HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Vystupte z řady a bydlete levně, rychle a stylově. Proč volit kontejnerový dům?

Kontejnerové domy jsou v poslední době velmi skloňovaným výrazem. Jak už název napovídá, stavby jsou vytvořeny z lodních kontejnerů, které jsou vysloužilé, a jejich pořízení se tím stává finančně dostupné. Díky jejich dalšímu využití dochází i k recyklaci starého materiálu. A přitom bydlení v takovém domě může být velmi luxusní!


Kontejnerové domy
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Nelson Kon (se souhlasem)

Proč kontejnerové domy?

Výhodou takového domu je jeho rychlé postavení a zpětná rozebratelnost, což umožňuje v případě nutnosti snadný přesun. Jedná se totiž o levné a dostupné bydlení a nepotřebujeme pro jeho stavbu velký pozemek. Pozor si ale musíme dát na stav kontejnerů, které si pro stavbu vybereme.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Nelson Kon (se souhlasem), Exploratory Glory, Shutterstock

Moderní kontejnerové domy mají mnoho podob. Můžeme je vidět jako prosklené vily ve tvaru písmene L nebo jako krásné moderní domy vytažené do více pater, kde je velmi často v nějakém z pater honosná rozlehlá terasa po celém svém obvodu. Nezřídka jsou navrženy jako přízemní, vyvýšené nebo visuté na pilířích. Jejich další výhodou je možnost volby různých barev exteriéru. Inspirujte se v bohaté fotogalerii.

Náročnosti kontejnerových domů

Jednotlivé buňky se dají jednoduše skládat do sebe, čímž volíme velikost budoucího domu. Kontejnery se vyznačují pevným kovovým rámem. Pro kvalitní bydlení v takovém domě je třeba neporušený nosný skelet kontejneru, dobře provedená izolace jako obrana proti úniku tepla a úpravě akustiky. Nutností jsou kvalitní základy (betonové či piloty). Ty jsou spolu s rozvedením elektřiny na celé stavbě nejnáročnější.

Video: Mini chata z obytného kontejneru – má luxusní interiér i výhledy

Kontejnerové domy – interiér a exteriér

Přesvědčte se sami o tom, že jsou dnes kontejnerové domy moderní záležitostí vyhledávanou i bohatými lidmi. Moderní architekti se této oblasti začali v posledních letech věnovat a díky tomu jsou schopni smysluplně, efektivně a esteticky využít každý centimetr místa v takovém interiéru a vkusně navrhnout i exteriér. Obvyklé jsou terasy, posezení na střeše, přístřešky, podpěrné sloupky, exteriérová schodiště, posuvná okna a dveře.

Kontejnerové domy – rozměry

Samotné lodní kontejnery nám nabízí možnost vybrat si mezi více velikostmi. Pokud chceme pouze menší domeček, moderní tiny house, zahradní domek nebo chatu na víkend, potom je ideální volbou 6 metrů dlouhý a 2,6 metrů vysoký kontejner. Tyto malé kontejnery lze skládat na sebe nebo vedle sebe a bydlení si tak můžeme zvětšit. Další možností je použití větších, 12 metrů dlouhých kontejnerů. Existuje i atypická velikost o délce 13,7 metrů. Hmotnost takového kontejneru se pohybuje v závislosti na velikosti v rozmezí 2,2–3,9 tun.

Kolik stojí nový a vyřazený lodní kontejner vhodný k přestavbě? Cenové srovnání zde.

Pokud se řadíte mezi ty, kteří zvažují koupi malého domu nebo si chcete sami domek postavit, nebojte se vstoupit do světa moderní architektury, do světa kontejnerových domů. K vidění ve fotogalerii naleznete mnoho již hotových domků. Inspirujte se! Domky z kontejneru jsou u nás však zejména výhodné např. pro zahradní domek nebo jako sklad.

Na kolik přijde krásný zahradní domek 20 m2 vhodný jako menší chatička z kvalitního severského smrku? Aktuální cenu zjistíte zde.

Názor redakce: Idea kontejnerových domů pro bydlení je sice skvělá, ale chceme vás také upozornit na to, že v našich klimatických podmínkách je celá záležitost finančně náročnější, protože musíte vyřešit dobrou izolaci kontejneru (kvůli minimalizování tepelných ztrát, přehřívání i řešení rosných bodů atp.). Takový dostatečně izolovaný kontejnerový domek je pak o dost dražší. Vyplatí se pak spíš možná jít cestou „klasických“ modulových domků ze dřeva, které mají tepelné vlastnosti už od základu výborné. Takže myšlenka kontejnerů je zajímavá, ale v našich klimatických podmínkách takřka nepoužitelná.

Mohlo by vás zajímat: Modulové domy – přehled nejoblíbenějších českých projektů

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
23.10.2022

Photocredit: Nelson Kon (se souhlasem)

3

Video: Luxusní dům postavený z ocelových námořních kontejnerů

Hledáte alternativní způsob bydlení? Zkuste třeba námořní kontejnery!

Kontejnerové domy jako světový trend: Mají u nás budoucnost?

Domy postavené z námořních kontejnerů jsou levné, rychle postavené i ekologické. Obstojí však dům z kontejneru i v náročných českých podmínkách?

Dům jako poskládaný z dřevěných krabic. Jak vypadá uvnitř?

V tomto domě nelze mluvit o klasickém rozvržení místností. Je tvořen z kvádrů či „kontejnerů“, které vyplňují celý vnitřní prostor. Jak takový dům vypadá v interiéru? A jak se to podepíše na soukromí obyvatel?

Starý školní autobus, hasičské auto i přepravní kontejner posloužily jako základ pro minidomek

Starý přepravní kontejner, vysloužilý školní autobus, ale také podvozek hasičského auta, to jsou prostředky, které posloužily jako podvozek pro stavbu zajímavých minidomků. Prohlédněte si je zblízka.

Kontejnerový dům se stal domovem 7členné rodiny s nízkými příjmy

Za pomoci levných materiálů se dá postavit finančně dostupný dům pro rodiny, které mají nízké příjmy a potřebují pomoc. Jak takové bydlení vypadá?

Moderní rodinné domy a chaty z celého světa ukazují současné trendy v bydlení

Stavby, na které jen tak nenarazíte, jsou k nahlédnutí v naší fotogalerii. Jestliže vás zajímá, co je momentálně v trendu, přečtěte si náš nový článek o moderním bydlení.

Video: Mini chata z obytného kontejneru – má luxusní interiér i výhledy

Obytný kontejner je skvělou nízkonákladovou variantou bydlení pro lidi, kteří nepotřebují velké přepychové domy. Podívejte se na krátkou video prohlídku obytného kontejneru na skalách.

Levné modulové domy: čím se liší od dřevostaveb a opravdu se modulární dům z kontejneru vyplatí?

Líbí se vám modulární domky? Přečtěte si, jaké jsou jejich výhody a nevýhody a prohlédněte si bohatou galerii modulových dřevostaveb.

Hned po státnicích se rozhodli stavět, ale nikdo je nebral vážně. Za 5 měsíců bydleli

Mladí manželé Monika a Ondra si nechali nedaleko Hradce Králové postavit dřevostavbu 4+kk přesně podle svých představ. S jakými překážkami se při stavbě domu setkali a jak se jim dnes bydlí?