HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Opalování dřeva: levná povrchová úprava dřeva, která má životnost přes 50 let

Pokud přemýšlíte nad netradičním vzhledem nového venkovního obkladu, nebo jenom hledáte inspiraci pro nový nábytek, věnujte určitě pozornost metodě opalování dřeva. Docílíte díky němu jedinečného vzhledu dřeva, který se jen tak neokouká. Tato technika povrchové úpravy má dvě varianty a obě si v tomto článku představíme.


Opalování dřeva
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Northmen

Metoda opalování dřeva Shou-sugi-ban

Medota opalování dřeva Shou-sugi-ban pochází z Japonska z dob dávno minulých. Tehdy se tomuto řemeslu věnovali opravdoví mistři, kteří se zabývali opracováním dřeva. Metoda spočívá v zakonzervování dřevěných prvků pomocí opalování. Opalování se provádí nad otevřeným ohněm, kdy se nad samotný plamen umístí tři desky, jejichž průřez tvoří trojúhelník. Desky vytváří tvar „komínu“, na jehož vnitřní plochy se rozšíří plamen z ohniště. Jakmile se desky opálí ze spodní vnitřní plochy, otočí se na druhou stranu, a opět se umístí nad ohniště, aby se opálila i horní vnitřní plocha komínu z desek. Po vzplanutí se komínek rozloží a desky se hned uhasí vodní sprchou. Na povrchu desek zůstává zuhelnatělá vrstva, která tvoří finální vzhled dřeva. Pro lepší představu, jak opalování dřeva vypadá, nahlédněte do naší fotogalerie.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Northmen, Dane Larsen, Frank Fujimoto, Smultronstyle

Kde se opálené dřevo využívá

Metoda Shou-sugi-ban se dodnes používání hlavně na venkovní obklady staveb, kde se klade podmínka na difúzně otevřenou konstrukci. Na podkladovou konstrukci obvodových stěn se přesně rozmístí dřevěné laťování, které se v případě nerovností vypodloží. Následně se jednotlivé opálené desky připevní pomocí hřebíkovačky na připravené dřevěné latě. Ve východních asijských zemích je využití této metody na venkovní obklad stěn běžné. Ekonomickou cestou tak lze například starým stavbám zajistit provětrávanou fasádu s nezaměnitelným vzhledem. Využití najde metoda opalování dřeva také v interiéru, kdy jsou opalovány pohledové dřevěné stropní průvlaky, aby se předešlo jejich případnému rychlému vzplanutí při požáru.

Mohlo by vás zajímat: Video: Japonská technika ochrany dřeva Shou-sugi-ban Yakisugi

Vlastnosti opáleného dřeva

  • Vytvořená zuhelnatělá vrstva na dřevěných výrobcích zajišťuje dostatečnou ochranu před venkovními vlivy počasí.
  • Do takto ošetřeného dřeva se už také jen stěží dostanou dřevokazné houby a hmyz.
  • Zajištěna je také tvarová stálost materiáludlouhá životnost, která se pohybuje okolo 50 let. Například fasáda nového rodinného domu, která je zhotovena z opalovaného dřevěného obkladu, se v Japonsku realizuje jejich majitelům jedenkrát za život.
  • Opálené dřevo také snižuje riziko vzniku požáru, protože jednou ohořelá vrstva dřeva je hůře zápalná.
  • Další výhoda tohoto povrchu je stálost zuhelnatělé vrstvy. Po dobu životnosti výrobku není nutné jeho povrch natírat ochrannými prostředky.

Mohlo by vás zajímat: 7 tipů jak ochránit dřevo, aby vydrželo věčně i bez impregnace

Novodobá metoda opalování dřeva

V dnešní době opalování probíhá například pomocí plynového hořáku. Klade se tak požadavek na opálení velkých ploch pro nábytkářský a stavební průmysl. Tato metoda se odlišuje od metody Shou-sugi-ban tím, že zuhelnatělá vrstva je vytvořena pouze v malé tloušťce. Při samotném opalování se musí dávat pozor, aby plamen nepronikl moc hluboko do struktury dřeva. Následuje kartáčování povrchu dřeva, čímž se odstraní povrchová zuhelnatělá vrstva a krásně vynikne kresba dřeva (letokruhy a suky). Kartáč je možné použít ruční nebo umístěný na vrtačce. Takto připravený povrch dřevěných části se opatří nátěrem z vosku, oleje nebo laku. Povrchová úprava ochrání dřevo před nepříznivými vlivy okolí a zachová dlouhodobě jeho vzhled.

Využití opalovaného dřeva

Finálně upravené dřevo má velké spektrum využití v interiéru i exteriéru. Ve venkovním prostředí se používá nejčastěji jako obklad pro fasády, dřevěné výplně zábradlí nebo vstupní dřevěné dveře. V interiéru je jeho využití větší. Opalované dřevo je designová záležitost a hodí se hlavně pro různé části nábytku, kde je kladený požadavek na vzhled. Používá se například pro výrobu nočních stolků, postelí, dřevěných podlah, ale lze ho využít také na vnitřní obklad stěn. Technika opalování dřeva je celosvětově rozšířená, a díky jednoduchému technologickému postupu si ji doma může zkusit svépomocí prakticky každý.

P.S. Řešíte stavbu domu, rekonstrukci nebo vybavení? Stáhněte si zdarma volnou vstupenku na veletrh FOR ARCH 2022


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
12.07.2020

Photocredit: Northmen

26

Mohlo by Vás zajímat: