HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Když kvalita dřevostavby není jen prázdné slovo

Kvalita je dnes velmi zneužívané slovo a i po všech stránkách ošizený a poruchový výrobek má na svém obalu značky mnoha certifikací. Nemůžeme se tedy divit, když zákazníci nevěří žádným proklamacím a utvrzování o kvalitě, žádají často co nejnižší cenu a pak následují reklamace. Jak funguje ojedinělá služba Dřevařského ústavu, která představuje převratný způsob doložení kvality dřevostavby, se dozvíte v tomto příspěvku.


Certifikát kvalitní stavba

Podpora kvalitní výstavby dřevostaveb

Tento stav nenechává v klidu odborníky Dřevařského ústavu, kteří našli způsob, jak podpořit kvalitní dodavatele a stavitele dřevostaveb a ochránit investora před nekvalitní výstavbou.

Čtěte dále: Dřevostavbu levnou nebo dobrou?

Co dělat v situaci, kdy zákazník očekává doložení kvality výstavby právě jeho domu? Pokud se například dům staví na základě individuálního projektu nebo technologií, kdy i konstrukce je stavěna přímo na místě? Odpovědi na tyto otázky přináší zcela nová služba Dřevařského ústavu, která vznikla přesně na míru potřeb jak koncových zákazníků, tak těch, kdo jim domy staví.

„Cílem bylo poskytnout našim zákazníkům, jimiž jsou jak dodavatelé staveb, tak investoři, opravdu spolehlivé ověření kvality dřevostavby již při její výstavbě“, říká Ing. Jitka Beránková, Ph.D., pověřená řízením Dřevařského ústavu v Praze. „Proto jsme vyvinuli nový soubor služeb, který přináší dosud neobvyklý rozsah nezávislé, odborné a profesionální kontroly celého procesu – od návrhu až po konečnou realizaci. Přitom časové a cenové podmínky jsou u této služby přizpůsobeny potřebám a možnostem praxe v České republice“.

Certifikát Kvalitní stavba

Zcela novým prvkem služeb, které jsou na závěr využity pro udělení certifikátu Kvalitní stavba je především to, že není potřeba ujišťovat zákazníka o tom, že i jeho dům bude stejně kvalitní jako jiné domy postavené jinde a jindy, ale prostě se kontrola provede na jeho domě.

Ověření kvality přitom není žádnou formalitou, obsahuje návštěvy techniků na stavbě, kontrolu projektové dokumentace, měření mnoha veličin, kontrolu osazení důležitých prvků anebo například měření vzduchotěsnosti. Nezanedbatelnou výhodou je také celý soubor nadstandardních analýz, které lze přiobjednat a které dosud na běžných stavbách nebyly využívány.

Asi je zřejmé, že kontrola v takovém rozsahu umožní nejen doložit zákazníkovi, který o kvalitu opravdu stojí, skutečné parametry jeho domu, ale také zamezit mnoha nákladným, často zbytečným reklamacím. Jedná se vlastně o referenci pro další zákazníky.

Bude vás zajímat: 4 rady, jak předejít největším chybám u vaší dřevostavby

Zásadním parametrem současných staveb ze všech materiálů je energetická náročnost. Na ztrátách se výrazně podílejí okna a dveře a bohužel až příliš často se stává, že netěsnostmi kolem oken nebo jejich vadami je znehodnoceno velké úsilí a náklady věnované izolacím domu. Málokdo ví, že přestože okna musí mít certifikát, nemusí být testována. Proto i této problematice věnuje Dřevařský ústav velkou pozornost a skutečnou kvalitu oken testuje. Okna, která vyhoví zpřísněným požadavkům, pak nesou označení „Kvalitní okna“.

Nové služby Dřevařského ústavu přinášejí špičkové metody měření a kontroly kvality do každodenní praxe a umožňují prakticky každému dodavateli dřevostaveb nebo stavebníkovi ujistit se o kvalitě prováděného díla, odstranit včas případné nedostatky či zabránit reklamacím. Jen díky důkladně prověřené kvalitě může pak dům nést hrdý titul – certifikát Kvalitní stavba.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
24.03.2015

4

Dřevostavbu levnou nebo dobrou?

Je možné mít dobrý a ještě k tomu levný dům? Hledáme odpověď.

Stavba dřevostavby krok po kroku 4. díl: Vyrážíme na stavební úřad

Dokumenty pro stavební povolení, které si můžete zařídit sami

4 rady, jak předejít největším chybám u vaší dřevostavby

Jaké jsou u dřevostaveb největší chyby a jak se jim vyvarovat?

Levné dřevostavby: Jak ušetřit a neprodělat při stavbě domu

Na co byste se měli ptát výrobců levných dřevostaveb?

Rizika dřevostaveb? Cena domu a firma, která jej bude stavět, říká Vratislav Blaha

Co stojí za rozvojem dřevostaveb u nás, a kde se schovávají rizika, na která byste si při výběru domu měli dát pozor?

Ombudsman pro dřevostavby: Pomůže, když se dva perou

Kdo postavil dřevostavbu správně a kdo špatně? Ombudsman pomůže spor vyřešit k oboustranné spokojenosti. Povíme si, jak to dělá.

Čtyři důvody, proč si Češi oblíbili život v dřevostavbách

Oblíbenost dřevěných staveb mezi českou populací narůstá. Jakých výhod dřevostaveb si jejich uživatelé cení nejvíce?

Řízení a kontrola kvality dřevostaveb realizovaných v ČR

Pro obor dřevostaveb je důležitá certifikace, zda výrobek vyhovuje normám, případně jiným normativním dokumentům. Z jaké legislativy se vychází a co je třeba dodržovat?