HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Stavba dřevostavby krok po kroku 4. díl: Vyrážíme na stavební úřad

V minulém díle seriálu Stavba dřevostavby krok po kroku jsme si uvedli, co všechno musí obsahovat projektová dokumentace pro stavební povolení. V tomto článku se zaměříme tzv. inženýring, proces získání stavebního povolení a konkrétně na dokumenty, které si před cestou na stavební úřad můžete obstarat sami.

Muž zavalený dokumenty ze stavebního úřadu
i Foto: © Dřevostavitel

Územní souhlas a ohlášení stavby

V první řadě musíte podat žádost o územní souhlas a ohlášení stavby na stavebním úřadě. Tyto dokumenty jsou unifikované a měly by být k dostání na příslušném stavebním úřadě nebo si je můžete stáhnout zde. V rámci řízení se vyjadřují zúčastněné odbory (životní prostředí, památkáři, hasiči, doprava, CHKO, atd.) a následně stavební úřad vydá souhlasné stanovisko. V opačném případě je nutné dokumentaci předělat dle připomínek.

Tip: Je dobré na stavebním úřadě zkonzultovat projektovou dokumentaci již v rané fázi (nejlépe ve formě architektonického konceptu). Nestane se vám pak, že si necháte veškerou dokumentaci vypracovat a nakonec se k ní vyjádří například památkáři s tím, že daný typ stavby není na plánované místo vhodný, a že porušuje jakási psaná nebo v horším případě nepsaná pravidla.

Proces ohlášení stavby je stále závislý z velké části na lidském faktoru a lidech, kteří na příslušném úřadě vykonávají svoji činnost. Proto bohužel neexistuje univerzální návod, jak postupovat.

Bude vás zajímat: Katastr nemovitostí – nahlížení do KN a návod jak na to


Měření radonu

Pokud již máte stavební pozemek, je nutné stavebnímu úřadu dodat radonový průzkum místa, kde bude vaše dřevostavba stát. Nejlepší cestou je poptat nejbližší firmu, která radonový průzkum provádí. Firma bude potřebovat situační výkres z vašeho stavebního povolení, aby provedla měření v místě, kde bude dřevostavba umístěna.

Tento dokument není jen „krmivem pro stavební úřad“, ale na jeho základě vám stavební firma zvolí typ protiradonové fólie, který použijete v základové desce.

Čtěte také...

» Stavba dřevostavby krok po kroku 3. díl: Co musí obsahovat projektová dokumentace

Potvrzení o existenci sítí

Dále je nutné získat potvrzení o existenci sítí, do kterých se budete napojovat, ale i těch, kterých byste se svojí stavbou mohli dotknout. Všichni jejich provozovatelé se musí k vaší stavbě vyjádřit. Nakonec bude po Vás stavební úřad chtít smlouvu o připojení do sítí, které budete fakticky využívat.

Uzavření smlouvy čekejte zpravidla do 30 dní od podání žádosti. V případě, že se do sítě nebudete připojovat, stačí úřadu vyjádření o existenci sítí, pokud budete služeb dodavatele využívat, je třeba i smlouva o připojení.

1. innogy

Formulář pro stanovisko o existenci sítí lze získat online pomocí tohoto odkazu a vyjádření obdržíte do několika dní.

2. E.ON

Stanovisko o existenci sítí a žádost o připojení lze získat online pomocí tohoto odkazu.

3. ČEZ

Sdělení o existenci sítí lze získat online pomocí tohoto odkazu. Žádost o připojení naleznete zde.

4. CETIN

Vyjádření o existenci sítí lze získat online pomocí tohoto odkazu.

5. Vodárny a kanalizace

Pro vyjádření o existenci sítí a uzavření smlouvy o připojení je nutné žádat u lokálního poskytovatele, pod kterého vaše místo stavby spadá. Tuto informaci vám zajisté rádi sdělí na příslušném stavebním úřadě. Pokud bude možnost vyplnit žádost online, budete mít štěstí, pokud ne budete vše muset obeslat (obejít) a získat starou dobrou papírovou formou.

6. Městské služby

Pokud vám tato nezajistí předchozí instituce, je nutné stejný postup opakovat u jednotlivých poskytovatelů městských služeb, tedy kanalizace aj. Opět se bude jednat o vyjádření o existenci sítí a o smlouvu o připojení.


Závěrem tohoto příspěvku vám chci popřát dostatek pokory a zároveň asertivity při jednání se všemi institucemi, které nám mohou průběh stavby stejně usnadnit jako znepříjemnit.

Jaké jsou vaše zkušenosti s tímto procesem, na jehož konci je vytoužená cedule: „STAVBA POVOLENA“? Podělte o ně s dalšími čtenáři v diskusi.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
19.11.2012

19

Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB)
Průkaz energetické náročnosti prozradí, kolik primární energie spotřebujete

Stavba dřevostavby krok po kroku 1. díl: Co za Vás nikdo neudělá
Úvodní díl seriálu, který Vám poradí, co a jak při stavbě dřevostavby

Stavba dřevostavby krok po kroku 2.díl: Bez pozemku (a peněz) za architektem nelez
Poradíme, kde se dá získat projekt pro stavení povolení

Stavba dřevostavby krok po kroku 3. díl: Co musí obsahovat projektová dokumentace
Stavební povolení to je oříšek, ale my vám ho pomůžeme rozlousnout

Bez kulatého razítka na výkresu ani čárku?
Kdo Vám může naprojektovat dům? Odpověď je jednoduchá

Dřevostavby pod lupou? Pod mikroskopem!
Podle čeho hodnotí dřevostavby Dokument národní kvality? Důsledky pro zákazníky

Stavba dřevostavby krok po kroku 5. díl – Základová deska
Stavební povolení máte v kapse, jdeme na základovou desku. Jak a za kolik?

Když kvalita dřevostavby není jen prázdné slovo
Kvalita je dnes velmi zneužívané slovo, jak ji lze u dřevostaveb ověřit?

Co potřebujeme ke stavebnímu povolení dle stavebního zákona č. 183/2006 sb.?
Ke stavebnímu povolení dle stavebního zákona č. 183/2006 Sb. je nutné doložit nejen projektovou dokumentaci, ale také další podklady. Jaké to jsou?

První interaktivní on-line kurz o stavbě domu je na světě!
Nový unikátní kurz Stavíme dům aneb 6 kroků k vlastnímu bydlení vás seznámí s tím, co vás při stavbě domu čeká, na co si dát pozor, i jak šetřit peníze.