HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Jednoduchý domek pro jednoduchý rodinný život

Ti z nás, kteří rádi chodí s batohem po horách a vydávají se i na několikadenní túry, se už určitě setkali s praktickými dřevěnými příbytky, které slouží turistům k přespání nebo jako dočasné útočiště před nepřízní počasí. Některé země jsou jimi přímo posety. Jak s tím souvisí náš navštívený domek?


Dům ve stylu tradičních horských útočišt stojí na Novém Zélandu
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Joseph Long

Po vzoru tradic

Většina z nás zná turistické útulny ze Skandinávie, ale velmi oblíbené jsou i na Novém Zélandu. Tam se jim říká „Backcountry Hut“ a na obou ostrovech jsou jich doslova stovky. Jsou to jednoduché chatky, kde si můžete ohřát jídlo a přespat v teple a suchu. Prohlédněte si dokonalý rodinný dům postavený po vzoru tradičních horských příbytků v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Joseph Long
 

Domek v divočině

Těmito typickými horskými chatkami se nechal inspirovat novozélandský architekt, když se rozhodl postavit pro svou čtyřčlennou rodinu nový domov. Zakoupil pozemek blízko vesnice Puhoi, která leží v severní části Severního ostrova, blízko Auclandu. Jedná se o zalesněnou kopcovitou krajinu. Severní ostrov sice není tak divoký a hornatý jako Jižní, přesto se ale dá ještě říct, že si mladá rodina postavila domek v divočině.

Propojení s přírodou

Základním prvkem celé stavby bylo propojení s přírodou a přizpůsobení se životu v takovém prostředí. Majitel a architekt v jedné osobě tedy zvolil jako vzor jednoduchý příbytek typický pro divoké části Nového Zélandu: „The Backcountry Hut“.

Maximální využití venkovního prostoru

Malý domek má jednoduchý půdorys a skládá se ze dvou pater. Přízemí je určeno pro společnou část, ve které se vaří, jí, odpočívá v rodinném kruhu, dívá na televizi a hraje. Je propojeno s velkou vyvýšenou dřevěnou terasou, která slouží jako rozšíření vnitřního prostoru. Díky obrovským proskleným dveřím, které zabírají celou stěnu a dají se celé otevřít, se venkovní i vnitřní prostor dá spojit v jeden a smýt rozdíl mezi nimi. Velký venkovní krb vyhřívá celý prostor terasy a dovoluje obyvatelům ji využívat i v chladnějších obdobích ke společným večeřím či snídaním. Stejně tak dvě vyhřívané vany zabudované do terasy dovolují příjemné koupání s nádhernými výhledy na okolní kopce.

Soukromé první patro

První patro je určeno pro soukromé místnosti. Hlavní ložnice kromě postele a nočních stolků obsahuje také dlouhou pracovní desku, takže tato místnost může sloužit zároveň jako pracovna. Díky velkému oknu, u kterého je deska připevněná, pracujete na čerstvém vzduchu a chvílemi si můžete odpočinout výhledem do zeleně. Kromě ložnice jsou v podkroví, které je pod šikmou střechou, ještě dětské pokoje, prostorná koupelna a technická místnost. Tato část je uzavřenější a poskytuje svým obyvatelům trochu soukromí po dni stráveném v otevřených venkovních prostorech.

Minimální dopad na životní prostředí

Pro majitele bylo přirozené postavit dům s co nejmenším negativním vlivem na životní prostředí. Na celou stavbu bylo použito pouze dřevo cypřiše macrocarpa, které roste v okolních lesích. Masivní desky jsou použity jak v interiéru, tak v exteriéru. Obydlí má pasivní vytápění a ventilaci, které dokáží udržet příjemné teploty ve všech ročních obdobích. Vysoce účinná tepelná izolace z něj činí stavbu s velmi nízkým dopadem na okolní prostředí. Hrubé dřevěné desky propojují stavbu i vizuálně se svým okolím a nijak výrazně jej neruší. Pozinkovaný plech, který pokrývá část fasády domku, je typickým prvkem Backcountry Hut a nesměl chybět ani u tohoto domku, neboť posiluje jeho estetický dojem.

Odlehlost obydlí nacházejícího se uprostřed buše, inspirace typickým horským příbytkem, jednoduchost venkovského bydlení a otevřené prostory přispívají nejen k lepšímu propojení rodiny s okolní přírodou, ale také posilují propojení jednotlivých členů rodiny mezi sebou. Je tato filozofie blízká i vám? Prohlédněte si dokonalý rodinný domek ve fotogalerii.

P.S. Řešíte stavbu, bydlení či vybavení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Eva Zupančič

Vydáno dne:
13.04.2019

Photocredit: Joseph Long

19

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE