HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Řasokoule – roztomilá dekorace nebo žijící organismus? Jak se starat o řasokouli, aby se jí dařilo

Máte rádi netradiční dekorace, chtěli byste mít doma víc zeleně, ale zároveň nepatříte mezi příliš úspěšné pěstitele běžných pokojových rostlin? Pak je pro vás řasokoule ideální volba. Tato nenáročná rostlinka toho k životu potřebuje opravdu málo a její pěstování zvládnou i malé děti. Co je řasokoule vlastně zač a jak se zelená mechová kulička pěstuje?


řasokoule
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Alina Vilchenko (Pexels)

Co je to řasokoule (mechokoule) a odkud pochází

Roztomilá zelená koule, nazývaná řasokoule nebo též mechokoule, je vlastně sladkovodní řasa, respektive shluk řasových vláken, které drží pohromadě. Pochází z chladných jezer Islandu, Estonska, Skotska, Japonska a Rakouska, kde byla objevena poprvé. V jezeře Akan na japonském ostrově Hokkaidó dorůstá neuvěřitelných 30 cm a žije více než 100 let. Doma vám do takových rozměrů řasokoule nedoroste, nemusíte se bát. Přesto je krásnou dekorací, jak se můžete přesvědčit v naší galerii řasokoulí.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Alina Vilchenko (Pexels), mobile_gnome, MIYAZAKI HIROSHI & N73

Co způsobuje, že je řasokoule kulatá?

Životní cyklus řasokoule je velmi zajímavý. Vzniká tak, že se jedno vlákno řasy přichytí na zrnko písku nebo malý kamínek a postupně se zvětšuje a narůstá. Tím, že se řasa koulí po dně jezera, získává kulatý tvar.

Jak rychle roste řasokoule?

Řasokoule roste poměrně pomalu, za rok přibližně o 0,5 cm. Ve svém přirozeném prostředí se řasokoule množí dělením, což znamená, že se od koule část oddělí a vytvoří novou samostatnou rostlinu. Nedoporučuje se dělit je „násilím“, pravděpodobně by to rostlinka nepřežila.

Řasokoule – pěstování

Řasokoule je velmi nenáročná rostlinka, a proto není divu, že jako dekorace je v posledních letech stále více oblíbená. K životu jí stačí skleněná nádoba, čistá, studená voda a stíněné místo, kam nedosáhnou sluneční paprsky. Nepotřebuje hnojit a dokonce je schopná přežít i několik dní bez vody.

Co potřebuje řasokoule?

  • Čistá, studená voda – vodu je dobré nechat odstát, ideálně přes noc v lednici. Úplně nejlepší je voda dešťová, případně alespoň převařená. Vodu je potřeba měnit přibližně po týdnu až deseti dnech. Pokud v mezičase příliš zteplá, můžete do ní hodit pár kostek ledu, případně nádobu s vodou i řasokoulí dát na pár hodin do ledničky.
  • Minimum světla – řasokoule nemá ráda příliš mnoho světla a přímé sluneční paprsky jí nedělají dobře. Je to logické, když vezmeme v potaz, že přirozeně žije na dně hlubokých jezer, kam příliš světla nepronikne. Pokud tedy chcete, aby se vaší řasokouli dařilo, najděte jí dobře stíněné místo.

Další tipy, jak se starat o řasokouli

Pokud chcete, aby si řasokoule uchovala svůj kulatý tvar, můžete ji občas ručně pootočit či poválet po dně nádoby. Nebojte se také ji sem tam, třeba při výměně vody, vzít do ruky a „pomazlit se s ní“. Jemným stlačením vytlačíte nahromaděný vzduch a nečistoty. Někdy vás může překvapit, že řasokoule plave na hladině a má na sobě malé bublinky. Je to zcela normální. Jako každá jiná rostlina, i řasokoule provádí fotosyntézu, při které vytváří kyslík. Kyslíkové bublinky na ní pak občas ulpí a drží ji na hladině.

Dekorace, která je ve světě populární: DIY florárium. Přinášíme návod krok za krokem.

V čem pěstovat řasokouli

Ideální pro pěstování řasokoulí jsou skleněné nádoby, které můžou být různých velikostí a tvarů. Pokud chcete svoji řasokouli umísit do akvária k rybičkám, zjistěte si nejdříve, jestli si z ní vaše rybičky neudělají potravu.

Když se řasokouli nedaří

Pokud zpozorujete, že vaše řasokoule změní barvu, zbystřete. V případě, že zežloutne, znamená to pravděpodobně, že jí nevyhovuje voda, ve které je umístěná, případně má moc světla nebo chytila nějakou infekci. Řasokouli opláchněte pod vodou a jemně vyždímejte. Vyměňte vodu v nádobě a přidejte trochu akvarijní soli. Řasokoule by se měla vzpamatovat a opět zezelenat.

Jak poznat, že je řasokoule mrtvá

Pokud však zaznamenáte hnědou, případně šedivou barvu, už řasokouli nezachráníte. Pokud není postižena celá, můžete hnědou část oddělit a zbytek by měl přežít.

Řasokoule a její cena

Řasokouli pořídíte levně, samotná malá zelená kulička stojí v květinářstvích nebo na specializovaných e-shopech jen pár desítek korun. Záleží také na její velikosti. Malé akvárium s řasokoulí si pak můžete dotvořit svépomocí (inspirovat se můžete v následujícím videu).

Pokud chcete koupit už hotovou dekoraci ve speciální dóze nebo skleněné nádobě, může vás to přijít na několik set i tisíc korun. Rozhodně je ale řasokoule originálním, oblíbeným a poměrně laciným dárkem pro malé i velké.

Řasokoule – dekorace, nebo domácí mazlíček?

Možná se vám to bude zdát zvláštní, ale jsou lidé, kteří řasokoule vnímají jako žijící organismy a berou je jako takové domácí mazlíčky. Dokonce jim dávají jména a pravidelně je mazlí. Jiní v nich vidí pouze originální dekoraci, která je ozdobou každého prostoru. Ať tak či tak, řasokoule si určitě zaslouží pozornost, které se jí dostává, a pokud ještě svou kuličku nemáte, je nejvyšší čas si ji pořídit.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
11.07.2022

Photocredit: Alina Vilchenko (Pexels)

5

Když zvířata bydlí lépe než lidé, aneb pelíšky, které jste ještě neviděli

Zvířecí gauče, horolezecké stěny a houpací sítě. Podívejte se na to nejzajímavější ze světa zvířecího nábytku a neuvěříte svým očím.

Znáte mechové stěny? Tato dekorace nahradí akustickou izolaci i vlhkoměr

Seznamte se s mechovými stěnami – unikátní dekorací, která má vynikající akustické vlastnosti a upoutá každého návštěvníka.

Dekorace, která je ve světě populární: DIY florárium. Přinášíme návod krok za krokem.

Seznamte se s floráriem – originálním způsobem, jak pěstovat mech či masožravky. Inspirujte se v článku a jedno si s námi rovnou vyrobte!

5 trendy pokojovek, které nesmí chybět v moderním interiéru

Máte stále pocit, že vašemu interiéru něco chybí? Zkuste do něj dostat více zelených rostlin! Poradíme vám, které jsou teď nejpopulárnější.

Jarní dekorace na stůl, dveře i okna – více jak 50 nápadů a inspirací nejen na venkovní výzdobu

Jaro je v plném proudu a vy stále váháte nad volbou jarní dekorace? Inspirace, jak si vyrobit jarní dekoraci na stůl nebo na dveře, je tady!

Zelená fasáda jako dekorace – popínavé rostliny, vertikální zahrady a úžasné květinové domy

Vertikální zahrada je stále vyhledávanějším prvkem majitelů domů. Zelené fasády vypadají velice pěkně a plní mnoho užitečných funkcí. Posuďte sami.

Monstera deliciosa – pokojová rostlina, která je v jedné věci jiná než ostatní

Monstera deliciosa je pokojová rostlina původem z deštných pralesů Jižní Ameriky. Přečtěte si vše o tom, jak tuto pokojovku pěstovat, aby vám vydržela po generace.

Monstera adansonii – odborník radí, jak na pěstování originální pokojovky s opičí tváří

Hledáte originální pokojovou rostlinu? Monstera adansonii neboli monkey mask je nevšední liána. Podívejte se, jak ji správně pěstovat.

Monstera minima: nádherná liána, která ale není monsterou – vychytávky k pěstování

Monstera minima je pokojová rostlina, která není tak úplně monsterou. V tomto článku se o ní dozvíte vše včetně vychytávek ohledně jejího pěstování.

Nejdražší rostlina světa – monstera variegata. Jak ji správně vypěstovat?

Monstera albo variegata je výstavní klenot všech pokojových rostlin. Proč je tak ceněná a jak panašovanou monsteru pěstovat?