Chátrající stodolu dokázali přeměnit na moderní dům. „Neplánovali jsme nákladnou investici,“ přiznávají majitelé
Z původní opravy domu za pár set tisíc korun se nakonec stala velmi nákladná rekonstrukce, kterou manželé Krystýnkovi vůbec neplánovali. Starou roubenku s přilehlou stodolou, která dříve sloužila jako rekreační objekt myslivecké rodině, odkoupili za 1 mil korun. Poté se však náklady na opravy zvyšovaly. Manželé se ale nehodlali vzdát a rekonstrukci se jim podařilo dotáhnout do konce. Vysoké dřevěné stropy, velké prosklené plochy a venkovní kuchyně si krásně hrají do noty. Ptáte se, kolik to všechno stálo? Inu, paní majitelka o rekonstrukci vše prozradila v dnešním rozhovoru.

„Opravíme to po myslivcích“
Ironie celého příběhu manželského páru tkví v tom, že nové bydlení nehledali. Nehledali ani objekt, do kterého by chtěli investovat své úspory, jednoduše to byla souhra náhod, která přivedla partnery k tomuto stavení. Paní majitelka hledala nové bydlení pro svou maminku a když obdržela telefonát od svého známého, který v té době prodával chátrající stodolu, neváhala. Odjela tedy na prohlídku objektu, který dříve sloužil jako rekreační objekt myslivecké rodiny. Dům stál na polosamotě, na začátku malé vesničky, která je součástí Kladrub nad Labem. Na místě ji okamžitě okouzlil krásný výhled na louku a klid, který tu panoval. Tím bylo rozhodnuto. Dům koupili.
Tohle v plánu rozhodně nebylo
Ptáte-li se, proč najednou majitelé otočili a pustili se do investice a následné rekonstrukce starého objektu, odpovědí je rok 2020. Čas v době pandemie využil každý jinak a manželé v dnešním příběhu se rozhodli pro kvalitní investici svého volného času.
Na prvopočátku bylo v plánu objekt pouze lehce upravit, počáteční investice tak měly být v řádech pár set tisíc korun. Nicméně ne vždy jde všechno podle plánu a ne vždy je jednoduché dodržet rozpočet na stavbu do poslední tisícovky. V průběhu rekonstrukce se ukázalo, že stavení bylo ve velmi špatném stavu. Nezbývalo nic jiného, než se s chutí pustili do kompletní rekonstrukce stodoly a její přilehlé roubenky. O celý proces obnovy domu se postaral pan majitel, načež si přestavbu sám organizoval. Půdorys se snažili zachovat, což se jim ve výsledku i povedlo, nicméně rozvody (elektřiny, topení, vody, kanalizace atd.) se musely udělat kompletně nové.
Problémy se objevily tam, kde by je zpočátku nikdo nečekal
Rekonstrukce v době pandemie rozhodně nebyla procházkou růžovým sadem. Kromě samotné stavební stránky řešili majitelé i problémy s výběrem a objednáním nábytku. Některé původní vybavení v domě se rozhodli zachovat a až v k němu ladili modernější kousky. Nicméně vše museli vybírat online z různých e-shopů. A nejednalo se jen o vybavení a nábytek, stejným způsobem vybírali i dlažbu, obklady do koupelny apod. Jak popisuje sama majitelka, neřídili si jedním konkrétním stylem, ale spíše chtěli, aby byl objekt zařízen jednoduše a funkčně.
Rekonstrukci navrhli a provedli sami majitelé
Byť se může z uliční strany zdát dům malý, opak je pravdou. Jeho užitná plocha činí až 210 m2, přičemž se uvnitř pohodlně vyspí až 8 osob. Díky vysokým dřevěným stropům navíc působí některé místnosti opravdu velkolepě, např. obývací pokoj, kuchyně nebo jídelna. Nemluvě o velkých prosklených plochách ve většině místností, které krásně propojují interiér s exteriérem, čímž pokoje opticky zvětšují.
Ze staré roubenky na moderní letní kuchyni
Majitelé se nejdříve rozhodli pustit do rekonstrukce stodoly a poté až věnovat pozornost přistavěné roubence. Tu přitom původní majitelé využívali jako hlavní obyvatelnou část. Jakmile byla stodola zrekonstruovaná, manželé přemýšleli, co vybudují právě v této části objektu. A protože nápady přicházely samy od sebe, rozhodly se pro vybudování letní kuchyně s krásnými krbovými kamny, které dodávají místnosti luxusní a hřejivou atmosféru (podobná krbová kamna najdete např. zde i s aktuálními cenami). Po otevření posuvných dveří se tak letní kuchyně stává řekněme i zahradní kuchyní a oba světy (interiér i exteriér) jsou krásně propojené.
O kolik se zvedl rozpočet?
Jak jsme již zmiňovali výše, majitelé neplánovali velkou a nákladnou rekonstrukci objektu. Doufali, že se s opravami vlezou do pár set tisíc korun, nicméně to se nestalo. Původní plán oprav za pár set tisíc korun se změnil v nákladnější rekonstrukci. Dům odkoupili za přibližně 1 mil. korun, přičemž základní rekonstrukce stála cca 6 mil. korun. Poté už své výdaje přestali počítat. Přibyla ještě venkovní kuchyně, sauna, vířivka, revitalizovala se zahrada atd.
Tepelný komfort je zajištěn
V domě nechtěli příliš moderních technologií a tak vsadili na kombinaci systémů, která se bude do domu pasovat. Aby zajistili tepelný komfort v létě i v zimě, rozhodli se instalovat do domu jednotku klimatizace. V případě vytápění vsadili na elektrické podlahové topení a již zmíněná kamna v letní kuchyni.
P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který probíhá 23. – 25. května 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Bc. Kateřina Pospíšilová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
10.03.2025
Photocredit: Iveta K. (se souhlasem)

Rekonstrukce (143 m2) za 2 miliony. Lucie s Františkem ukázali luxusní fotky
Lucie s Františkem se pustili do kompletní rekonstrukce staré chaty. Výsledek za 2,3 milionu vás dostane do kolen. Mladý pár se nebojí žádné výzvy.

Úředník řekl ne. Majitelům zbyly dluhy a neřešitelná situace
Postoj stavebního úřadu je klíčový pro většinu stavebních činností, ať už se jedná o stavby samotné nebo o rekonstrukce. Týká se tak nás všech a není radno jej brát na lehkou váhu, ačkoli se to tak v poslední době často mezi lidmi traduje.

Původní majitel jim neřekl pravdu o stavu střechy. Prodělali na rekonstrukci několik milionů
Velké finanční překvapení přichystal manželskému páru původní majitel chalupy při odkoupení objektu. Jan a Zuzana zůstali v šoku.

Češi objevili způsob, jak legálně postavit rodinný dům bez PENB
Švejkovská povaha Čechů se opět dostala na scénu. Tentokrát se vypořádala s povinným PENB a přišla na způsob, jak se této povinnosti vyhnout.

Rekonstrukce podlah v památkově chráněné nádražní budově v Plzni
Nádražní budova v Plzni stojí už více jak 100 let a zub času vedl Správu železnic v roli investora k rozsáhlé rekonstrukci památkově chráněné budovy.

Místo rekonstrukce starého bytu si postavil rovnou nový dům. Za stejné peníze bydlel do 3 měsíců ve vlastním
Majitel moderní dřevostavby dnes už jen s úsměvem vzpomíná na dobu, kdy si myslel, že je pro něj stavba vlastního domu nereálnou záležitostí. Rozpočet na rekonstrukci bytového jádra vycházel velmi podobně jako rozpočet na typový rodinný dům, který našel na internetu.

Koupili starou chalupu a v základech pod dřevěnou podlahou našli původní kachlová kamna. I po letech si zachovala krásnou modrou barvu
Michaela a Kamil investovali 5,5 mil. korun do rekonstrukce staré chalupy, ve které skomírala statika. Byť o svém rozhodnutí mnohdy pochybovali, o správnosti své volby se posléze přesvědčili během rekonstrukce, kdy našli v základech pod starou dřevěnou podlahou původní kachlová kamna v královsky modré barvě.

Manželé chtěli zrekonstruovat vlastní dům. Zjistili, že pozemek pod nemovitostí není jejich
Manželé se chtěli pustit do rekonstrukce domu, který před časem zdědili. Všechny plány vzaly za své, když zjistili, že část pozemku pod nemovitostí není jejich.

NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: