HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Světová architektura: Američtí studenti postavili mini domek srostlý s lesem

Uprostřed hlubokých severoamerických lesů se zrodil malý okouzlující dřevěný příbytek. Toto působivé lesní útočiště navrhli budoucí architekti, studenti univerzity v Nebrasce. Projekt je zajímavý svým netradičním využitím i architektonickými detaily. Prohlédněte si krásné fotky a pojďte se s námi přenést alespoň na chvíli do uklidňující lesní atmosféry.


Mini domek srostlý s lesem
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Mike Lundgren

Křížem lepené dřevo (známé také pod zkratkou CLT) se stalo hitem současné „doby dřevěné“. Využívá se na celou řadu dřevěných konstrukcí včetně těch staticky nejvíce náročných, tedy výškových dřevěných budov. Ale ani malé stavby nezůstávají pozadu. Tento mini domek je také postavený z CLT panelů a rozhodně se nemusí vedle dřevěných velikánů cítit méněcenně. Nabízí spoustu zajímavého poznání.

Stavba, která má samá pozitiva

Tvorbu tohoto projektu propojila samá pozitiva. Studenti se naučili pracovat s materiálem CLT, který má velký význam v dnešní architektuře. Zároveň vznikl přístřešek, který poskytuje místo pro zajímavé vzdělávací akce pro děti i dospělé. A do třetice – vznikla i architektonicky zajímavá mini stavba, která má vysokou přidanou hodnotu v přímém propojení lesa a dřeva, tedy obnovitelné suroviny a jejího přímého využití.

Čtěte dále: Studenti, zadání zní: Postavte dům

Komínový světlík a dveře s protizávažím

Konstrukce má tvar obdélníku. Má špičatou střechu se světlíkem, který vypadá jako veliký komín. Stěny a podlaha jsou zhotoveny z prefabrikovaných CLT panelů a střecha je pokryta šindelem. Přední a zadní fasáda jsou ze speciální dřevěné konstrukce s nepravidelným vzorem, které mají evokovat větve stromu. Díky tomu mini domek jakoby splývá s okolním lesem. Do domku se vstupuje speciálními dřevěnými otáčivými dveřmi, které se otevírají přes systém protizávaží.

Prohlédněte si další projekt Amerických studentů.

Variabilní interiér s nábytkem z CLT

Interiér je všestranně využitelný. Může být uspořádán různými způsoby podle potřeby, a to rozdílným seskládáním sedacích bloků a stolu, které jsou taktéž z křížem lepeného dřeva.

Zázrak jménem CLT

Materiál CLT vyniká svými vlastnostmi v mnoha ohledech. Je vysoce pevný a odolný, rozměrově stálý. Krásně voní i vypadá, je lehký, mnohostranně využitelný a má nízkou ekologickou stopu. Dalšími benefity je malé množství odpadu, rychlá výstavba a instalace, dobré tepelné vlastnosti a odolnost proti ohni i zemětřesení.

Několik zajímavých čísel

  • Domek navrhlo a stavělo 13 šikovných studentů.
  • Užitná plocha tohoto přístřešku je pouhých 7 m2.
  • Konstrukce stojí na 4 betonových pilířích.

Bude vás zajímat: Také Dřevostavitel spolupracuje se studenty.

Dokázali byste si ve vašem nejbližším lese uměli představit takový studentský domeček, ve kterém byste si mohli alespoň na chvíli odpojit od okolního shonu?

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
09.05.2018

Photocredit: Mike Lundgren

0

Luxusní vila s posuvnou dřevěnou fasádou v eukalyptovém lese. Pohádka nebo realita?

Moderní rodinný dům se skrývá v australské divočině. Jeho design však láká zvědavé oči z celého světa. Neotřelé řešení fasády stejně jako tvar domu a jeho umístění překvapivě ladí s okolní přírodou. Prohlédněte si jej ve fotogalerii.

Úchvatná chata s minimální uhlíkovou stopou

Chata na břehu kanadského jezera, ve které je vše podřízeno trvalé udržitelnosti, nízké spotřebě energie a snaze nezanechávat uhlíkovou stopu.

Křehká krása dřevěné vatikánské kaple. Co by na to řekl Michelangelo?

Nenápadná kaple téměř splývá s okolní přírodou. Modernímu světu však přináší velkolepost Vatikánu. Podívejte se.

Hotel Juvet: Moderní dřevostavby zavrtané do strmé skály si místní postavili vlastními silami

Nevšední krajinný hotel Juvet se skládá z malých dřevostaveb chytře začleněných do svažitého terénu. Místní řemeslníci navíc vše postavili sami.

Kde si na podzim dobít baterky? Ideálně v sauně. Tahle byla postavena studenty.

Studentský projekt z Norska, který zaujme nápaditým provedením. Sauna uprostřed pustiny? Proč by ne.

Jak vypadá mobilní domek, do kterého se pohodlně vejde rodina s malým dítětem?

Mobilheim, ve kterém bydlí rodina i s dítětem, je tak důmyslně řešený, že má každý z obyvatelů dostatek prostoru i soukromí. A ještě ubytují i návštěvu.

Lesní terapie: Jak vám mohou pravidelné procházky v lese pomoci?

Pravidelný pobyt v lese vám může nahradit návštěvu lékaře. Zbavuje vás stresu, zvyšuje vaši imunitu, prospívá soustředění. Přečtěte si více o těchto lázních pro tělo i duši.

Little House: Malý dům ztracený ve velkém lese

Minimální prostor, maximální uživatelský komfort. Dřevěná chata Little House přetváří nevýhody v kvality, a přitom těží z kontaktu s přírodou. Prohlédněte si ji zblízka.

České lesy rostou, máme jich už dvojnásobek

Jak se vyvíjely lesy v Česku v minulosti? Máme pro vás pozitivní zprávu: V porovnání s polovinou 18. století je jich teď dvojnásobek.

Rozhovor s brněnskými studenty, kteří navrhli stylovou lesní útulnu z plastového odpadu

Plastic Crystal je lesní útulna z velké části vyrobená z recyklovaného plastu, kterou navrhli tři studenti brněnské architektury. Prohlédněte si tento unikátní projekt zblízka.