HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Kouzelný srub neobvyklého tvaru přitahuje pozornost kolemjdoucích

Přestože klasické sruby mají svůj domov v severských zemích jako je Finsko, Norsko či Kanada, našly si své obdivovatele v podstatě napříč celým světem. V různých zemích mají různou podobu a někdy se od toho původního finského srubu dost liší, ale všechny mají jeden společný jmenovatel – velké dřevěné klády, ze kterých jsou postaveny. Ty nejlepší sruby jsou postaveny z ručně otesané kulatiny s velkými přesahy. K nim patří i srub z našeho článku. Na srub má sice trochu netypický tvar, zato jeho klády jsou ručně nahrubo otesané a sestavené s opravdu velkými přesahy.


Kouzelný srub stojí v Irsku
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Pioneer Log Homes

Výjimečné místo pro výjimečnou stavbu

Neobvyklý srub se nachází na stejně neobvyklém místě. Stojí na nejsevernějším místě Severního Irska, pouhý kilometr od světově proslulé přírodní památky Giant's Causeway. Tyto Obrovy schody jsou nejslavnější přírodní památkou Severního Irska a patří do Světového dědictví UNESCO. Srub stojí na vrcholu pobřežní čedičové skály a představuje dokonalý vyhlídkový bod na špičce severního pobřeží. Irsko není domovem mnoha srubů, a tak srub z našeho článku je jediným svého druhu v celém Irsku. Prohlédněte si tento unikát celý zblízka v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Pioneer Log Homes

Každá kláda je díky ručnímu zpracování naprostý originál

Postavený je totiž z obrovských, ručně otesaných kulatých klád kanadského cedru. Západní červený cedr je velmi kvalitním a odolným dřevem, ze kterého se staví sruby především v Kanadě. Jednotlivé klády byly nahrubo ručně otesány a na místě složeny tak, aby jejich konce výrazně vyčnívaly. Díky ručnímu opracování je každá kláda jiná a jsou i jinak dlouhé. Venkovní přesahy jsou tedy každý jiný, a díky tomu srub působí robustně a rozhýbaně. Ty nejsilnější klády byly využity jako nosné trámy.

Moderní tvar, tradiční materiál i zpracování

Stavba má pro srub netypický tvar. Jedná se o podlouhlý obdélník se střechou mírně nakloněnou pouze na jednu stranu. Působí tak spíše jako moderní bungalov. Přestože tvar je velmi moderní, použité materiály a i způsoby zpracování jsou tradiční. Celodřevěný srub stojí na betonové základové desce, která zároveň svou různou výškou vyrovnává nerovnosti terénu. Deska po obvodu přesahuje dům a tyto přesahy, které jsou pokryty dlaždicemi, slouží jako chodník kolem domu a malá terasa. Na terase, která umožňuje nádherné výhledy do okolní divoké přírody, je umístěna vířivka.

Rustikální interiér bungalovu navozuje pocit pohodlí a klidu

Interiéry srubu jsou v tradičním rustikálním stylu. Hlavní obytný prostor tvoří jedna velká místnost, která propojuje velký otevřený obývací pokoj s kuchyní a velkorysou jídelnou, které mají dostatek přirozeného světla díky oknům po všech stranách a velkým francouzským oknům orientovaných na jih. Velká kožená sedačka ladí s dřevěným interiérem a právě obrovské okno, naproti kterému je postavena, umožňuje majitelům relaxovat na pohovce a pozorovat okolní krajinu. Kuchyně je laděná stejně jako ostatní nábytek i vybavení v tlumených klidných barvách, které dávají celému interiéru pocit komfortu, klidu a hřejivosti. Ačkoliv na fotkách může interiér působit velmi vzdušně a prostorně, má pouhých 103 metrů čtverečných. Díky dostatku světla, uspořádání nábytku a zvoleným barvám ale působí útulně a příjemně. Přesvědčte se sami ve fotogalerii.

Velkorysé prostory pro pocit luxusu i pohodlí

Srub má dvě ložnice. Jedna je opravdu velkorysá – s vlastní vanou, sprchovým koutem i umyvadlem. Má i velké okno, takže si obyvatelé můžou užívat horkou koupel s bublinkami a u toho pozorovat blízkou přírodu. Druhá ložnice je už menší, s oddělenou koupelnou i toaletou. Všechny prostory působí luxusně, přestože jsou zařízeny v rustikálním stylu. Okolní dechberoucí příroda a krása Severního Irska za okny, přírodní materiály srubu i tlumené barvy interiéru, to vše přispívá k navození pohodové a relaxační atmosféry, kterou si majitelé tohoto víkendového obydlí maximálně užívají. 

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
09.03.2020

Photocredit: Pioneer Log Homes

3

Sruby a jejich budoucnost

Mají v dnešní době sruby krušné časy? Nebo jsou natolik fascinující, že si jejich fandové vždycky najdou cestu, jak svůj vysněný srub postavit?

Rozměrové změny srubů a roubenek

Víte, že dřevo je schopné měnit své rozměry na základě změny vlhkosti okolního prostředí? Jaký je rozdíl mezi sesycháním a bobtnáním a jaké dopady to může mít při výstavbě srubů a roubenek

Výjimečný dokument z roku 1990: Tradiční stavba srubu ve Finsku

Zajímá vás tradiční proces výstavby srubů a roubenek? Tak to se určitě podívejte na tento krátký dokument, který vás provede stavbou srubu ve Finsku od základů až po střešní krytinu.

Osudový srub v podhůří Jeseníků – netradiční příběh Martiny a Zdeňka

V článku se dočtete o zajímavém životním příběhu manželů, kteří odešli z Prahy a všechno opustili, aby si splnili sen a postavili si nádherný srub na Jesenicku. Prohlédněte si i fotogalerii.

Unikátní srub z obrovských ručně opracovaných klád

Líbí se vám tradiční sruby z obrovských ručně opracovaných cedrových klád? Jeden stojí ve Skotsku a vy si ho můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

Srub, který nadchne i milovníky pohodlí a luxusu

Srub nemusí být jen skromné obydlí pro zálesáky. Existují i velmi luxusní sruby, jako třeba ten novozélandský, který můžete navštívit díky našemu článku.

Zařízení interiéru srubu

Interiér srubu má specifickou atmosféru harmonie, hřejivosti a klidu. Poradíme vám, jak takovou atmosféru vytvořit.

Klasický srub s útulným a osobitým interiérem

Krásný klasický srub je citlivě zasazený do horské přírody a jeho osobitý a útulný interiér přímo vyzývá k relaxaci. Prohlédněte si ho zblízka.

Rustikální kanadský srub s tou správnou atmosférou. Chcete taky takový?

Dnes vás zavedeme na prohlídku kouzelného srubu ukrytého v hlubokých kanadských lesích. Může být ale zdrojem inspirace i pro vás. Prohlédněte si jeho interiér.

Osudový srub v podhůří Jeseníků – virtuální 360° prohlídka

Jak se žije ve srubu postaveném v Česku? A už jste někdy takový srub zažili na vlastní kůži? V dnešním videu ho můžete navštívit alespoň virtuálně, a to dokonce s 360° kamerou.