HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Kuchyňská linka a boj s centimetry, jste připraveni? Pomůžeme vám

Kuchyňská linka, její uspořádání a praktické pojetí. Všechny tyto zmíněné vlastnosti jsou snem každého kuchaře. Kdo se někdy neocitl v situaci, kdy chtěl otevřít myčku na nádobí a narazil přitom do protější skříňky? Kdo nezakusil alespoň jedenkrát v životě bolestivý náraz do hlavy o některá otevřená dvířka v kuchyni? Pojďme společně eliminovat nežádoucí situace v naší kuchyni a zaměřme se na typy kuchyní, tvary kuchyňských linek a jejich důležité rozměry.


Kuchyňská linka a boj s centimetry
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Jan Planička (se souhlasem)

Účko, rovně, nebo do elka?

První a koncepčně důležité rozhodnutí se týká tvaru kuchyňské linky. Do jakého tvaru naše pracovní plocha bude? Je nutné zvážit, kolik lidí bude v kuchyni souběžně pracovat, jaké máme prostorové možnosti a co je pro nás prioritou: Mít hodně úložného prostoru? Členitá či prostorná pracovní plocha? Otevřená nebo uzavřená kuchyň? Inspirujte se v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Jan Planička (se souhlasem), Kurt Kaeding, ebayde, Möbel Höffner

Rovná kuchyňská linka

Za linku v jednořadém uspořádání zaplatíte kroky navíc

Pro volbu jednořadého uspořádání je hned několik důvodů. Zaprvé, chceme mít většinu linky pod okny u zdi, ke které linka přiléhá. Zadruhé, máme malé prostory a chceme kuchyň spojit s obývákem tak, aby příliš nenarušila jeho prostor. Zatřetí, prostor místnosti je úzký a začtvrté, máme rádi jednoduché a rovné linie a nevadí nám, že se u takové linky nachodíme víc, než u ostatních tvarů kuchyní. Pokud je místnost úzká, měli bychom dbát na to, aby prostor mezi zdí a kuchyňskou linkou byl minimálně 1100 cm. Je to proto, aby se u linky pohodlně dva lidé vyhnuli a zároveň, abychom bez velkých problémů otevřeli kontejnery ve spodních skříňkách, dveře od myčky, lednice, trouby…

Kuchyňská linka do tvaru U

Kuchyňská linka do účka – pozor na rozteč

Kuchyňská linka ve tvaru „U“ je rozložena buď po obvodu tří stěn místnosti, nebo pouze dvou a třetí část linky je umístěna v prostoru a skládá se ze spodních skříněk, na nichž je pracovní prostor a uvnitř prostor úložný. Pro pohodlné pracovní nasazení mysleme na to, že by celková délka linky měla být minimálně 270 cm a šířka pracovní plochy by měla mít minimálně 70 cm. Důležitým rozměrem je rozteč mezi koncovými horními nástěnnými skříňkami. Měla by být široká jako délka vašich roztažených rukou až po konečky prstů (130–140 cm).

Rohová kuchyňská linka

Kuchyňská linka do „elka“ vyžaduje pravidlo trojúhelníku

Nejčastější volbou v případě malých prostor je kuchyňská linka do „L“. Rohové kuchyně nabízí ideální možnost postavit jídelní stůl v její bezprostřední blízkosti, což u předchozích typů není doporučováno. Na jednom, nebo druhém konci stojí zpravidla lednice, vysoká skříň či panel s vestavnými spotřebiči (trouba, mikrovlnná trouba, úložný prostor). Měli bychom si dávat pozor, abychom, s ohledem na pohodlný pohyb, zachovali umístění pracovních zón (chlazení, mytí, vaření) do tvaru trojúhelníku.

Kuchyňská linka – rozměry

Buďte připraveni na boj s centimetry a dodržujte některé nezbytné rozměry

Výška pracovní plochy

86–91 cm (člověk vysoký 170–175 cm)*

Výška mezi horními a spodními skříňkami

52 cm

Zavěšení horních skříněk

60 cm nad pracovní desku, 35 cm hloubka skříněk

Výška a hloubka varné desky

60 × 60 cm, 90 × 60 cm

Varné centrum

šířka odkládací plochy z obou stran varné desky 50 cm

Šířka trouby

60 cm

Vzdálenost varné plochy a digestoře

65–75 cm

Umístění dřezu od země

o 10 cm výš než linka

Umístění varného centra od země

o 10 cm níž než linka

Výška spodního soklu

10–15 cm

Vzdálenost soklu od hrany

5 cm**

Umístění mikrovlnné trouby (výška od země)

150 cm max. (kvůli manipulaci s horkými věcmi)

* Postavíte-li se k lince a dáte-li ruce do pravého úhlu, ruce by měly být 15 cm nad linkou.

** Vzdálenost je určena pro pohodlný pohyb chodidel kolem linky.

P.S. Vybavujete interiér ve Vašem domě či bytě? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
22.09.2021

Photocredit: Jan Planička (se souhlasem)

1

Video: Moderní přestavba kuchyně s nápaditým designem

Uvažujete o nové kuchyni? Podívejte se, na přestavbu zastaralé kuchyně a nechte se inspirovat!

Bez digestoře to není ono. Pořiďte si odsavač par a vyhněte se zápachu v kuchyni

Zařizujete kuchyni a chcete předejít zápachu a usazování mastnoty? Digestoře nad sporáky dnes už umí nejen odsávat, ale také zkrášlit prostor. Vyhraje u vás odsavač par s recirkulací vzduchu, nebo komínová digestoř?

Kuchyně: některé trendy vás možná překvapí

Černá barva, kontrast materiálů, chytré spotřebiče a minimalismus. Podívejte se na nové trendy v kuchyních, budou se vám líbit.

Bydlení podle Feng Shui: čistá kuchyně zlepší nejen vaše zdraví, ale i finanční situaci

Kuchyně je ve Feng shui nejdůležitější místností v domě. Kromě zdraví a vitality má vliv i na naše bohatství. Více v našem článku.

Kuchyně v českých dřevostavbách – nahlédněte do dvaceti domácností

Jak bydlí Češi a jaké si nechávají navrhnout kuchyně do svých nových dřevostaveb? Podléhají trendům, nebo spíše svým zvykům? Nahlédněte s námi do 20 různých českých kuchyní v pestré fotogalerii.

Kuchyně plná inspirace: zajímavé tipy a nápady do kuchyně a jídelny

Zařizujete kuchyň a nevíte si rady? Nahlédněte do naší galerie a prohlédněte si zajímavé kuchyňské vybavení a detaily.

Venkovní zahradní kuchyně – inspirace, rady a tipy nejen pro stavbu svépomocí

Dlouho uvažujete o stavbě venkovní kuchyně? Velký sen, který jste se rozhodli zrealizovat, nebo ještě stále váháte? Článek s inspirací jak začít, pokračovat a na co si dát třeba pozor.

Nápady na návrh kuchyně aneb inspirace pro srdce vašeho domova

Slyšeli jste o kuchyni ve stylu Provence, ale nevíte, co si pod tímto pojmem představit? Líbí se vám bílé kuchyně v kombinaci se dřevem, ale láká vás i představa tmavé kuchyňské linky? Přečtěte si článek, jehož součástí je velké množství inspirativních návrhů různých typů kuchyní.

Kouzelná venkovská kuchyně – 7 tipů, jak vytvořit autentickou atmosféru venkova

Kuchyně ve venkovském stylu jsou nepřekonatelným trendem. Poradíme vám, jaké prvky použít a jakým se naopak velkým obloukem vyhnout.

České domácnosti radí: 11 vychytávek v kuchyni, na které se zaměřte v roce 2023

Majitelům jsme vždy položili otázku týkající se jejich nové kuchyně a sepsali pro vás ty nejdůležitější poznatky. Přečtěte si těchto 11 rad.