Kuchyňská linka a boj s centimetry, jste připraveni? Pomůžeme vám
HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Kuchyňská linka a boj s centimetry, jste připraveni? Pomůžeme vám

Kuchyňská linka, její uspořádání a praktické pojetí. Všechny tyto zmíněné vlastnosti jsou snem každého kuchaře. Kdo se někdy neocitl v situaci, kdy chtěl otevřít myčku na nádobí a narazil přitom do protější skříňky? Kdo nezakusil alespoň jedenkrát v životě bolestivý náraz do hlavy o některá otevřená dvířka v kuchyni? Pojďme společně eliminovat nežádoucí situace v naší kuchyni a zaměřme se na typy kuchyní, tvary kuchyňských linek a jejich důležité rozměry.


Kuchyňská linka a boj s centimetry
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Jan Planička (se souhlasem)

Účko, rovně, nebo do elka?

První a koncepčně důležité rozhodnutí se týká tvaru kuchyňské linky. Do jakého tvaru naše pracovní plocha bude? Je nutné zvážit, kolik lidí bude v kuchyni souběžně pracovat, jaké máme prostorové možnosti a co je pro nás prioritou: Mít hodně úložného prostoru? Členitá či prostorná pracovní plocha? Otevřená nebo uzavřená kuchyň? Inspirujte se v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Jan Planička (se souhlasem), Kurt Kaeding, ebayde, Möbel Höffner

Rovná kuchyňská linka

Za linku v jednořadém uspořádání zaplatíte kroky navíc

Pro volbu jednořadého uspořádání je hned několik důvodů. Zaprvé, chceme mít většinu linky pod okny u zdi, ke které linka přiléhá. Zadruhé, máme malé prostory a chceme kuchyň spojit s obývákem tak, aby příliš nenarušila jeho prostor. Zatřetí, prostor místnosti je úzký a začtvrté, máme rádi jednoduché a rovné linie a nevadí nám, že se u takové linky nachodíme víc, než u ostatních tvarů kuchyní. Pokud je místnost úzká, měli bychom dbát na to, aby prostor mezi zdí a kuchyňskou linkou byl minimálně 1100 cm. Je to proto, aby se u linky pohodlně dva lidé vyhnuli a zároveň, abychom bez velkých problémů otevřeli kontejnery ve spodních skříňkách, dveře od myčky, lednice, trouby…

Kuchyňská linka do tvaru U

Kuchyňská linka do účka – pozor na rozteč

Kuchyňská linka ve tvaru „U“ je rozložena buď po obvodu tří stěn místnosti, nebo pouze dvou a třetí část linky je umístěna v prostoru a skládá se ze spodních skříněk, na nichž je pracovní prostor a uvnitř prostor úložný. Pro pohodlné pracovní nasazení mysleme na to, že by celková délka linky měla být minimálně 270 cm a šířka pracovní plochy by měla mít minimálně 70 cm. Důležitým rozměrem je rozteč mezi koncovými horními nástěnnými skříňkami. Měla by být široká jako délka vašich roztažených rukou až po konečky prstů (130–140 cm).

Rohová kuchyňská linka

Kuchyňská linka do „elka“ vyžaduje pravidlo trojúhelníku

Nejčastější volbou v případě malých prostor je kuchyňská linka do „L“. Rohové kuchyně nabízí ideální možnost postavit jídelní stůl v její bezprostřední blízkosti, což u předchozích typů není doporučováno. Na jednom, nebo druhém konci stojí zpravidla lednice, vysoká skříň či panel s vestavnými spotřebiči (trouba, mikrovlnná trouba, úložný prostor). Měli bychom si dávat pozor, abychom, s ohledem na pohodlný pohyb, zachovali umístění pracovních zón (chlazení, mytí, vaření) do tvaru trojúhelníku.

Kuchyňská linka – rozměry

Buďte připraveni na boj s centimetry a dodržujte některé nezbytné rozměry

Výška pracovní plochy

86–91 cm (člověk vysoký 170–175 cm)*

Výška mezi horními a spodními skříňkami

52 cm

Zavěšení horních skříněk

60 cm nad pracovní desku, 35 cm hloubka skříněk

Výška a hloubka varné desky

60 × 60 cm, 90 × 60 cm

Varné centrum

šířka odkládací plochy z obou stran varné desky 50 cm

Šířka trouby

60 cm

Vzdálenost varné plochy a digestoře

65–75 cm

Umístění dřezu od země

o 10 cm výš než linka

Umístění varného centra od země

o 10 cm níž než linka

Výška spodního soklu

10–15 cm

Vzdálenost soklu od hrany

5 cm**

Umístění mikrovlnné trouby (výška od země)

150 cm max. (kvůli manipulaci s horkými věcmi)

* Postavíte-li se k lince a dáte-li ruce do pravého úhlu, ruce by měly být 15 cm nad linkou.

** Vzdálenost je určena pro pohodlný pohyb chodidel kolem linky.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Irena Valaškovčáková
Redaktorka Dřevostavitele

Vydáno dne:
22.09.2021

Photocredit: Jan Planička (se souhlasem)

1

Mohlo by Vás zajímat: