HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Venkovní koupelna: Problém s odvětráváním se v ní neřeší

Z čeho se dá stavět na zalesněném a podmáčeném území, které si s jistou pravidelností každý rok vezme velká voda? Když vyberete vhodné místo a přírodní materiál, nemusíte se strachovat. Jak uvidíte v našem článku, organické stavby se díky tomu jen zazelenají. Rákos, bambus nebo tkanina z listí se mohou zdát jako nestabilní materiály, ale pro organickou architekturu jsou zásadní. 


Koupelna s rákosovými stěnami
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Daniela Fernández del Busto

Komplikovaná lokalita

Síla přírody není jen tvůrčí, někdy dovede ukázat i svou destruktivní povahu. Své o tom vědí v pobřežním městečku San José del Cabo, mexické výspě na poloostrově Baja California. Řeky, které město obstupují ve dvou stran a ústí do společného širokého zálivu, jsou tu povětšinu času garantem příjemného klimatu a svěží, zavodněné krajiny. Jenže když přijdou deště a bouře? Město se stane prakticky izolovaným ostrovem, na který se ze zálivu dobývá moře. Cokoliv, co se nachází mimo vyvýšený střed zastavěné oblasti města nebo na návrších v okolí, se tehdy změní na bažinu. A místní už to nebaví. Z krajiny v záplavové oblasti okolo, která se nárazově umí změnit na zavodněnou planinu, totiž nemají žádný užitek. A tak tu začali pracovat na originálním projektu nazývaném Puerto Raiz. Prohlédněte si stavbu v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Daniela Fernández del Busto, Pixabay

Místo bažiny přírodní park

Jedná se o rozsáhlou krajinářskou úpravu území o rozloze více než 120 hektarů a ke slovu při ní přišla i tradiční architektura. Byť v trochu netradičním pojetí. Záplavové území se stalo krajinným parkem, přírodní rezervací, kde je hlavní tvůrčí silou střídání rytmu zavodnění a výšky vodní hladiny. Kopečky a terénní nerovnosti, které se při záplavě stávají ostrůvky souše, pak slouží jako nášlapné kameny, místa vhodná k dočasné zástavbě. Výsledkem je pestrá mozaika nezpevněných cest a chodníčků v krajině plné stromů, keřů a jezírek, ze které tu a tam vystupují běžné „užitkové“ stavby. Třeba obyčejné toalety, vyhlídkové plošiny, odpočívadla. Jsou to vlastně takové „Benátky v džungli“.

[

]

Celý systém slouží jako hydrologická podpora města, poldr a protipovodňová ochrana. A současně jako mimořádná ukázka tzv. organického stavitelství. Tedy do tkaniva krajinné struktury vpletených staveb převážně „přírodního“ původu. Jednotlivé stavby jsou situovány na ona vyvýšená místa, která by pod vodou nejspíš skončit neměla. Ale i tak jsou, pro jistotu, stavěna bez pevných základů a na vyzvednutých platformách. Organické pojetí tu nevychází jen z volby materiálů, ale i celkového zpracování. Rozmístění jednotlivých komponent připomíná květní vzorce orchidejí nebo v nich můžete vidět budhistické mandaly. Záleží jen na vás. Podstatou bylo rozšířit plochu využitelnou obyvateli města o netradičně pojatý park, který mohou využívat za sucha i povodní.

Bambusový květ je víc než jen toaleta z rákosu

Puerto Raíz přitom neodděluje přírodní prostředí od toho lidského, dává návštěvníkům procítit senzaci z toho, že mohou být „venku i uvnitř“. Celý park pak svými stavbami funguje jako galerie podnětných nápadů. Dobrým příkladem je třeba venkovní koupelna, navržená architekty ze studia FabrikG, nazývaná Bambusový květ. Její vnitřní betonové okruží zajišťuje stabilitu sloupům ze „zelené oceli“, tedy spletených bambusovách tyčí, které nesou kopulovitou střechu. Předěly snížených stěn jsou tu vypleteny rákosem a rohožemi spletenými z listí. Jedná se o produkty tradiční řemeslné techniky, zvané teperate. Materiál, v tomto případě rákos a bambus, přitom pocházely z této lokality.

Takže to vypadá, jako by se vegetace na jednom místě domluvila a nechala v sobě vyrůst prostor pro lidi. V tomto pojetí rezonuje jak nenáročnost provedení, tak i jeho naprostou účelnost. Koupelna přitom počítá se sběrem vody, a tu použitou pak přečišťuje v systému jezírek kořenových čistíren. Celá stavba je tak maximálně udržitelná a šetrná vůči okolní přírodě.

P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
14.03.2020

Photocredit: Daniela Fernández del Busto

0

Video: Fascinující domy z bambusu

Příspěvek z řady TED Talks, který se zabývá stavbami z bambusu, představuje tuto travinu jako udržitelný stavební materiál s velkým potenciálem zejména v tropech.

Fotogalerie: Bydlení v ráji – luxusní vily z bambusu

V galerii si můžete prohlédnout fotografie z prohlídky bambusových luxusních staveb na ostrově Bali. Tyto stavby vynikají svojí originalitou a fascinující velkolepostí.

Živé ploty, jak je neznáte: tunel, bambus i velikán

Nejsou tradiční živé ploty nic pro vás? Seznamte se s těmi nejzajímavějšími druhy živých plotů z celého světa, které si můžete vytvořit i na své vlastní zahradě.

Střešní dóm vietnamské restaurace je ukázkou toho, co bambus dokáže

Bambus je materiál, u kterého jsme limitů využití zatím nedosáhli. Možná se k nim teprve pomalu přibližujeme. Ve Vietnamu už na tom usilovně pracují.

Nahradí bambus smrkové dřevo i v Česku? Mýty a fakta o exotické stavební lahůdce.

Znáte stavby z bambusu? Materiál vyroste za 3 roky, je pevnější než beton a uhrane vás svou exotickou estetikou. Přečtěte si víc!

Tropický eko resort ve Vietnamu je z uzeného bambusu

Na jednom vietnamském ostrůvku vyrostlo výjimečné rekreační středisko. Co je na něm vlastně tak zvláštního?

Ke znovuzrození čínské vesnice přispěl pavilon z bambusových deštníků

Bambusové konstrukce mají v Číně tisíciletou tradici. I proto je tu vždy na vesnicích preferovali a rádi se k nim vrací. Co přinesla místní komunitě tato stavba?

Z bambusu je možné vytvořit krásné domy i bohatě zdobené interiéry

Stavět z bambusu? V následujícím článku se dozvíte, jak vzniká dům z bambusových kmenů. Zjistíte také, na co všechno se bambus může ještě hodit.

Sprchový kout, nebo vana – pět postřehů, které pomohou při výběru

Sprchový kout má oproti vaně hned několik výhod. Chcete je znát? V dnešním článku vám představíme 5 důvodů, proč dát přednost sprše před vanou.

Jak správně vybrat umyvadlo – rozměry, ergonomie, inspirace

Koupelnu máte již vymyšlenou, ale lámete si hlavu nad volbou umyvadla? Přečtěte si několik důležitých rozměrů a zvažte zásadní kritéria, pak budete mít vyhráno.