HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Kouzelný srub neobvyklého tvaru přitahuje pozornost kolemjdoucích

Přestože klasické sruby mají svůj domov v severských zemích jako je Finsko, Norsko či Kanada, našly si své obdivovatele v podstatě napříč celým světem. V různých zemích mají různou podobu a někdy se od toho původního finského srubu dost liší, ale všechny mají jeden společný jmenovatel – velké dřevěné klády, ze kterých jsou postaveny. Ty nejlepší sruby jsou postaveny z ručně otesané kulatiny s velkými přesahy. K nim patří i srub z našeho článku. Na srub má sice trochu netypický tvar, zato jeho klády jsou ručně nahrubo otesané a sestavené s opravdu velkými přesahy.


Kouzelný srub stojí v Irsku
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Pioneer Log Homes

Výjimečné místo pro výjimečnou stavbu

Neobvyklý srub se nachází na stejně neobvyklém místě. Stojí na nejsevernějším místě Severního Irska, pouhý kilometr od světově proslulé přírodní památky Giant's Causeway. Tyto Obrovy schody jsou nejslavnější přírodní památkou Severního Irska a patří do Světového dědictví UNESCO. Srub stojí na vrcholu pobřežní čedičové skály a představuje dokonalý vyhlídkový bod na špičce severního pobřeží. Irsko není domovem mnoha srubů, a tak srub z našeho článku je jediným svého druhu v celém Irsku. Prohlédněte si tento unikát celý zblízka v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Pioneer Log Homes

Každá kláda je díky ručnímu zpracování naprostý originál

Postavený je totiž z obrovských, ručně otesaných kulatých klád kanadského cedru. Západní červený cedr je velmi kvalitním a odolným dřevem, ze kterého se staví sruby především v Kanadě. Jednotlivé klády byly nahrubo ručně otesány a na místě složeny tak, aby jejich konce výrazně vyčnívaly. Díky ručnímu opracování je každá kláda jiná a jsou i jinak dlouhé. Venkovní přesahy jsou tedy každý jiný, a díky tomu srub působí robustně a rozhýbaně. Ty nejsilnější klády byly využity jako nosné trámy.

Moderní tvar, tradiční materiál i zpracování

Stavba má pro srub netypický tvar. Jedná se o podlouhlý obdélník se střechou mírně nakloněnou pouze na jednu stranu. Působí tak spíše jako moderní bungalov. Přestože tvar je velmi moderní, použité materiály a i způsoby zpracování jsou tradiční. Celodřevěný srub stojí na betonové základové desce, která zároveň svou různou výškou vyrovnává nerovnosti terénu. Deska po obvodu přesahuje dům a tyto přesahy, které jsou pokryty dlaždicemi, slouží jako chodník kolem domu a malá terasa. Na terase, která umožňuje nádherné výhledy do okolní divoké přírody, je umístěna vířivka.

Rustikální interiér navozuje pocit pohodlí a klidu

Interiéry jsou v tradičním rustikálním stylu. Hlavní obytný prostor tvoří velký otevřený obývací pokoj propojený s kuchyní a velkorysou jídelnou. Velká kožená sedačka ladí s dřevěným interiérem a obrovské okno, naproti kterému je postavena, umožňuje majitelům relaxovat na pohovce a pozorovat okolní krajinu. Kuchyně je laděná stejně jako ostatní nábytek i vybavení v tlumených klidných barvách, které dávají celému interiéru pocit komfortu, klidu a hřejivosti. Ačkoliv na fotkách může interiér působit velmi prostorně, má pouhých 103 metrů čtverečných. Díky uspořádání nábytku a zvoleným barvám ale působí útulně a příjemně. Přesvědčte se sami ve fotogalerii.

Velkorysé prostory pro pocit luxusu i pohodlí

Srub má dvě ložnice. Jedna je opravdu velkorysá – s vlastní vanou, sprchovým koutem i umyvadlem. Má i velké okno, takže si obyvatelé můžou užívat horkou koupel s bublinkami a u toho pozorovat blízkou přírodu. Druhá ložnice je už menší, s oddělenou koupelnou i toaletou. Všechny prostory působí luxusně, přestože jsou zařízeny v rustikálním stylu. Okolní dechberoucí příroda a krása Severního Irska za okny, přírodní materiály srubu i tlumené barvy interiéru, to vše přispívá k navození pohodové a relaxační atmosféry, kterou si majitelé tohoto víkendového obydlí maximálně užívají. 

P.S. Řešíte stavbu, bydlení či vybavení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Eva Zupančič

Vydáno dne:
09.03.2020

Photocredit: Pioneer Log Homes

2

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE