HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 7: Bydlíme!

Během šesti týdnů jsme vám pomohli postavit vlastníma rukama krok za krokem váš vysněný mobilní domek na kolečkách. Jeho stavba se pomalu blíží ke konci. V minulém díle jsme už totiž obložili interiér dřevem a rozvedli vodu. Tiny house je tak téměř obyvatelný. Chybí mu už jenom ten správný nábytek, na kterém se nám bude dobře sedět, spát či jíst. My si ho vyrobíme na míru. Než ale začneme měřit, řezat, přibíjet a natírat, potřebujeme pořádné světlo. Začněme tedy s ním.


Jeden z tiny house, který si majitel postavil svépomocí
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Baluchon

Nainstalujte zásuvky a vypínače

Elektrické kabely jsou rozvedeny po celém domečku a stěny jsou obloženy, takže je už možné udělat finální instalaci elektřiny. Podle vašeho plánu nainstalujte elektrické zásuvky, vypínače a namontujte veškerá světla. Na stěnu umístěte elektrický rozvaděč s jističi a zapojte elektřinu. A máme světlo. V domečku už vše krásně funguje. Aby se ale dal pohodlně obývat, bude potřeba ho zařídit nábytkem.

Mohlo by vás zajímat: Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 1: Od myšlenky k maketě

Vyrobte si nábytek na míru

My jsme se rozhodli si vyrobit vestavěný nábytek na míru. Jsme už zkušení stavitelé a výrobci, takže to lehce zvládneme. Nábytek se stane součástí konstrukce domku. To znamená, že stěny a podlaha domku budou zároveň stěnami a dnem nábytku. Nábytek přibíjíme přímo na stěny. Tím ušetříme hodně dřeva a náš výsledný tiny house bude zase o trochu lehčí, než kdybychom ho vybavili klasickým nábytkem. Začneme výrobou stěn a až jsou stěny hotovy, nainstalujeme dvířka.

Takto si můžeme vyrobit jídelní stůl, který je nejlépe připevnit přímo ke stěně. Udělejte ho dostatečně velký, aby se na něm dalo pohodlně jíst a zároveň i třeba pracovat na počítači. V malém prostoru musí být nábytek multifunkčí. Zvolte pevné odolné dřevo, například exotický teak. Ten můžete použít i pro kuchyňský pracovní pult. V kuchyni už jste si promysleli, jaké elektrické přístroje budete používat. Vytvořte tedy nábytek, do kterého vestavíte ledničku, mikrovlnku, varnou desku či dřez. Kromě stolu a kuchyně se vám bude hodit šatník. Stačí udělat stěny, vnitřní poličky a dveře a máte hotovo. Do něj dáte veškeré oblečení a pokud ho uděláte dostatečně velký, může z něj být i úložný prostor na další věci. Nezapomeňte si vytvořit malou knihovnu a na volná místa poličky. Budou se určitě hodit na odkládání všeho možného.

Položte parket a vše pečlivě natřete dle vašeho vkusu

Pokud máte hotovou kostru nábytku, máme uvnitř téměř hotovo. Stačí položit parket či jinou podlahovou krytinu. Veškeré dřevo ošetříme buď bezbarvými nebo barevnými prostředky dle vlastního uvážení. Můžete použít různé laky, barvy či lazury, vždy si ale ověřte, na jak zatěžované dřevo je daný prostředek vhodný. Jinak natřeme šatník a jinak parket, po kterém chodíme. Dvířka od kuchyně, šatníku či dalšího nábytku, který jste vyrobili, nejdříve natřete a poté vsaďte do připravených konstrukcí.

Dokončení exteriéru

Uvnitř máme hotovo, je čas vrátit se ven a dát domku konečnou podobu. Nejdříve ho obložíme dřevem. Výběr dřeva pro obložení je velmi důležitý, proto ho opravdu nepodceňte. Musí to být dřevo odolné povětrnostním podmínkám, zároveň ale co nejlehčí. Ideálním dřevem pro tiny house na kolečkách je červený cedr. Je to opravdu lehké dřevo, ale zároveň je extrémně odolné. Krásně vypadá (má hezkou kresbu a získává příjemnou patinu) a je ekologické, protože rychle roste a je biologicky odbouratelné. Tyto ideální vlastnosti jsou bohužel vykoupeny vyšší cenou. Jakmile vyberete druh dřeva, rozhodněte se, jakým způsobem ho nainstalujete. Existuje několik možností, jak desky položit. Jak správně fasádu obložit si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Pokryjte střechu a můžete začít bydlet

Posledním úkonem, který nám zbývá, je pokrytí domečku střešní krytinou. Tady zase platí to, co u obložení. Krytina by měla být kvalitní, ale lehká. Ať už vyberete jakýkoliv materiál, důkladně střechu pokryjte, aby nikde nezatékalo a voda opravdu neměla šanci se dostat kamkoliv mimo povrch domku. Jakékoliv zatékání by mohlo dřevěný tiny house pěkně poškodit.

Máme střechu i obložení a naše několikaměsíční práce je u konce. Teď můžete klidně vyrazit na svou první cestu nebo si převézt domeček na určené místo a užívat si bydlení v domku, který jste postavili vlastníma rukama. Není to parádní pocit?

 

Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?

Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.

E-MAIL
ULOŽIT
Pozn.: Kliknutím na tlačítko ULOŽIT udělujete souhlas se zpracováním a uchováním Vaší e-mailové adresy za účelem zaslání informace o novém dílu tohoto seriálu.


P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
08.01.2019

Photocredit: Baluchon

9

Video: Na prohlídce v mini domku

Mini domek Shed si postavili jeho majitelé sami a za nízké náklady. Ušili si ho na míru, efektivně využili každý cm a vytvořili si bydlení, které jim plní sny.

Video: Miniaturní dům o rozloze 1 m2

Tenhle dům není nic pro klaustrofobiky. Pojďte se podívat, jak vypadá nejmenší dům na světě!

Minimalistický dům pokrytý vzácným bílým cedrem

Jemnost, jednoduchost a kanadská divočina. To je dřevostavba Okno na jezero. Prohlédněte si ji v našem článku.

Miniaturní dům pro tříčlennou rodinu – jak se v něm žije?

Minimální rozměry domu vás nemusí omezovat, když víte, jak do něj správně zapracovat víceúčelový dřevěný nábytek. Přesvědčte se sami.

Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 1: Od myšlenky k maketě

Postavte si vlastní tiny house na kolečkách. V prvním díle našeho seriálu vás provedeme krok za krokem počáteční fází stavby.

Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 2: Podvozek

Stavba našeho tiny house na kolečkách pokračuje. V prvním díle jsme vše naplánovali a nyní můžeme začít stavět. Na řadě je podvozek.

Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 3: Od stěn po střechu

Třetí díl našeho seriálu o stavbě mobilního domku je tady. Máme připravený podvozek a náš tiny house může začít růst do výšky.

Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 4: Konečně interiér

Náš domeček na kolečkách, který stavíme svépomocí, je pod střechou. V dnešním díle dokončíme práci v exteriéru a vrhneme se na vnitřek.

Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 5: První místnosti

Mobilní domek, který stavíme svépomocí, dostal okna i dveře a z venku jsme se přesunuli dovnitř. V tomto článku se pustíme do finálních úprav místností.

Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 6: Máme vodu

První místnost našeho mobilního domku, který stavíme svépomocí, je hotová. Natáhli jsme i kabely a teď je na řadě voda.