HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Šamotové cihly do krbu a kamen: V čem jsou tak výjimečné?

Kamna a krby ze šamotu jsou osvědčenou klasikou. Díky svým akumulačním schopnostem dokáží vytopit i velký dům. Sálavé teplo šamotových kamen si nezadá s úrovní současných moderních topidel. Co je přesně šamot? Jak ho využít pro vytápění domů? A jak se šamotovou cihlou správně pracovat? Čtěte dále a dozvíte se odpověď. 


šamotové cihly
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

Šamot se při stavbě kamen a krbů používá tradičně. Kamnářští mistři dokážou využít vlastností tohoto jedinečného materiálu při stavbě krbů i krbových kamen nebo pecí, aby dávaly prvotřídní sálavé teplo.

K vytápění dřevem se dnes mnoho lidí vrací a šamot si tak znovu hledá cestu do novostaveb i rekonstruovaných domů.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock, Nick Grabowski, Courtarro, bjornery

Co je to šamot?

Šamot je žáruvzdorná hmota, která se používá pro vyzdívky kamen, krbů nebo pecí. Jedná se o materiál, který dokáže odolávat vysokému žáru až 1 650 °C. Pravý šamot obsahuje kolem 55 % oxidu křemičitého a 25 % oxidu hlinitého, zbytek tvoří příměsi, například vápník, hořčík, titan, železo.

Jak vypadá pravý šamot

Odborníci a zkušení kamnáři říkají, že poznat pravý šamot není pro laika jednoduché. Na trhu se bohužel objevují různé náhražky, například cihly, které se jako šamotové tváří, ale ve skutečnosti jsou vyrobené z jiného materiálu.

Čtěte také: Krb do dřevostavby - teplovzdušný nebo akumulační systém? 

Pravý šamot je typický svojí šedobílou barvou, někdy je více bílý, jindy šedý nebo zbarvený až do černa. Kromě cihel se prodávají také šamotové desky používané například na vyzdívku topného prostoru v kamnech, nebo šamotová malta, jež je využívána k lepení šamotových cihel.

Šamotové cihly do krbu i kamen

Šamot je tradiční materiál, ale i přes moderní technologie má při vytápění stále své místo. Šamotové cihly velmi dobře akumulují teplo a vytápí prostor sálavým teplem. Současně působí esteticky.

Šamotové cihly se dnes používají v šamotových kamnech, krbech i pecích. Oblíbené jsou zejména šamotové cihly do krbu, které mají šamotovou krbovou vložku. Spojují výhody šamotových kamen a krbů. Mají velmi dobré akumulační schopnosti a současně díky proskleným dvířkům umožňují pozorovat hořící oheň.

TIP: Kachlová kamna: Jak to, že zvládnou vytopit celý dům? 

Krbová vložka je vyzděná šamotovými cihlami nebo deskami, což umožňuje spalovat dřevo při vyšších teplotách, takže vzniká mnohem menší množství popela, zvyšuje se účinnost krbu a prodlužuje se jeho životnost. Pro šamotové krby je také charakteristická vysoká účinnost, která se pohybuje kolem 90 %. Šamotové cihly do krbu také dokážou pojmout větší množství tepla než krby a kamna z jiných materiálů a toto teplo potom sálají do prostoru i po vyhasnutí ohně. To oceníte především v noci.

Výhody a nevýhody šamotu

Šamot použitý v krbech, kamnech nebo pecích umožňuje vytápění prostoru sálavým teplem – to zvyšuje pocit komfortu a tepelné pohody. Šamotové krby jsou navíc efektivní a úsporné. K hlavním nevýhodám šamotových cihel patří vyšší pořizovací náklady a vyšší hmotnost krbů a kamen.

Čtěte dále: Akumulační krbová kamna na dřevo: Jak fungují a kdy se vám vyplatí?

Vytápění domu šamotovým krbem

Krbové vložky se šamotem mají vysokou schopnost akumulace. Záleží na tom, zda krb obestavíte šamotovými cihlami a budete tak využívat sálavé vytápění, nebo využijete teplovzdušné či teplovodní rozvody.

Pokud krby a kamna mají vnější plášť ze šamotu, sálají teplo do prostoru z velké plochy. To dává pocit dobře vytápěné místnosti a tepelné pohody. Někteří lidé dokonce toto sálavé teplo přirovnávají ke slunci.

Mohlo by vás zajímat: Kamna Petry: Zatopíte si dřevem i uhlím

Šamot lze při vytápění využít hned několika způsoby:

  • Sálavé vytápění – šamotová krbová vložka je obestavěna šamotovými cihlami a akumuluje a sálá teplo dob prostoru.
  • Teplovodní krby – šamotová krbová vložka má dvojitý plášť a teplovodní rozvody přenášejí teplo i do jiných místností.
  • Teplovzdušné krby – krbová vložka má dvojitý plášť a teplovzdušné rozvody přenášejí teplo i do jiných místností.

Jak se šamotovými cihlami pracovat?

Abyste mohli vlastnosti šamotu při vytápění domu využít na maximum, je třeba dodržet technologické postupy. Důležité je použít na spojování šamotových cihel speciální šamotovou maltu, která se prodává jako sypká hmota a ředí se vodou.

Pokud se do stavby šamotového krbu pustíte svépomocí a zvolíte na obezdívku jiný materiál kvůli estetice, je nutné části, které přijdou do styku s vysokou teplotou, vyzdít šamotovými cihlami, které odolají žáru.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
02.02.2018

Photocredit: Shutterstock

10

Krb do dřevostavby – teplovzdušný nebo akumulační systém?

Přečtěte si, jaké jsou výhody a nevýhody těchto krbových systémů

Vše o vytápění dřevními peletami: Proč a kdy je výhodné s nimi začít

Pelety jsou malé válečky drcených pilin a hoblin s vysokou výhřevností a minimálním podílem vody a popele. Pelety mají průměr 6 nebo 8 mm a délku 20 až 30 mm.

Dřevěné brikety: Za jakou cenu s nimi vytopíte dům?

Dřevěné brikety jsou ekologickým zdrojem tepla. Vyplatí se však i ekonomicky? Dozvíte se, jaký typ briket je nejlepší, i jestli se s nimi vyplatí doma topit. Také se podíváme, jak si vyrobit vlastní brikety.

Krby od A do Z: Krby jsou opět v kurzu, najděte ten svůj!

Nahlédněte do světa krbů, krbových kamen a krbových vložek a zjistěte vše, co jste chtěli o krbech vědět. Dozvíte se, kolik stojí krb i krbová kamna, z čeho jsou složeny a mezi jakými druhy krbů můžete vybírat?

Elektrický krb: Zatopíte si bez sazí, ale s romantikou

Milujete plápolající oheň v krbu, ale nemáte na pravý krb místo ani prostředky? Pořiďte si efektivní elektrický krb. O příjemné plameny z krbu nepřijdete a neumažete si ruce! Elektrický krb do domu či paneláku, stačí si vybrat.

Návod na DIY projekt: Postavte si svépomocí zahradní sklípek

Postavte si sami podle našeho jednoduchého návodu zahradní sklípek, kam uskladníte všechnu úrodu. A ještě vám zútulní zahradu!

Jak postavit svépomocí udírnu a získat tu nejvyšší kvalitu. Radí odborník s 40 lety praxe

Víte, které dřevo je nejlepší pro uzení? Klíčové parametry pro výběr i návrh udírny vám prozradí náš článek.

Nakupuji palivové dřevo – na co si dát pozor a jak ušetřit tisíce?

Který typ palivového dřeva je nejvýhodnější v poměru cena/výkon? Soubor klíčových faktorů vedoucí k tisícové úspoře při nákupu dřeva najdete v tomto článku.

Kombinací akumulačních kamen a podlahovky protopím 6 000 Kč ročně, pochvaluje si majitel novostavby

Důmyslnou kombinací akumulačních kamen a podlahového topení v novostavbě protopí minimum. Oba topné systémy se doplňují a jsou každý postaven na jiném energetickém zdroji. Přečtěte si exkluzivní rozhovor s majitelem.