HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Little House: Malý dům ztracený ve velkém lese

Na velikosti prý nezáleží. Ale není třicet metrů čtverečních pro základy domu přeci jen trochu málo? Přesto pravidelný tvar cedrové stavby činí z projektu Little House nenáročné a kompaktní sídlo, které splývá s divočinou lesů při pobřeží Pacifiku.


Little House
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Andrew Pogue

Stát Washington nabízí milovníkům divoké přírody splnit si svůj sen. Pokud se nebojíte investice, můžete si tu vybudovat kouzelné bydlení na skalní vyhlídce, s lesem za zády a oceánem před sebou. Jak na to? Stačí, když si zakoupíte starou chatu s pozemkem bez majitele. Při pobřeží je jich víc než dost. Není to ale jen tak. Místní úřady totiž nepovolují výstavbu objektů, které přesahují rámec původních základů, a tak se s tímhle omezujícím břemenem musíte nějak vyrovnat.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Andrew Pogue

Nepatrné základy, ohromující výsledek

Pokud ale pro vás dělají projekt architekti ze studia MW Works, neúspěchu se bát nemusíte. Dobře to dokládá i jejich aktuální projekt nazvaný Little House. Ten totiž roste ze základů stavby, která zabírala plochu pouhých třiceti metrů čtverečních. I tak ale nabízí svým nynějším obyvatelům trojnásobek této plochy. Jak je to možné? Předně díky invenci architektů, kteří dokázali do mírného svahu zasadit vícepatrovou nadstavbu. A šikovné práci se dřevem, které se zdejší divočinou prostě ladí.

Držet se jednoho místa

Klienti studia, mladý pár, si pobřežní lesy ve státě Washington zamilovali. Často tu také navštěvovali své přátele, kteří kousek odsud bydleli. A nakonec se rozhodli, že si tu také chatu nechají vystavět. Úřady jim vyšly vstříc: když si zakoupí zalesněný pozemek o rozloze 1600 metrů čtverečních se starou chatou uprostřed a dodrží zákonem dané podmínky. Ta nejpalčivější byla, že nemohou přesáhnout novostavbou profil původního srubu. I když slovo „srub“ zní až přehnaně důstojně. V době koupě už to byla jen hromada tlejících klád na betonovém základu, která pamatovala Pearl Harbor.

Tak trochu chata, tak trochu rozhledna

Být majitelem parcely, ze které přehlédnete kanál Hood a celou zátoku Dabob, je jistě fajn. Ale jak tu chcete vybudovat něco, kam umístíte víc než jen postel? Architekti z MV Works si naštěstí věděli rady a dokázali na původním profilu vykouzlit něco mimořádného. Dřevostavbu, která je luxusní chatou a z části rozhlednou. Kompaktní, moderní a přitom jednoduše efektivní. Debata o vhodném materiálu byla krátká: do deštivých jehličnatých lesů se nic jiného než tmavé dřevo prostě nehodí. A klienti si upřímně přáli, aby jejich chata ladila s okolím.

Dřevník a přístřešek na dřevo: Uskladňujeme palivové dřevo

Tmavý cedr, světlá borovice. Co chcete více?

Fasáda z tmavého cedrového dřeva (opalovaného nad ohněm kvůli zvýšení odolnosti vůči klimatickým podmínkám) tak kryje dvoupatrovou stavbu pravidelného geometrického tvaru, zasazenou do mírného svahu. Temné tóny ale zmizí, když nahlédneme do interiéru. Tomu totiž vévodí světlá barva lehkých obkladů z borovice a překližky. Přirozené denní světlo do Little House ale proudí všemi směry. Mohou za to atypicky řešená okna umístěná po obvodu a hlavně celostěnné okenní rámy, které dům otevírají vyhlídce na záliv.

Opalování dřeva: levná povrchová úprava dřeva, která má životnost přes 50 let

Nízká ekologická stopa je zásadní

„Je v tom esence moderního bydlení, ale zasazená do tradičního profilu,“ prozrazují architekti. Klíčem k prožitku prostornosti je tu nedělený strop, který ruší bariéru mezi patry. Vizuálně i pocitově se tak zdá objekt mnohem větší. Napomáhá tomu otevřená vyvýšená terasa, která expanduje do terénu. Místo navíc ale nezabírá, stále se držíme na třiceti metrech čtverečních původních základů.

Celý objekt a všechny místnosti vyhřívané kamny nejsou přesycené zbytečnostmi, ale obyvatelům tu ke spokojenosti nic scházet nebude. Přízemí je vyhrazeno kuchyni s jídelnou, malé prádelně a vstupem na venkovní terasu. Každý okamžik zde vám přitom zprostředkovává výhled na fascinující přírodu kanálu Hood, místa, kde se setkává oceán s pevninou. Tato scenérie, decentně tlumená, je ústředním tématem i v ložnicích o patro výš.

„Projekt charakterizuje nízká ekologická stopa,“ říkají architekti. „Ať už místem, které zabírá, nebo užitým materiálem. Příroda v okolí je jedinečná a chtěli jsme, aby se Little House stal její součástí. Je to Malý dům ve velkém lese.“ Prohlédněte si ho důkladně ve fotogalerii.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
19.12.2018

Photocredit: Andrew Pogue

16

Video: Lesní dům inspirovaný japonskou architekturou

Jaké asi je bydlet v domě, který je ze všech stran obklopen lesem? Někdy je méně více. Tento malý lesní dům je toho přímým důkazem.

Luxusní vila s posuvnou dřevěnou fasádou v eukalyptovém lese. Pohádka nebo realita?

Moderní rodinný dům se skrývá v australské divočině. Jeho design však láká zvědavé oči z celého světa. Neotřelé řešení fasády stejně jako tvar domu a jeho umístění překvapivě ladí s okolní přírodou. Prohlédněte si jej ve fotogalerii.

Světová architektura: Američtí studenti postavili mini domek srostlý s lesem

Studenti architektury na univerzitě v americké Nebrasce navrhli a postavili mini domek z prefabrikovaných CLT panelů. Tato stavba slouží jako výukový prostor a je umístěn uprostřed hlubokých oregonských lesů.

Zázračná dřevěná kaple jako ozdoba lesního hřbitova

Dřevěná kaple na lesním hřbitově – spojení dvou netradičních počinů. Podívejte se na zázračnou stavbu, která je místem rozloučení i rozjímání.

Chata, kterou si majitelé postavili sami ze dřeva z vlastních lesů

Norský pár si splnil svůj životní sen – postavil si skromnou chatu vlastníma rukama a pouze ze dřeva z vlastního lesa.

Klasické sídliště prošlo fantastickou rekonstrukcí. Jak vypadají jeho byty?

Líbilo by se vám bydlení na sídlišti, kdyby ke každému bytu náležela i zahrada? Nedivíme se. Právě ozeleněné střechy a dřevěná fasáda přístaveb jsou největší lákadla stockholmského sídliště Park.

Rustikální kanadský srub s tou správnou atmosférou. Chcete taky takový?

Dnes vás zavedeme na prohlídku kouzelného srubu ukrytého v hlubokých kanadských lesích. Může být ale zdrojem inspirace i pro vás. Prohlédněte si jeho interiér.

Starobylý Wistmanův les oplývá záhadami a tajemstvím

Starobylé a pokroucené kmeny, mechem pokryté balvany, staleté duby a příběhy plné nadpřirozených bytostí – to je Wistmanův les. Nahlédněte do něj s námi.

Bydlení pro mladou rodinu – bez schodů a uprostřed přírody

Přízemní domek s rovnou střechou stojí uprostřed borovicového háje a je ideálním domovem pro mladou rodinu, která miluje pocit sounáležitosti s přírodou.

Prozíravost majitelů zachránila nový dům před katastrofou

Když se dva sourozenci rozhodli postavit pro své rodiny společný dům, netušili, že jen o pár centimetrů unikne katastrofě.