HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Mladá rodina bydlí v malém domku uprostřed lesů západně od Prahy

Západně od Prahy skrytě v lesích žije mladá rodina s malým synem v moderní dřevostavbě. Vzdali se městského komfortu, aby našli svůj vytoužený klid. Koupili si pozemek v chatové oblasti a původní objekt přestavěli na malý domek, ve kterém teď spokojeně žijí. Jak se vypořádali s omezeními od stavebního úřadu a se stanovenou maximální zastavěnou plochou 60 metrů čtverečních pro jejich plánovanou čtyřčlennou rodinu? Lze na tak malé ploše žít plnohodnotný život? Na to jsme se ptali majitelů dřevostavby – Báry a Jakuba.


Dřevostavba s dřevěnou fasádou
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Jan Planička

Kdy jste začali zvažovat nové bydlení?

Jakub: O bydlení v přírodě jsme začali přemýšlet už na začátku našeho vztahu. Už tehdy jsme věděli, že nechceme jít bydlet někam do satelitu.

Bára: Oba jsme vždy toužili bydlet v lese. Velká výhoda byla, že jsme se na tom shodli, protože takový styl života asi není pro každého.

Prohlédněte si minimalistický domek Báry a Jakuba v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Jan Planička

Jakou lokalitu jste hledali a co jste si od ní slibovali?

Jakub: Měli jsme vybranou specifickou lokalitu, protože naši rodiče bydlí směrem na západ od Prahy. Chtěli jsme je mít na dosah především kvůli vnoučatům. Vybrali jsme si výseč a pátrali v ní. 

Jak jste narazili na tento pozemek?

Jakub: Naše místo jsme objevili na inzerát asi po roce hledání. Stála tu původně chata o rozměrech 6x6 m. Zjišťovali jsme, jaké jsou na pozemku možnosti výstavby, protože spadá v územním plánu do chatové osady v chráněném území. Požadavky jsou tu striktní: maximální možná zastavěná plocha 60 metrů čtverečních a výška štítu do sedmi metrů.

Mohlo by vás zajímat: Nahlížení do katastru nemovitostí (KN) + NÁVOD

Bára: Asi měsíc jsme se rozhodovali, jestli se vůbec pustíme do stavby takového minimalistického bydlení. Navštívili jsme i vzorové domy, abychom věděli, jak vlastně takový dům menších rozměrů vypadá.

Jak vnímáte minimalistické bydlení z dnešního pohledu?

Jakub: Dneska už vím, že je to v pohodě. Tenkrát jsme si to ale nedokázali představit a odhadnout, jestli se do tak malého domu vejdeme i se dvěma dětmi, které plánujeme. Pak jsme tomu dali zelenou, a to především kvůli nádhernému místu.

Domek jste navrhovali s architektem?

Jakub: Oslovili jsme tři architektonické kanceláře, ze kterých jsme si vybrali finálního architekta. Byli jsme omezeni velikostí, což byla vlastně nakonec výhoda. Nemohli jsme se nikde moc rozmáchnout, skládali jsme dům jako puzzle. První kreslící schůzku jsme měli v prosinci a v dubnu už nám odevzdávali kompletní projektovou dokumentaci na stavební povolení, takže to proběhlo rychle.

Tou dobou už jste byli rozhodnutí, že váš dům bude ze dřeva?

Jakub: Já ani nevím, jestli jsem někdy přemýšlel o jiné variantě. Docela jsme na to pospíchali, protože Barča mezi tím otěhotněla, proto nám přišla dřevostavba ideální. Také jako materiál se nám dřevo líbí. Zvenku jsme chtěli dřevěnou fasádu a interiérový obklad ze dřeva. I proto nám nedávalo smysl použít na nosnou konstrukci cokoli jiného než dřevo.

Jak šlo vyřízení stavebního povolení?

Jakub: Krásně. Tady už spadáme pod Kladno, kde není na úřadě takový nápor. Za 30 dní jsme měli hotovo! A to hlavně díky milým úřednicím, které nám ochotně pomohly a radily, aby šlo vše hladce.

Přípojky a voda na pozemku byly?

Jakub: Přípojka elektřiny tu byla a studnu využíváme původní. Voda z ní je kvalitní, dokonce kojenecká, ale tvrdá. Proto máme ve sklepě zařízení na změkčování vody. A na zahradě máme domácí čistírnu odpadních vod. Není to žádná jaderná fyzika, ale člověk se tomu musí věnovat, není to bezúdržbové. Každých 14 dní ji asi na pět minut otevřu a zkontroluji, jestli vše funguje, případně to nějak zreguluji.

Máte dům podsklepený?

Jakub: Ano, projekt byl koncipovaný jako nástavba rekreační chaty a byla původně podsklepená, což jsme samozřejmě využili. Nebýt toho, tak se se základy asi dost natrápíme, všude je tu skála už 20 cm pod povrchem.

Bára: Když jsem tu chtěla sázet levandule, museli jsme vzít sbíječku. Pak jsme na záhony navezli hlínu, aby se tu dalo něco pěstovat.

Můžete krátce popsat dispozici vašeho mini domku?

Bára: V suterénu je technické zázemí, prádelna a dílna. V přízemí se nachází zádveří, po levé straně koupelna se záchodem, naproti vstupu je malá pracovna a po levé straně se vstupuje do obývací části. V ní jsou napravo schody do patra i do suterénu, vlevo je kuchyňský kout s jídelním stolem, za rohem pak obývák posezením a krbem. V prvním patře jsou dva malé dětské pokoje s přichystanými konstrukcemi pro vyvýšené postele, ložnice a záchod.

Prohlédněte si minimalistický domek Báry a Jakuba v naší fotogalerii.

Jak dlouho trvala výstavba?

Jakub: Nastěhovali jsme se před rokem v dubnu a pozemek s chatou jsme koupili před třemi lety. Kompletně nám tedy vše zabralo necelé dva roky. Nechtěl jsem dům na klíč, spoustu věcí jsem si chtěl udělat sám, jednak protože mě to baví a taky samozřejmě kvůli financím.

Co všechno jste si dělal svépomocí?

Jakub: Nejdříve jsme s kamarády zbourali starou chatu, pak se bagrovalo a přišel zedník, se kterým jsme o kousek rozšiřovali spodní stavbu. To nám trvalo asi dva měsíce. Pak nastoupila realizační firma a za osm měsíců bylo hotovo se vším všudy. Šlo by to i rychleji, ale asi dva měsíce jsme čekali, než vyschne betonová podlaha, další tři měsíce trvaly vnitřní obklady z biodesky. Museli je na místě postupně nařezat, lepit, takže to zabralo dost času. Na jednotlivá řemesla jsme se domlouvali s firmou v průběhu, měli jsme například vlastního instalatéra a topenáře. Řešili jsme to postupně, jak to přicházelo. Sám jsem dělal drobné dodělávky a některý nábytek.

Jak dům vytápíte?

Jakub: Máme krb s výměníkem a dole v technické místnosti akumulační nádobu na 1000 litrů napojenou na radiátory a podlahové topení, které máme jen v chodbičce a koupelně. Krb komfortně vytopí celý dům a výměník ohřívá vodu v akumulační nádrži. Případně dotápí elektrokotel, ale přiznám se, že pro nás je prioritní topení dřevem.

Kolik jste protopili za sezónu?

Jakub: Neprotopili jsme víc než 3 kubíky dřeva a za elektřinu jsme celkově zaplatili 25.000,- Kč/rok.

A v létě se vám stavba nepřehřívá?

Bára: Když se zatáhnou všechny žaluzie a zavřou se všechna okna, je uvnitř odpoledne až o 10°C chladněji než venku.

Jakub: Musím říct, že izolační vlastnosti domu jsou skvělé, z toho mám velkou radost.

Řešili jsme ještě nějaké speciální detaily?

Jakub: Chtěli jsme schované žaluzie, ne s kastlíkem. Firma si musela pohrát s vymyšlením technického detailu, aby se schovaly pod fasádu, ale přesně takovéto drobnosti mě na té stavbě bavily. Když teď žaluzie vyjedou náhoru, nikdo nepozná, že je máme.

Je něco, co vás v průběhu stavby překvapilo?

Jakub: Všechno. Je tu těžká dostupnost, takže se všechno řešilo nestandardně. Stavělo se na místě, protože panely by se sem nedopravily. Nepřijede sem jeřáb, nechtěli nám sem ani skládat materiál, nebo to zkusili, ale zapadli. Takové věci se řešily na denním pořádku. Samozřejmě i to skalnaté podloží byl komplikované. Měli jsme místního bagristu, který má 40 let praxe, takže ho vůbec nic nerozhodilo. Jen vše trvalo déle. Ale co se týká stavby jako takové, tak jsme všechno zvládli v pohodě.

Čekají vás ještě nějaké dodělávky?

Bára: Na zahradě je malý srub, ze kterého chceme udělat jako malý domek pro hosty. Protože tady, až budeme mít dvě děti, už nebude kde ubytovat návštěvy.

S čím jste nejvíce spokojení?

Jakub: Za mě je to tohle místo. Jsme tu na takové na celoživotní dovolené. A byl to i ten důvod, proč jsme sem šli. Věděli jsme, že dům bude mít spoustu omezení. A jsem si jistý, že kdyby nebyl limit zastavěných metrů, stavěl bych jinak.

Kdybyste mohli stavět bez omezení, jak by vaše stavba vypadala?

Jakub: S dnešními zkušenostmi a znalostmi bych udělal dům nižší, víc šikmý do svahu a s většími přesahy střechy, abychom měli venku kde sedět, když prší. Možná bych přemýšlel o zelené střeše. Ale jednoznačně by záleželo na financích.

Není vám domek malý?

Jakub: Ten prostor je dostatečný, je to snadné i na údržbu a opravy. Taky jsme si říkali, že až tady jednou budeme sami, až děti vyletí z hnízda, tak je to úplně pohodové pro dva lidi. A dům má potenciál na to, abychom tu mohli zůstat až do stáří, pokud vše půjde v pohodě.

Bára: Známe lidi, kteří bydlí v obrovských domech a hledají se. Tady se nikdo neztratí a rodina je tak nějak pořád spolu. A na úklid je to taky super.

Je něco, co byste udělali na tomto domě jinak?

Jakub: To se ptá hodně lidí a přiznám se, že jsem na nic nepřišel.

Bára: Chybí nám šatna. Ale ta už se prostě do projektu bohužel nevešla.

Jaké to je žít trvale v chatové oblasti?

Jakub: Zimy jsou tu těžké, o víkendech sousedi chataři pracují, brousí a hlučí. Proto mám nejradši nedělní večery, kdy všichni odjedou, a je tu dokonalý klid.

Neztratili jste kontakt s přáteli a rodinou?

Jakub: Neztratili, jezdí sem za námi. A rádi. K rodině to máme blízko díky vhodné lokalitě, jak už jsem říkal. Opravdu nám tady nic neschází.

Co byste z vaší zkušenosti poradili lidem, kteří se chystají stavět?

Jakub: Nám se osvědčilo to, že jsme se rozhodovali hlavně pocitově, podle toho, co se nám líbilo. Nedělali jsme to proto, že jsou věci levnější nebo dražší, ale proto, že je chceme. Stěžejní byl pro nás taky výběr lidí, se kterými jsme spolupracovali. My jsme takoví, že se s nimi chceme potkat, prohodit pár slov a získat si názor. Když si s nimi nesedneme, tak s nimi nespolupracujeme. I kdyby se  kvůli tomu měla stavba protáhnout o tři měsíce. Když je s druhým člověkem řeč a dokážeme se naladit na stejnou vlnu, on pak ví, co chceme, a ta spolupráce funguje úplně jinak.

Bára: Je pro nás důležité, aby nám byl daný člověk příjemný, protože pak přenáší energii do našeho domu.

Doporučili byste lidem dřevostavbu?

Bára: To si asi musí každý zvážit sám. Já jsem vždycky chtěla dřevostavbu, je mi v ní příjemně, působí na mě příjemně, dřevo se mi líbí. Ale vím, že někteří lidé k nám přijdou a říkají, že je to „taková hezká chata“, ale že by si v tom nedokázali představit bydlení.

Jakub: Mně se dřevostavby líbí proto, že stromy na stavbu stihly dorůstat, líbí se mi tato myšlenka. Mamince jsme stavěli klasický dům z cihel asi před osmi lety. Byla to pro mě smradlavá stavba, samý prach a nepořádek. Dřevostavba voní od první chvíle, je to úplně jiný zážitek. Líbí se mi i ta skladba konstrukce, je vzdušná, člověk může použít více izolace, je to rychlé. Pro mě je dřevo přirozenější než cihla.

Mockrát děkujeme majitelům za milou návštěvu a přejeme jim kásné bydlení v jejich nové dřevostavbě.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Informace o stavbě:

Dispozice: 5+kk
Užitná plocha: 130 m2
Zastavěná plocha: 60 m2
Typ konstrukce: rámová sendvičová konstrukce
Realizační firma: CS Dřevostavby s.r.o.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
16.12.2019

Photocredit: Jan Planička

66

Rekonstrukce zapomenuté maringotky: Kolik stojí a jak na to?

Máte starou maringotku, se kterou nevíte co dál? Toužíte po víkendovém místě v přírodě bez starostí? Načerpejte inspiraci na rekonstrukci maringotky v galerii.

Nechtěli děti vychovávat v paneláku. Dřevostavba pro ně byla jasná volba.

Přečtěte si, jak se žije v moderní dřevostavbě a jak se řeší její stavba na základě individuálního projektu. Podívejte se také na krásnou fotogalerii domu, která vás provede celým interiérem.

Návštěva víkendové dřevostavby v Posázaví: „Hledali jsme kontrast k životu ve městě.“

Podívejte se fotky moderní víkendové dřevostavby, která vyrostla v blízkosti Prahy u řeky Sázavy. V článku se dozvíte, s jakou filozofií majitelé chatu stavěli a jak celý proces probíhal.

V USA jsme bydleli v 80leté dřevostavbě. Rozhodli jsme si ji postavit i doma.

Navštivte s námi dům mladé rodiny, která si nechala postavit dřevostavbu na základě architektonického návrhu. Podle čeho si vybrali firmu a proč se rozhodli pro dřevo?

Levný, ale poctivý dům postavený na přírodních principech

Mladí manželé si postavili skromný a levný dům, který ctí zákony přírody. Je poctivě udělaný a poskytuje svým obyvatelům maximum komfortu.

Prázdninový domek pro mladou rodinu z města

Typický švédský „sommarhus“ je vlastně taková obdoba české chalupy. Moc se jí ale nepodobá. Co myslíte, měnili byste?

Jednoduchý domek pro jednoduchý rodinný život

Jednoduchý domek pro jednoduchý rodinný život: Místo na spaní, vaření, setkávání se. A kolem nádherná příroda, která láká k pobytu venku.

Chata jako z pohádky je ukrytá uprostřed zasněženého lesa

Téměř žádná cesta nevede k dřevěné chatě stojící uprostřed lesa. V zimě zapadnou i malé cestičky a její obyvatelé mají absolutní klid.

Pětičlenná rodina Martiny a Václava bydlí v dřevostavbě na dosah Prahy

Martina a Václav se rozhodli pro klidné rodinné bydlení na dosah Prahy, kam dojíždí do práce. Co pro ně bylo při plánování nového domu stěžejní? A jaká je jejich zkušenost s dřevostavbou?

Mladá rodina si zařídila bydlení s chytrou zdí, čtyřmetrovým stolem a obrovskou chodbou

Mladá rodina si nechala navrhnout praktické a moderní bydlení. Podívejte se, jaké vychytávky má jejich domácnost.