HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 6: Máme vodu

Dostáváme se k další fázi stavby mobilního domku na kolečkách svépomocí a domeček pomalu nabývá své konečné podoby. Zvenku je pokrytý hydroizolační fólií, která ho chrání před vlhkem, uvnitř už jsou zaizolovány stěny, takže náš tiny house je chráněný před nízkými venkovními teplotami i hlukem. Jsou nataženy elektrické kabely a máme dokonce funkční jednu místnost – toaletu. Nainstalovali jsme i vanu, avšak zatím nám chybí voda. Ale stěny koupelny už jsou hotové. Je čas pokročit s vybavováním interiéru.


Postavte si s námi třeba takovýto tiny house
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Baluchon

Ochrana proti kondenzaci páry

Exteriér jsme ochránili před vodou a vlhkem hydroizolační fólií. Také vnitřek každé zateplené stavby potřebuje ochranu, jestliže nechceme, aby se v něm kondenzovala voda z teplého interiérového vzduchu. Interiér můžeme dobře ochránit s pomocí kvalitních parobrzdných a neprodyšných fólií. Fólie dokonale sníží možnost zvlhnutí konstrukce, stavební konstrukci ochrání a stěny zůstávají stále prodyšné. Můžete vařit, sprchovat se a dýchat bez poškození stěn. Tento film také umožňuje zabránit úniku částic izolace do obytných místností.

Mohlo by vás zajímat: Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 1: Od myšlenky k maketě

Dejte stěnám konečný vzhled

Nyní můžeme začít s instalací obložení, které dá vnitřním stěnám konečný vzhled. Volba druhu dřeva záleží na vašem vkusu, myslete ale na jeho váhu. Množství dřeva na obložení bude poměrně vysoké, vyhněte se tedy těžším typům dřeva a volte také tenší lamely. Tím vším snížíte konečnou hmotnost domku. Také odstín dřeva je v případě tak malého prostoru, jako je mobilní domek, důležitý. Čím světlejší odstín zvolíte, tím prostorněji bude domek působit. Pokud nejste fandové světlé barvy, použijte ji aspoň na strop, tiny house to prosvětlí a opticky zvětší. Připevněte pečlivě lamely na stěnu a obložte tímto způsobem všechny vnitřní prostory, nezapomeňte na žádný koutek.

Máme vodu!

Rozvody vody jsou další obtížnou částí budování našeho malého domku. Nemusí to být nějak výrazně těžké, ale je potřeba opravdu dávat pozor, aby bylo vše precizně uděláno. Jedna malá chybka by mohla způsobit únik vody, který by mohl velmi poškodit náš dřevěný domek. Pokud si tedy nejste jisti, že rozvody vody bez potíží zvládnete, pozvěte kamaráda, který jim rozumí, nebo raději rovnou odborníka. Pravděpodobně budete mít pouze dvě místa, kde budete potřebovat vývod vody – kuchyňský dřez a koupelnu. Ideální je sjednotit je pod jednu stěnu. Nainstalujte ohřívač vody, nejlépe na místo, kde bude skrytý a nebude nijak překážet. Pokud máte všechny rozvody hotové, můžete jejich funkčnost jednoduše otestovat. Zastrčte zahradní hadici do přívodu vody a pusťte vodu. Pokud bez problémů dorazí až do umyvadla a kuchyně, máte vyhráno.

Aby voda neškodila

V koupelně se bude tvořit množství horké páry, vsaďte tedy do stěn nahoře i dole větrací otvory. Ty umožní lepší cirkulaci vzduchu a odvětrávání. Veškeré dřevo v koupelně natřete ochranným prostředkem, který je udrží v dobré kondici i ve vlhkém prostředí. Ideální je nanést několik vrstev včelího vosku. Později ještě můžete přidat závěs, který bude dřevo chránit také před přímým kontaktem s vodou.

Promyslete důkladně, jaký nábytek budete potřebovat

Náš interiér začíná být obyvatelný. Máme funkční suchý záchod, rozvedli jsme vodu a nainstalovali ohřívač vody. Stěny jsou obložené, elektrické kabely rozvedené do všech koutů a čekají na instalaci elektrických zásuvek a vypínačů. Vrhneme se na ně hned v příštím, už sedmém díle, který si budete moct přečíst zase příští úterý. Mezitím si pořádně promyslete, jaký nábytek si budete chtít do domku dát, a kam ho umístíte. V příštím díle si ho totiž vyrobíme na míru a vestavíme do našeho tiny house.

Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?

Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.

E-MAIL
ULOŽIT
Pozn.: Kliknutím na tlačítko ULOŽIT udělujete souhlas se zpracováním a uchováním Vaší e-mailové adresy za účelem zaslání informace o novém dílu tohoto seriálu.Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
01.01.2019

Photocredit: Baluchon

4

Tiny House jako fenomén: Chytré bydlení, kde není ani centimetr navíc

Účelné bydlení ve vlastním domku, ale na minimální ploše. I tak by se dal charakterizovat fenomén tiny house. Co všechno se za tímto pojmem skrývá a jak se v malých domcích trvale bydlí?

Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 1: Od myšlenky k maketě

Postavte si vlastní tiny house na kolečkách. V prvním díle našeho seriálu vás provedeme krok za krokem počáteční fází stavby.

Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 2: Podvozek

Stavba našeho tiny house na kolečkách pokračuje. V prvním díle jsme vše naplánovali a nyní můžeme začít stavět. Na řadě je podvozek.

Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 3: Od stěn po střechu

Třetí díl našeho seriálu o stavbě mobilního domku je tady. Máme připravený podvozek a náš tiny house může začít růst do výšky.

Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 4: Konečně interiér

Náš domeček na kolečkách, který stavíme svépomocí, je pod střechou. V dnešním díle dokončíme práci v exteriéru a vrhneme se na vnitřek.

Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 5: První místnosti

Mobilní domek, který stavíme svépomocí, dostal okna i dveře a z venku jsme se přesunuli dovnitř. V tomto článku se pustíme do finálních úprav místností.

Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 7: Bydlíme!

Náš mobilní domek stavěný svépomocí nám krásně roste pod rukama. Nyní stačí dodělat pár věcí a můžeme se stěhovat. Jdeme na to!

Minidomek pro mladý bezdětný pár, který miluje outdorové sporty

Milujete sport a domů si chodíte především jen odpočinout? Postavte si minidomek jako mladý pár outdoorových sportovců.

Tiny house, který rozhodně nikdo nepřehlédne

Krásný tiny house na kolečkách, který přitahuje pozornost každého kolemjdoucího a na cestách je naprosto nepřehlédnutelný.

Rustikální tiny house dává svým obyvatelům svobodu

Majitelka rustikálního tiny house říká, že jim dal nečekanou svobodu. Co si myslíte vy, dokázali byste v něčem tak malém bydlet a necítit se omezeně?