HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Jednoduchý domek pro jednoduchý rodinný život

Ti z nás, kteří rádi chodí s batohem po horách a vydávají se i na několikadenní túry, se už určitě setkali s praktickými dřevěnými příbytky, které slouží turistům k přespání nebo jako dočasné útočiště před nepřízní počasí. Některé země jsou jimi přímo posety. Jak s tím souvisí náš navštívený domek?


Dům ve stylu tradičních horských útočišt stojí na Novém Zélandu
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Joseph Long

Po vzoru tradic

Většina z nás zná turistické útulny ze Skandinávie, ale velmi oblíbené jsou i na Novém Zélandu. Tam se jim říká „Backcountry Hut“ a na obou ostrovech jsou jich doslova stovky. Jsou to jednoduché chatky, kde si můžete ohřát jídlo a přespat v teple a suchu. Prohlédněte si dokonalý rodinný dům postavený po vzoru tradičních horských příbytků v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Joseph Long
 

Domek v divočině

Těmito typickými horskými chatkami se nechal inspirovat novozélandský architekt, když se rozhodl postavit pro svou čtyřčlennou rodinu nový domov. Zakoupil pozemek blízko vesnice Puhoi, která leží v severní části Severního ostrova, blízko Auclandu. Jedná se o zalesněnou kopcovitou krajinu. Severní ostrov sice není tak divoký a hornatý jako Jižní, přesto se ale dá ještě říct, že si mladá rodina postavila domek v divočině.

Propojení s přírodou

Základním prvkem celé stavby bylo propojení s přírodou a přizpůsobení se životu v takovém prostředí. Majitel a architekt v jedné osobě tedy zvolil jako vzor jednoduchý příbytek typický pro divoké části Nového Zélandu: „The Backcountry Hut“.

Maximální využití venkovního prostoru

Malý domek má jednoduchý půdorys a skládá se ze dvou pater. Přízemí je určeno pro společnou část, ve které se vaří, jí, odpočívá v rodinném kruhu, dívá na televizi a hraje. Je propojeno s velkou vyvýšenou dřevěnou terasou, která slouží jako rozšíření vnitřního prostoru. Díky obrovským proskleným dveřím, které zabírají celou stěnu a dají se celé otevřít, se venkovní i vnitřní prostor dá spojit v jeden a smýt rozdíl mezi nimi. Velký venkovní krb vyhřívá celý prostor terasy a dovoluje obyvatelům ji využívat i v chladnějších obdobích ke společným večeřím či snídaním. Stejně tak dvě vyhřívané vany zabudované do terasy dovolují příjemné koupání s nádhernými výhledy na okolní kopce.

Soukromé první patro

První patro je určeno pro soukromé místnosti. Hlavní ložnice kromě postele a nočních stolků obsahuje také dlouhou pracovní desku, takže tato místnost může sloužit zároveň jako pracovna. Díky velkému oknu, u kterého je deska připevněná, pracujete na čerstvém vzduchu a chvílemi si můžete odpočinout výhledem do zeleně. Kromě ložnice jsou v podkroví, které je pod šikmou střechou, ještě dětské pokoje, prostorná koupelna a technická místnost. Tato část je uzavřenější a poskytuje svým obyvatelům trochu soukromí po dni stráveném v otevřených venkovních prostorech.

Minimální dopad na životní prostředí

Pro majitele bylo přirozené postavit dům s co nejmenším negativním vlivem na životní prostředí. Na celou stavbu bylo použito pouze dřevo cypřiše macrocarpa, které roste v okolních lesích. Masivní desky jsou použity jak v interiéru, tak v exteriéru. Obydlí má pasivní vytápění a ventilaci, které dokáží udržet příjemné teploty ve všech ročních obdobích. Vysoce účinná tepelná izolace z něj činí stavbu s velmi nízkým dopadem na okolní prostředí. Hrubé dřevěné desky propojují stavbu i vizuálně se svým okolím a nijak výrazně jej neruší. Pozinkovaný plech, který pokrývá část fasády domku, je typickým prvkem Backcountry Hut a nesměl chybět ani u tohoto domku, neboť posiluje jeho estetický dojem.

Odlehlost obydlí nacházejícího se uprostřed buše, inspirace typickým horským příbytkem, jednoduchost venkovského bydlení a otevřené prostory přispívají nejen k lepšímu propojení rodiny s okolní přírodou, ale také posilují propojení jednotlivých členů rodiny mezi sebou. Je tato filozofie blízká i vám? Prohlédněte si dokonalý rodinný domek ve fotogalerii.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
13.04.2019

Photocredit: Joseph Long

19

Dřevěné chaty a chalupy postavené na krásných místech

Dřevěné chaty a chalupy na krásných místech jsou ideálním místem pro váš odpočinek v přírodě bez ruchu velkoměsta. Nechte se inspirovat touto fotogalerií.

Dům, který se vlní jako řeka

Dům, který se dokonale přizpůsobí terénu a časem úplně splyne s okolní přírodou. To je dům na břehu kanadského jezera Lac Gernier.

Chata, kterou si majitelé postavili sami ze dřeva z vlastních lesů

Norský pár si splnil svůj životní sen – postavil si skromnou chatu vlastníma rukama a pouze ze dřeva z vlastního lesa.

Klasický srub s útulným a osobitým interiérem

Krásný klasický srub je citlivě zasazený do horské přírody a jeho osobitý a útulný interiér přímo vyzývá k relaxaci. Prohlédněte si ho zblízka.

Domek jako stvořený pro rodinu s dětmi

Opustili svůj byt v centru velkoměsta a postavili pro sebe a své dvě malé děti dům uprostřed přírody. Stálo to za to?

Rozhovor s hvězdou alternativního bydlení: Domky oblých tvarů stavím ze dřeva a hlíny

Dům plný přírodních prvků ve tvaru oranžové kopule a útulný dřevěný domek na kolech – seznamte se s prací Steva Areena – nadšence do alternativního bydlení.

Mimořádná stavba z recyklovaného dřeva a kamene připomíná procházku džunglí

Vietnamský dóm S-Space je vystavěný z bambusové střechy, vertikální zeleně a hrubých kamnených stěn. Připomíná procházku džunglí, kterou tu bohužel zničila nelegální těžba. Podívejte se na stavbu, která nám předává důležité poselství.

Dřevěná chata pouze pro opravdové dobrodruhy

Když máte dobrodružství v krvi, postavíte si chatu uprostřed hor, ve kterých 7 měsíců v roce leží metry sněhu. Bez elektřiny, vody a topení.

Bungalov pro velkou rodinu – zvenku tradiční, uvnitř inteligentní

Navštívili jsme nově postavený prostorný bungalov 5+kk pro početnou rodinu ve středních Čechách. Jeho vzhled je tradiční, uvnitř však překvapí moderními technologiemi. Přečtěte si rozhovor s majiteli – Lucií a Markem.

Mladá rodina bydlí v malém domku uprostřed lesů západně od Prahy

Bára s Jakubem vždy toužili po tom bydlet stranou od lidí v lesích. Svůj sen si splnili – postavili si menší domek v chatové oblasti. Co takový životní styl obnáší a je pro ně dům přestavený z původní chaty dostatečně velký?