HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Monstera: žloutnutí listů + 8 nejčastějších problémů

Pokud listy vaší krásně zelené monstery začnou měnit barvu, je to varovný signál, že se s rostlinou něco děje. Nemusíte mít ale obavy. Připravili jsme pro vás podrobný soupis všech potenciálních změn barevnosti listů, včetně jejich příčin a řešení, jak při těchto situacích postupovat.


Žloutnutí listů monstery je jedním z nejčastější problémů
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Sindy Sussengut (Unsplash)

Základní charakteristika listů monstery

Listy monster se mezi jednotlivými druhy značně liší. Pro každý druh je specifický, má určitý tvar, vykrojení a případně i zbarvení. Až na výjimku v podobě monstery albo variegata, jejíž pestrobarevné bílo-zelené listy jsou výsledkem genetické mutace, jsou zdravé listy monstery vždy zelené. Dále je značný rozdíl v listech mezi mladými a staršími monsterami. Monstery, jejichž stáří je kolem 1–2 let, mají listy srdčité bez charakteristicky vykrojených okrajů. Teprve s věkem se tvar listu začíná měnit a okraje nebo střed jsou vykrojené. Nejstarší listy po nějaké době přirozeně žloutnou a odpadají. U monster se však mohou projevit problémy, které se projeví změnou barevnosti listů. Všechny popsané případy změn barvy listů monstery naleznete v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Sindy Sussengut (Unsplash), Maureen Anderson, Grace Kao, Mundo Positivo

Monstera a 9 nejčastějších problémů při jejím pěstování:

1. Žloutnutí listů monstery

V převážné většině případů je příčinou žloutnutí listů monstery přelití rostliny či nedostatek hnojiva. Obecně mají monstery raději sušší půdu, než přelití. Odstraňte vodu z misky pod květináčem, snižte frekvenci a množství zálivky a přidejte hnojivo pro zelené rostliny.

Mohlo by vás zajímat: Pěstování monster: 7 základních pravidel + fotopostup přesazování

2. Oschlé listy s papírovými okraji (hnědnutí monstery)

Příčinou oschlých listů monstery je příliš suchý vzduch. Monstery mají rády rosení listů. Řešením je občasné rosení listů pomocí rozprašovače na vodu. Dále umístěte vedle květináče misku s vodou a keramzitem, která bude vlhčit okolní vzduch.

3. Hnědé skvrny na listech monstery

Specifické hnědé skvrny na listech (prohlédněte si je v naší galerii), mohou mít hned dvojí příčinu, a tím je buď přelití monstery, nebo popálení listů od přímého slunečního svitu. Doporučujeme snížit zálivku nebo případně najít pokojovce nové místo.

4. Černé skvrny na listech monstery

Černé skvrny jsou způsobeny kombinací nízké teploty prostředí, slabého osvětlení a zvýšené zálivky. Pokud si pořídíte monsteru ze supermarketu, budete se s tímto problémem patrně potýkat. Řešením je zbavit rostlinu nejvíce zasažených listů a poté ji přesadit. Návod, jak správně přesadit monsteru včetně fotopostupu, nalezete zde

5. Bílé skvrny monstery

Pokud zelené listy monstery zbělají, jedná se s největší pravděpodobnosti o plísňové onemocnění. V tomto případě doporučujeme rostlinu přesadit a postižených listů se zbavit. Množení plísní se často pojí s přeléváním rostliny. Jedinou výjimkou bílo-zeleného zbarvení listů je monstera deliciosa albo variegata, u které je tato pestrobarevnost charakteristickou vlastností.

Mohlo by vás zajímat: Nejdražší rostlina světa – monstera variegata. Jak ji správně vypěstovat?

6. Hnijící stonek monstery

Příčinou hnijícího stonku monstery je napadení houbou, která zadržuje velké množství vody u kořenů. Tento problém je častější v zimních měsících. Řešením problému je zbavení se nadbytečné vlhkosti v květináči nebo přesazení monstery.

7. Ztráta listu – odpadávání

Ztráta starých listů je u monster zcela přirozená. Nicméně pokud by vaše pokojová rostlina začala ztrácet větší množství listů najednou, jsou na vině špatné podmínky pěstování. Zkontrolujte, zda v okolí monstery není vysoká teplota například z radiátoru.

8. Gutace – slzení listů

Gutace neboli slzení listů monstery je způsobeno nízkou teplotou a vysokou vzdušnou vlhkostí prostředí, ve kterém se monstera nachází. Často můžeme gutaci pozorovat v ranních hodinách, rostlina se vyloučenými kapičkami na listech zbavuje přebytečné vlhkosti. Není to vyloženě nežádoucí jev, ale pokud se monstera orosí sama od sebe, možná má příliš mnoho vody. Jedním z řešení je tedy snížení intenzity zálivky. 

9. Listy bez otvorů

Listy bez otvorů jsou charakteristické pro mladé monstery. Pokud se ale objeví u starších rostlin, bývá příčinou chlad, málo světla nebo živin. Tento problém se může vyskytovat i u velkých monster, kdy živiny hůře přechází do horních listů. Jako řešení doporučujeme najít monsteře nové osvětlené místo a případně doplnit hnojivo.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
14.08.2022

Photocredit: Sindy Sussengut (Unsplash)

4

Citáty a přísloví o stromech

K oslavě Mezinárodního dne stromů jsme pro vás vybrali několik moudrých slov, která inspirují, nerezaví a někdy pobaví, nebo poučí.

Mech v trávníku a jeho odstranění

Dojem z vašeho pěkného trávníku může nenávratně zkazit mech. Jak říct mechu ve vašem trávníku definitivně stop?

Proč se tvoří řasa ve vašem jezírku? Může být jezírko úplně bez řas?

S řasou v jezírku se setkal každý z nás. Konečně se dozvíte, jak s ní bojovat. Podívejte se také do naší fotogalerie zahradních jezírek a načerpejte inspiraci pro vaše jezírko na zahradu.

Dřevo, vlhko a plísně. Jak se žilo v historických japonských domech?

Japonské domy bývaly plné plísní a aby se v nich dalo žít, zavedli Japonci několik netradičních pravidel. Máme pro vás pravdivou historii japonské architektury.

Zelená fasáda jako dekorace – popínavé rostliny, vertikální zahrady a úžasné květinové domy

Vertikální zahrada je stále vyhledávanějším prvkem majitelů domů. Zelené fasády vypadají velice pěkně a plní mnoho užitečných funkcí. Posuďte sami.

Řasokoule – roztomilá dekorace nebo žijící organismus? Jak se starat o řasokouli, aby se jí dařilo

Netradiční dekorace, která zaujme na první pohled. Řeč je o řasokouli – kulaté rostlince, která žije ve vodě a moc toho k životu nepotřebuje.

Tchýnin jazyk: pokojová rostlina, která přežije cokoliv

Tchýnin jazyk se svými dlouhými a pevnými listy patří mezi nejodolnější pokojové rostliny. V čem je jiný než jiné pokojovky, jaké existují druhy a jak se o něj správně postarat?