HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Rustikální venkovská staročeská kuchyně – inspirace a recept na domácí chleba

V dnešní moderní společnosti pozorujeme velkou touhu po starých nebo staronových věcech – vybavení, nábytku i celých domech. Rustikální, venkovský a selský styl bydlení po vzoru starých českých chalup a selských stavení je na vzestupu. V dnešním článku se podíváme zejména na tradiční rustikální kuchyně a prozradíme vám i recept na domácí chleba, jaký se pekl před tisíci lety. Jak na to?


Rustikální venkovská kuchyně inspirace
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: CS Chalupy (se souhlasem)

Jak vypadala stará česká kuchyně?

Každá staročeská kuchyně se pyšnila dominantní pecí nebo kachlovými kamny, která vytápěla chalupu, dalo se za nimi spát a pekl se v nich chleba, při slavnostech i koláče. Ve staré české kuchyni nesměl chybět džber s vodou, kožešina na zahřátí a dřevěná truhla na oblečení. Pokud se rodině lépe vedlo, měli i tzv. sádlák (kameninový hrnec) s dobře vyškvařeným sádlem.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: CS Chalupy (se souhlasem), Ivana Hammerschmied, Antique Farmhouse, Renovar, viajar y vivir.

Tradiční i moderní rustikální kuchyně – inspirace

To, co dřív lidé vnímali jako běžné, dnes považujeme za retro. Proč se snažíme napodobit interiéry chalup a styl nábytku a doplňků našich předků? Pravděpodobně v nás tyto útulné interiéry vyvolávají příjemné pocity bezpečí, vzpomínky na dětství a prázdniny u babičky a dědečka. Čím dál víc tento venkovský a staročeský rustikální styl zejména v kuchyních vyhledáváme. A jak vlastně takové moderní pojetí tradičního chalupářského stylu vypadá? Nahlédněte do interiérů starých i nových českých chalup a roubenek a zhlédněte tradiční i moderní venkovské rustikální kuchyně. Inspirace na vás čeká ve fotogalerii.

Mohlo by vás zajímat: Chalupářský styl bydlení – český venkovský styl nejen na chatu a chalupu

Záclony do rustikální kuchyně

Jedním z typických vybavení světniček na chalupě bývaly záclony. I dnes se tento trend stále drží. Jaké vzory jsou populární pro venkovskou či rustikální kuchyni? Nejvíce oblíbené jsou klasické kostkované záclony do kuchyně v různých barvách – červená, modrá, zelená i černá. Občas jsou vidět i pruhované, puntíkované, květinové nebo zvířecí motivy. Hospodyňky si s oblibou sladí záclony také s ubrusem, podsedáky či prostíráním.

Kachlová kamna s pecí a pečení domácího chleba

Nedílnou součástí rustikální chalupářské kuchyně jsou i kamna, nejčastěji kachlová s pecí. Nechte se očarovat a omámit vůní koláčů nebo chleba, který se pekl téměř v každé takové chalupě. Navoďte si atmosféru a jeden takový chleba, podle receptu z dávných dob, si vyzkoušejte upéct v našich moderních podmínkách. Jak na to?

Jak připravit pec pro pečení?

Před samotným pečením bylo třeba roztopit v peci na pečení chleba, která byla dříve v každé chalupě, a pořádně ji vyhřát. Hospodyně naložila do pece velké množství naštípaného dřeva, jakmile shořelo, odstranila uhlíky a pec vymetla. Mohlo to trvat i několik hodin. Následně se do pece nasázely vodou potřené bochníky a čekalo se, až budou upečené. Po vyjmutí z pece se bochníky opět potřely vodou.

Kvásek a jeho příprava

Upéct dobrý chleba, aby všem v domě chutnal, to uměly opravdu jen dobré hospodyně. Důležité bylo večer před samotným pečením připravit kvásek. Ten se zakládal v díži a pravidelně se promíchával, postupem času se vzniklé množství (už těsto) převracelo a překládalo. Další den bylo potřeba vysypat moukou ošatky a vzniklé těsto vyválet, zpracovat a rozdělit do ošatek, kde ještě nějakou dobu kynulo (odpočívalo). Zpravidla se peklo šest chlebů naráz.

Domácí kváskový chleba, který se pekl před tisíci lety – recept:

 • 320 ml vlažné vody
 • 250 g pšeničné chlebové mouky
 • 150–250 g žitné chlebové nebo celozrnné mouky
 • hrnek hladké mouky na kvásek
 • 1/2 balíčku měkkého droždí nebo cca 5 g suchého droždí
 • 1,5 lžičky soli
 •  2 lžičky kmínu

Postup přípravy:

 1. Nejdříve se z kvasnic, trochy vody a hladké mouky zaděláme kvásek a necháme ho vykynout.
 2. Smícháme mouku, kvásek do ní nalijeme, přidáme zbylou vodu a vymícháme těsto.
 3. Těsto zakryjeme a necháme znovu kynout, až trochu změkne (cca půl hodiny).
 4. Vytvarujeme bochník, posolíme a pokmínujeme a ještě necháme kynout cca 20 minut.
 5. Vložíme do vyhřáté trouby (pece) a pečeme, až je kůrka tmavá a křupavá.

Správná atmosféra rustikální kuchyně

Vůně se line vaším domem, vy se můžete klidně posadit v kuchyni u stolu a zakousnout čerstvý domácí chléb. Nechte se unášet jeho lahodnou chutí, vnímejte jeho horkost a čerstvost. Poklidnou atmosféru využijte a podívejte se na inspiraci rustikálních kuchyní v naší bohaté fotogalerii. Dobrou chuť!

P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
04.04.2022

Photocredit: CS Chalupy (se souhlasem)

3

Co Čech, to chalupář. Platí ještě toto tvrzení?

Češi jsou vášniví chataři a chalupáři. Kde se v nás láska k chalupaření bere a jsme v tom opravdu výjimeční? Jak jsou na tom ostatní národy?

Rustikální áčková chata pro ty, kteří hledají klid a samotu

Áčkovou chatu ukrytou na samotě v horách si postavil hudební skladatel, aby měl klid na práci. Pojďte se nyní s námi do jeho samoty podívat.

O opravě roubené horské chaty Prašivá v Beskydech s jejím provozovatelem

Přečtěte si rozhovor o průběhu rekonstrukce 100 let staré dřevěné chaty Prašivá v Beskydech. Podílelo se na ní až 450 nadšených dobrovolníků. Co byla největší výzva?

Víkendová chata u Prahy je cítit láskou ke dřevu a k českému řemeslu. Její interiér vás okouzlí

Přečtěte si rozhovor s paní Karolínou a prohlédněte si fotky její úžasné víkendové chaty, kterou si s manželem postavili u Prahy.

Poptávka po chatách a chalupách v Česku strmě stoupla. Stejně jako ceny

Chaty a chalupy na prodej či k pronájmu jsou aktuálně velice žádané. Jaká je situace na českém trhu? Jsou nemovitosti pro víkendovou rekreaci ještě vůbec k mání?

Kachlová a krbová kamna – inspirace pro kachle a obložení

Toužíte po nových kamnech či krbu? Nevíte si rady s výběrem druhu obložení? Inspirujte se možnostmi v našem článku.

Chalupářský styl bydlení – český venkovský styl nejen na chatu a chalupu

Zařiďte si vaši chalupu v tom správném venkovském stylu. Poradíme vám, jak může vyniknou tradiční nábytek i s dekoracemi, ovšem moderní cestou. Pojďte s námi prozkoumat chalupářský styl bydlení.

Při rekonstrukci horské chaty se inspirovali tradičními stodolami i skandinávským stylem

Chata stojící na úpatí Mont Blanc se dočkala kompletní rekonstrukce včetně zelené střechy. Prohlédněte si famózní výsledek v galerii.

Nádherná venkovská chata s interiérem ve stylu Mid-century má blízko k Bauhausu

Skloubit jednoduchý styl venkovské chaty a modernistické prvky v newyorském stylu minulého století chce odvahu. Tady to skvěle zafungovalo.

Kouzelná venkovská kuchyně – 7 tipů, jak vytvořit autentickou atmosféru venkova

Kuchyně ve venkovském stylu jsou nepřekonatelným trendem. Poradíme vám, jaké prvky použít a jakým se naopak velkým obloukem vyhnout.