HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 3: Od stěn po střechu

Třetí díl našeho seriálu o tom, jak si vlastníma rukama postavit malý dům na kolečkách, je tady. Ve dvou minulých dílech jsme si krok za krokem popsali, jak se dostat od pouhého nápadu až k podvozku připravenému na pokládání podlahy. Stavba může pokračovat! 


Postavte si tiny house na kolečkách s pomocí našeho návodu
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Baluchon

Ukázali jsme vám, jak podrobně sepsat všechno, co by vám měl domek poskytovat a co v něm nesmí chybět, jak svoji představu budoucího mobilního domku nejdříve zakreslit v 3D programu a potom ji zhmotnit v podobě malé dřevěné makety. Koupili jsme podvozek, zaizolovali jsme ho a připravili na položení podlahy. Nyní se můžeme vrhnout na obvodové stěny a střechu. Celý fotonávod si můžete prohlédnout také ve fotogalerii výše.

Mohlo by vás zajímat: Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 1: Od myšlenky k maketě

Vyrobte rám obvodových stěn

Dřevo, které jste nakoupili, nařežte na požadovanou délku a vytvořte konstrukční rám obvodových stěn. Nezapomeňte na otvory pro okna. Vyrobte všechny čtyři stěny a poté se pusťte do instalace na podvozek. Zatímco doteď mohl všechno zvládat jeden člověk, ke zvednutí hotových rámů stěn se vám bude hodit pár přátel. Na tento úkon jsou ideální čtyři lidé. Stěnu musíte usadit do upevňovacích bodů podvozku a pevně zafixovat. Poté pokračujte s dalšími stěnami, které připevňujete k podvozku a k sobě navzájem.

Vyplňte rám stěn OSB deskami

Rám stěn stojí, je čas nařezat OSB desky a vyplnit ho jimi. Desky důkladně přivrtejte k rámu. Obložte celý rám, znovu nezapomeňte na plánovaná okna. Domeček vám hezky roste pod rukama a nyní už i vidíte prostor, který bude poskytovat. Pokaždé, když na konci dne skončíte práci a stavba zůstává venku, přikryjte celou konstrukci nepromokavou plachtou. Dřevo nesmí zmoknout, mohlo by se zdeformovat. 

Položte nosnou konstrukci podlahy pro první patro

Pokud jste se rozhodli pro patrový tiny house, je nyní čas položit nosnou konstrukci pro první patro. Vytvořením mezzaninu můžete získat dostatek místa na ložnici nebo skladovací prostory. Stejně jako u stěn vytvoříte rám podlahy a tu poté pevně přišroubujete k obvodovým stěnám. Dávejte pozor, aby vše sedělo, jak má. Konstrukce už začíná být složitější a nic nesmí nikde vyčnívat, přečnívat či nesedět. Došli jsme totiž k nejtěžší části – střeše.

Mohlo by vás zajímat: Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 2: Podvozek

Postavte střechu

Nejdříve zase vyrobte konstrukci jednotlivých dílů střechy – hřeben přes celou délku střechy a jednotlivé krokve. Pokud jste se rozhodli pro první patro, vyrobte rám stěn tohoto patra včetně oken. Osazování začněte přední a zadní krokví s hřebenem, poté upevněte konstrukci prvního patra a střechu dokončete krokev po krokvi. Stěny prvního patra a celou střechu pokryjte OSB deskami. Přestože máte střechu, není ještě pořád chráněna před deštěm a vlhkem, proto ji nezapomeňte neustále přikrývat plachtou.

Na řadě jsou okna a izolace blatníků

Je čas objednat okna. Pravděpodobně budete potřebovat vyrobit okna na míru, počítejte tedy s delší dodací lhůtou. Chcete-li v tiny housu pobývat po celý rok, tedy i v zimě, objednejte minimálně okna s dvojsklem, která lépe izolují a udržují teplo. Než okna dorazí, osaďte okenní otvory parapety, aby voda správně odtékala. Parapety zvolte dřevěné, můžou být v barevném kontrastu s ostatním dřevem v domě.

Kovové blatníky sice chrání domeček před větším znečištěním, zároveň jsou ale studené a může přes ně unikat ven teplo. Je tedy dobré je zaizolovat. Ideální je obložit je korkem, který je měkký, dobře se s ním pracuje, velice dobře izoluje a hlavně nezabere moc místa v interiéru.

Tak a náš domeček stojí. Už si můžeme představit, jak bude velký a co vše se do něj vejde. Máme stěny i střechu. Domeček máme sice pořád přikrytý plachtou, ale to se změní už v dalším díle, na který se můžete těšit zase za týden!

 

Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?

Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.

E-MAIL
ULOŽIT
Pozn.: Kliknutím na tlačítko ULOŽIT udělujete souhlas se zpracováním a uchováním Vaší e-mailové adresy za účelem zaslání informace o novém dílu tohoto seriálu.


P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
11.12.2018

Photocredit: Baluchon

4

Tiny House jako fenomén: Chytré bydlení, kde není ani centimetr navíc

Účelné bydlení ve vlastním domku, ale na minimální ploše. I tak by se dal charakterizovat fenomén tiny house. Co všechno se za tímto pojmem skrývá a jak se v malých domcích trvale bydlí?

Dům, který se vlní jako řeka

Dům, který se dokonale přizpůsobí terénu a časem úplně splyne s okolní přírodou. To je dům na břehu kanadského jezera Lac Gernier.

Domek pro fanoušky Pána prstenů

Také jste si oblíbili malé útulné domečky, ve kterých bydlí hobité, odvážní obyvatelé Středozemě? Pak pojďte s námi jeden takový hobití domeček navštívit.

Miniaturní dům pro tříčlennou rodinu – jak se v něm žije?

Minimální rozměry domu vás nemusí omezovat, když víte, jak do něj správně zapracovat víceúčelový dřevěný nábytek. Přesvědčte se sami.

Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 2: Podvozek

Stavba našeho tiny house na kolečkách pokračuje. V prvním díle jsme vše naplánovali a nyní můžeme začít stavět. Na řadě je podvozek.

Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 4: Konečně interiér

Náš domeček na kolečkách, který stavíme svépomocí, je pod střechou. V dnešním díle dokončíme práci v exteriéru a vrhneme se na vnitřek.

Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 5: První místnosti

Mobilní domek, který stavíme svépomocí, dostal okna i dveře a z venku jsme se přesunuli dovnitř. V tomto článku se pustíme do finálních úprav místností.

Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 6: Máme vodu

První místnost našeho mobilního domku, který stavíme svépomocí, je hotová. Natáhli jsme i kabely a teď je na řadě voda.

Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 7: Bydlíme!

Náš mobilní domek stavěný svépomocí nám krásně roste pod rukama. Nyní stačí dodělat pár věcí a můžeme se stěhovat. Jdeme na to!

Mladý pár si postavil chatu pouze s pomocí přátel

Pouze dobrá parta přátel, kteří se nebojí přiložit ruku k dílu, stačí k tomu, abyste si mohli postavit dřevěnou chatu v lese.