HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Nevýhody kuchyní do U a proč se nevyplatí recirkulační digestoř – vyzpovídali jsme české hospodyňky

Lámete si hlavu s návrhem kuchyně? Vsadili jsme na recenze (ne)spokojených majitelů krásných nových kuchyní a vyslechli si jejich názory. Zjistili jsme například, jaké nevýhody skrývá oblíbený tvar kuchyně do U a proč se nevyplatí koupě recirkulační digestoře. Mimo jiné se nám české hospodyňky také pochlubily inovativními možnostmi osvětlení kuchyně.


Moderní kuchyně inspirace
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: © Dřevostavitel.cz

Kuchyně s ostrůvkem

Kuchyňský ostrůvek se stal obrovským fenoménem, a to především díky výhodám, které nabízí. Skvěle vypadá a při správném návrhu okoření celkový vzhled kuchyně. Moderní kuchyně s ostrůvkem je také volbou spousty domácností zejména díky zvětšení prostoru pro vaření a přípravné práce, s čímž jsou spojené i další úložné prostory pro kuchyňské spotřebiče. Krásný kuchyňský ostrůvek si chválí i pan Pavel, který vlastní roubenku za Brnem.

Pavel: „Ostrůvek a další uspořádání jsme udělali na základě doporučení známých. Desku máme z umělého kamene Corianu se zapuštěným dřezem, což je opravdu praktické. Vše smeteme rovnou do dřezu, máme s tím dobrou zkušenost. A celá kuchyně je v bílém dekoru, což se hodí do dřevěného interiéru. Vyniká to.

Kuchyně do I je zpět. A co víc?

Patří mezi aktuální trendy. Jednu z moderních variant si můžete prohlédnout v naší fotogalerii. U kuchyní do tvaru písmene L a U je nevýhodou rohový prostor, který bývá často řešený výsuvnými skříňkami, což není příliš levná záležitost. U jednoduché rovné kuchyně vám tento problém nenastane. Navíc je její výhodou i skutečnost, že je otevřená do prostoru.

Kuchyně do U zabere více prostoru, než si myslíte

Kuchyňská linka navržená do tvaru písmene U bývá v mnoha případech spojená s obývacím pokojem, přičemž jedna ze tří částí linky tvoří právě onen dělicí prvek. Často je taky využívána jako barové posezení. Jaké jsou zkušenosti pana Tomáše z Liberecka s kuchyní do U?

Tomáš: „Vždycky jsme si přáli bílou s leskem, byť je třeba méně praktická. Tvar kuchyně (do U) je poměrně velký, celkově osm metrů. Ale my jsme s ní velice spokojeni.

Stavět z cihly odmítli a ušetřili tak 1,5 milionu a roční nájem k tomu

Kuchyně s digestoří bez odtahu = recirkulační digestoř

Recirkulační digestoře se často objevují v domácnostech, kde není možné odvádění vzduchu ven z místnosti. Vzduch je tedy obratem vrácen zpět do místnosti přes filtry.

Výhody recirkulační digestoře

 • Nemusí být umístěna poblíž stěny nebo stropu, jak je tomu u digestoří s odtahem.
 • Instalace je obvykle jednodušší a levnější než instalace digestoře s odtahem (neprovádí se vedení odtahového potrubí ven z budovy).
 • Uhlíkové a tukové filtry uvnitř digestoře zachycují nečistoty a pachy, čímž zlepšují kvalitu vzduchu v kuchyni.
 • Neodvádí teplo ven z budovy, čímž je oproti digestoři s odtahem energeticky efektivnější.

Nevýhody recirkulační digestoře

 • Neodvádí vzduch ven z budovy – neodstraňuje páry a vlhkost z kuchyně tak efektivně jako digestoř s odtahem.
 • Filtry v recirkulační digestoři musí být pravidelně čištěny nebo vyměňovány, což je nákladné a nepohodlné.
 • Některé recirkulační digestoře mohou být hlučnější než digestoře s odtahem.

Problém digestoře a rekuperace. Rizika si mnozí neuvědomují a řešení zná málokdo

Kuchyně s komínovou digestoří

Komínová digestoř je pravděpodobně nejvíce žádaná na českém trhu. Z toho důvodu ji lze koupit hned ve třech variantách:

 • rohová digestoř,
 • ostrůvková digestoř,
 • digestoř u zdi.

Ondřej: „V domě máme recirkulační digestoř. Původně jsme tady měli mít normální, ale nebylo mi doporučeno dělat v našem pasivním domě s rekuperací další prostup do konstrukce, protože by kolem něho byla spousta tepelných mostů a složitých konstrukčních detailů. V digestoři jsou filtry. Nasaje vzduch, pročistí ho a vrchem zase fouká ven.

Výsuvná digestoř v kuchyni – je opravdu tak účinná?

Výsuvná digestoř je skvělou volbou v případě malých kuchyní, jelikož nezabírá téměř žádné místo. Je velice nenápadná a uvidíte ji pouze ve chvíli, kdy ji využíváte. Schovaná může být jak ve skříňkách, tak i v samotné pracovní desce. Výsuvná digestoř je i součástí překrásného domu paní Kristýny.

Kristýna: „V kuchyni jsme umístili výsuvnou digestoř, protože klasická by kvůli vysokým stropům nevypadala hezky. Navíc by byla hodně drahá, protože by musela být dělaná na míru. Tato digestoř má možná menší odtah než ty klasické, ale nám to stačí, a hlavně nehyzdí čistý prostor.

Tomáš s Kristýnou postavili dům hlavně kvůli dětem. Jejich neobvyklé řešení půdorysu vás překvapí

Indukční deska je základem moderní kuchyně

Proč je právě indukční deska nejoblíbenější mezi kuchyňskými varnými deskami? Je to prosté – nabízí nesčetné množství výhod. Pomineme-li luxusní vzhled a snadnou údržbu, nadchnou vás její pozitiva při samotném vaření. Jeden litr vody dokáže ohřát za zhruba 2 minuty, přičemž úspora energie je větší i v porovnání se sklokeramickou varnou deskou. Pokud vás indukční varná deska zaujala a zvažujete její koupi, prohlédněte si krásnou kuchyni paní Kláry.

Klára: „V kuchyni jsme si vybrali bílé spotřebiče. Moc jsem je chtěla, protože na bílé barvě nejsou vidět otisky prstů. Indukční deska navíc vypadá velmi elegantně.

Málem jsme nebydleli. Díky sousedům jsme ušetřili při stavbě domu statisíce

Světlo do kuchyně – máte spoustu možností

Hlavní svítidlo ve středu stropu kuchyně poskytuje celkové osvětlení a základní světlo. Ovšem stačí to? Velmi oblíbenou a energeticky úspornou variantou se stalo například podskříňové LED osvětlení. V naší fotogalerii se můžete inspirovat i dalšími možnostmi, jako jsou:

 • svítidla nad pracovní plochou,
 • bodové osvětlení,
 • osvětlení v nástěnných skříních.

P.S. Vybavujete interiér ve Vašem domě či bytě? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 26. – 29. ledna 2024. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.


Vydáno dne:
29.10.2023

Photocredit: © Dřevostavitel.cz

2

Kuchyně: některé trendy vás možná překvapí

Černá barva, kontrast materiálů, chytré spotřebiče a minimalismus. Podívejte se na nové trendy v kuchyních, budou se vám líbit... Číst více →Kuchyně v českých dřevostavbách – nahlédněte do dvaceti domácností

Jak bydlí Češi a jaké si nechávají navrhnout kuchyně do svých nových dřevostaveb? Podléhají trendům, nebo spíše svým zvykům? Nahlédněte s námi do 20 různých českých kuchyní v pestré fotogalerii... Číst více →Kuchyně plná inspirace: zajímavé tipy a nápady do kuchyně a jídelny

Zařizujete kuchyň a nevíte si rady? Nahlédněte do naší galerie a prohlédněte si zajímavé kuchyňské vybavení a detaily... Číst více →Nápady na návrh kuchyně aneb inspirace pro srdce vašeho domova

Slyšeli jste o kuchyni ve stylu Provence, ale nevíte, co si pod tímto pojmem představit? Líbí se vám bílé kuchyně v kombinaci se dřevem, ale láká vás i představa tmavé kuchyňské linky? Přečtěte si článek, jehož součástí je velké množství inspirativních návrhů různých typů kuchyní... Číst více →Bílá kuchyně je nepřekonatelným trendem – inspirace pro různé styly

Bílé kuchyně budou pravděpodobně atraktivní vždycky. Jste stejného názoru? Podívejte se do naší fotogalerie na více než 80 inspirativních designů... Číst více →Rustikální venkovská staročeská kuchyně – inspirace a recept na domácí chleba

Staré rustikální kuchyně a jejich kouzlo patří v dnešní době mezi vyhledávané inspirace! Upečte si chleba podle původního receptu a nechte se vtáhnout do staročeského stylu bydlení... Číst více →Šedá barva v interiéru – inspirace, vychytávky a možné kombinace

Moderní kuchyně, ložnice, obýváky i koupelny v neokoukané šedi. Tato luxusní barva se hodí téměř do všech místností. Inspiraci naleznete v naší fotogalerii... Číst více →Kouzelná venkovská kuchyně – 7 tipů, jak vytvořit autentickou atmosféru venkova

Kuchyně ve venkovském stylu jsou nepřekonatelným trendem. Poradíme vám, jaké prvky použít a jakým se naopak velkým obloukem vyhnout... Číst více →Kuchyňský ostrůvek – 7 faktorů, které je dobré znát před návrhem kuchyně

Hodí se kuchyňský ostrůvek do každé kuchyně? Jak maximalizovat jeho potenciál? Inspirujte se skvělými návrhy a zkušenostmi z realizací... Číst více →Indukční deska: Jaké má výhody a jak správně poznat indukční nádobí?

Co jsou to indukční desky a proč jsou v kuchyních tolik oblíbené? Pozneje jejich výhody i nevýhody včetně zásadních parametrů pro výběr... Číst více →