potřeba ještě dokončit pár nezbytných věcí venku. Především si na domek vyrobte malou skříňku, která bude později sloužit pro přípojky vody a elektřiny. Ideální je ji umístit do přední části nad přípojné zařízení. Můžete si nad ní udělat i malou zavřenou poličku, která se bude hodit jako malý skládek věcí, které nechcete mít v domečku a můžete je mít venku (květináče, hnojivo na kytky a podobně).

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Baluchon

Zaizolujte domek od hlavy až k patě

Poslední prací, kterou uděláme venku, je kompletní izolace exteriéru před vodou. Na výběr máte z mnoha různých materiálů. Ideální jsou hydroizolační fólie, které jsou lehké a dobře se instalují, protože se s nimi jednoduše manipuluje. Většinou se dodávají se spojovacími páskami, které instalaci ještě zjednoduší. Ať už zvolíte jakýkoliv materiál, dbejte na to, aby opravdu dokonale chránil před vodou a vlhkem. Zároveň ale musí dovolit průchod vzduchu, aby domeček mohl dýchat a veškerá vlhkost byla odváděna ven. Izolaci důkladně zafixujte a zkontrolujte, že je opravdu pokryt celý domek. Nikde nesmí zůstat žádné místečko, kterým by v budoucnu mohlo zatékat.

Čtěte také: Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Od myšlenky k maketě

Uzavřete všechny otvory

Poslední činností před definitivním přesunem do interiéru je osazení oken a dveří. Objednali jsme dřevěná okna s dvojskly, které lépe izolují jak tepelně, tak zvukově a dokáží váš domeček udržet v teple i během zimy. Pokud jste neobjednali okna už připravená k osazení, je potřeba dřevo ještě před osazením okenních otvorů řádně ošetřit, aby bylo chráněno před nepřízní počasí. Prohlédněte si všechny kroky stavby detailně ve fotogalerii.

Okna musí mít náležitou impregnaci, která zabrání množení plísní a hub. Poté naneste základovou barvu, přes kterou dáte lazuru. Finální vrstva lazury zajistí ochranu oken před účinky počasí, některými chemickými látkami a mechanickým poškozením. Poté, co okna správně ošetříte, je můžete vsadit do okenních otvorů. Tady zase budete potřebovat pomoc svých přátel, okna jsou těžká a jedna osoba je těžko zafixuje. Po vsazení nezapomeňte okna dobře utěsnit pomocí těsnění a silikonu. Po oknech nainstalujte ještě dveře.

Položte podlahu v prvním patře

Hurá, domeček je uzavřený! Venku je vše hotovo a konečně přišel čas se přesunout dovnitř. Svoji práci na interiéru začneme podlahou v prvním patře. To je už připravené na položení dřevěných palubek. Můžete zase zvolit smrkové dřevo, které ale není tak odolné jako borovicové či modřínové. Borovice, dub či modřín jsou na podlahu v tomto případě vhodnější. Podlahové palubky se nabízejí v různých šířkách, délkách a tloušťkách, můžete tedy vybrat ty nejvhodnější rozměry pro vaši podlahu. Na podlahu volte spíše tlustší palubky v tloušťce 18–32 mm. Palubky je zase vhodné ošetřit olejem nebo voskem, prodloužíte tím jejich životnost.

Jsme uvnitř, domeček je konečně pokrytý izolací a není už nezbytně nutné přes něj neustále přehazovat plachtu. Máme okna i dveře a dokonce podlahu v prvním patře. Teď už se můžeme pomalu pustit do realizace první místnosti – koupelny. Ale to zase příště.

Čtěte také: Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – První místnosti

Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?

Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.

E-MAIL
ULOŽIT
Pozn.: Kliknutím na tlačítko ULOŽIT udělujete souhlas se zpracováním a uchováním Vaší e-mailové adresy za účelem zaslání informace o novém dílu tohoto seriálu.


P.S. Řešíte stavbu domu, rekonstrukci nebo vybavení? Stáhněte si zdarma volnou vstupenku na veletrh FOR ARCH 2022


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
18.12.2018

Photocredit: Baluchon

5

Mohlo by Vás zajímat: