HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Měsíční dřevo? Pohádka, na které možná něco je…

Může fáze Měsíce, tedy to, jestli je krátce po úplňku nebo se v noci díváme jen na dorůstající měsíc, ovlivnit výslednou kvalitu zpracovávaného dřeva? Praxe, která si pohrává s astronomií (a dokonce s hvězdopraveckou astrologií), se dnes stává komerčním hitem. Odborníci vůči ní ale zůstávají slušně řečeno skeptičtí. Jak to je? Na to jsme hledali odpověď v našem článku.


měsíční dřevo
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Claudia Dea

Termín „měsíční dřevo“ odkazuje na dřevo sklizené (pokácené) během fáze ubývajícího měsíce. Ne, nemusí se kácet za tmy, i když celý popis opravdu trochu zavání magií. Důvodem ke kácení stromů v tomto přesně vymezeném období má být údajný fakt, že v této době má být většina mízy ve stromu stažena spíše do prostoru větvoví. Přečtěte si v naší fotogalerii, co se o měsíčním dřevě ví.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Claudia Dea, jmafra, Ville Misaki, Simon Maxwell

Co (údajně) svede Měsíc

A pokud pokácíte daný strom (ideálně korunou po svahu dolů), je výsledkem dřevo, které nebude tolik vlhké. Pracuje gravitace, a to jak zemská gravitace, tak gravitační jevy způsobené pohybem Měsíce. Větve, ve kterých by míza měla být koncentrována, jednoduše odseknete, a získáte základní materiál, jež nebude tak obtížné upravit a vysušit.

                Bude vás zajímat: Kácení stromů nechte raději na odbornících (video)

Netušené kvality, nebo jen náhoda?

Správné měsíční dřevo by teoreticky mělo disponovat mimořádnými vlastnostmi: při vysoušení se v něm nebudou objevovat praskliny a nebude se „trhat“ nebo nalamovat při dalším řezání. A podle tradice by měsíční dřevo mělo také lépe odolávat napadení nejrůznějšími škůdci. Ideální měsíční dřevo tak není nutné chemicky ošetřovat nebo mořit. Zůstává kompaktní a tuhé, aniž by na něj výrazně působil zub času. Že to zní trochu pohádkově?

Na měsíční dřevo věří Japonci i Norové

Ona to nejspíš trochu pohádka je: v Japonsku tuto praxi aplikovali přibližně před tisíci lety a zhruba tou dobou se stala populární i v evropských severských státech. Dřevorubcům tehdy nejspíš přišlo normální, že se stromy na náročná stavební díla vyplatí pokácet „jen někdy“. A jistou roli možná sehrály i pradávné pohanské tradice.

Průmysl pohádkám nepřeje

S pozvolným nástupem centrálně spravovaného lesního hospodářství se ale od praxe těžby dřeva dle fází měsíce upouštělo. Pokud máte někam dodávat celé vagóny dřeva, nemůžete prostě čekat, až přestoupí měsíc do „té správné fáze“. Koncept měsíčního dřeva se tedy historicky stal přežitkem, na který si tu a tam vzpomenou ještě tak výrobci hudebních nástrojů a manuálně vyráběného nábytku.

Tesaři ale vědí své…

Že „není dřevo jako dřevo“ potvrzují však i dnes někteří tesaři. Raději sáhnou po dřevu, které bylo pokáceno ve fázi přirůstajícího měsíce. Tehdy je prý koncentrace mízy a vlhkosti vyšší, a je koncentrována spíše u základny kmene. A s takovým materiálem se jim lépe pracuje: je snadnější jen napařit nebo ohýbat.

Střízlivým rozumem

Problém s touto magicky znějící teorií je jeden: měsíční fáze totiž nemá nic společného s tím, jak silná „gravitace“ je. Ano, Měsíc si pohrává v přílivem a odlivem, ale to je výsledkem funkce jeho eliptické dráhy. Respektive jeho výskytu v perigeu (kdy je nejblíže Zemi) a apogeu (kdy je od ní nejdál). Takže pokud by na pohybu zemské oběžnice skutečně záleželo, vyplatilo by se spíš výrobcům hudebních instrumentů sáhnout po dřevu rozhodně nekáceném v novoluní.

Je měsíční dřevo lepší? Těžko říct. Rozhodně je ale dražší

Solidní výzkum, který by mimořádné vlastnosti měsíčního dřeva přesvědčivě potvrdil (nebo vyvrátil), tu zatím chybí. Jistě, je tu jedna často citovaná práce Dr. Ernsta Zürchera. Ale ta vycházela z natolik specifických podmínek, že ji těžko můžeme brát za hodnotný příspěvek. Proč? Jím shromážděná data byla poplatná lokalitě v Bergünu, a její výsledky v zásadě jen adorovaly měsíční dřevo místního dodavatele. Je to podobné, jako by si výrobce tabáku zadal vyhotovení studie o neškodnosti kouření pro zdraví.

                Čtěte dále: 5 vlastností dřeva, které musíte znát, než nakoupíte trámy na stavbu

Výnosný trend

Měsíční dřevo se navzdory skepsi stalo trendem, a velmi výnosným. Jeho cena může být až pětinásobná oproti konvenční lesnické produkci a díky „pohádce“ o měsíčním dřevu se tak může stát i na velkém trhu konkurenceschopné. Ale kdo ví: pohyb mízy vzrostlým stromem v závislosti na fázích měsíce je dosud nepřesvědčivě prozkoumanou oblastí, takže je klidně možné, že měsíční dřevo není jen moderní fenomén zvyšující prodejnost. Že při dorůstajícím měsíci začnou víc růst houby, vám potvrdí i každý houbař. Možná je měsíční dřevo také kouzelné.

P.S. Řešíte stavbu domu, rekonstrukci nebo vybavení? Stáhněte si zdarma volnou vstupenku na veletrh FOR ARCH 2022


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
28.05.2018

Photocredit: Claudia Dea

9

Mohlo by Vás zajímat: