HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Zjistili jsme, zda se již vyplatí zafixovat cenu elektřiny, nebo raději zatím počkat

Fixovat, nebo nefixovat? To je otázka. Loni touto dobou začaly ceny elektřiny stoupat do závratných výšin. To vzbudilo paniku prakticky v celém Česku. Dá se z toho však odvodit, že nás to stejné čeká i letos? A můžeme se opravdu spolehnout na to, že když si elektřinu zafixujeme, dodavatel nám ji nezdraží?


Nastala vhodná doba pro fixaci elektřiny?
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: NickyPe (Pixabay)

Záporné ceny elektřiny

Letos o Velikonocích se v Česku poprvé výrazněji projevil jev, který obrátil ceny elektřiny vzhůru nohama. Při záporných cenách elektřiny totiž výrobci místo zisku doplácí a odběratelům je za spotřebu energie zaplaceno. Kvůli slunečnému počasí přes svátky klesla spotřeba elektřiny, současně však díky silnému slunečnímu záření jela výroba solární energie na plný výkon.

„Podobně jako asi v každém odvětví, je také v energetice důležitý poměr nabídky a poptávky. Vyrobená elektřina musí být víceméně celá prodaná, nabídka se tedy musí vyrovnávat poptávce. Důvodem je to, že zatím nemáme žádný ekonomicky výhodný způsob, jak elektřinu uchovávat,“ říká specialista na energetiku.

„V celé evropské elektrické soustavě se využívá střídavý proud s dohodnutou frekvencí 50 hertzů. Pokud je ale v síti více elektřiny, než je odebíráno, tedy pokud nabídka převyšuje poptávku, tak se frekvence v síti zvyšuje. V opačném případě se frekvence snižuje. To je velmi nebezpečný jev, jelikož frekvence v síti musí být stále vyrovnaná,“ vysvětluje. Nárůsty i poklesy mohou způsobit poruchu elektrické sítě a mohl by nastat takzvaný blackout, tedy stav úplně bez elektřiny.

Vývoj cen elektřiny v posledním desetiletí si můžete prohlédnout na grafech

Fotogalerie:

i Foto: NickyPe (Pixabay), © Dřevostavitel (zdroj dat: kurzy.cz)

Co ovlivňuje cenu elektřiny na burze?

Cenu elektřiny na burze musíme dát do souvislosti s operačními provozními náklady. Do provozních nákladů patří například platy zaměstnanců, emisní povolenky a náklady na palivo.

„Je důležité si uvědomit, že konečnou cenu elektřiny získáme sečtením neregulované složky elektřiny, kam spadá silová elektřina, s regulovanými složkami, což je například poplatek za distribuci, jističe atd. Fixace se přitom často vztahuje pouze na neregulované složky,“ dodává specialista. Podtrženo a sečteno, cena elektřiny se vám může zvýšit, i když ji máte zafixovanou.

Na cenu elektřiny má dále vliv například roční období. „V poslední době roste obliba obnovitelných zdrojů. Třeba Rakousko, kde je velké množství větrných elektráren, je toho příkladem. Za špatného počasí může klesat množství energie vyrobené z alternativních zdrojů. Proto je potřeba zapnout elektrárny, které vyrábějí dráž, což může ovlivnit cenu,“ popisuje. Zároveň na podzim začíná topná sezóna a elektřinu využívá plno lidí jako zdroj tepla. Roste tak poptávka, proto musí růst i nabídka. Právě v tuto chvíli se často zapínají dražší zdroje elektřiny.  

Dodavatelé energií nabízí službu s cenou elektřiny 1,8 Kč za kWh

Je zdražování elektřiny na podzim pravidlem?

Obecně se počítá s tím, že cena elektřiny na začátku topné sezóny poroste. Nelze to však brát jako stoprocentní pravidlo, jelikož na cenu elektřiny má vliv mnoho dalších faktorů. V některých letech cena elektřiny na podzim opravdu vzrostla, v jiných však stagnovala či naopak klesala. Podrobné grafy s cenami elektřiny za posledních deset let najdete v galerii.

Nastala vhodná doba pro fixaci?

Fixace znamená smluvní cenu elektřiny na určitou dobu. Elektřina se nejčastěji fixuje na 1–3 roky. Po vypršení smlouvy ji musíte většinou sami vypovědět, jinak se automaticky prodlouží. Výhodou fixace elektřiny je především neměnící se cena. Ta však, jak je uvedeno výše, nemusí být jistotou. V poslední době jsou populární takzvané měsíční fixace. Ty nabízejí spíše menší dodavatelé. Cena u měsíční fixace se odvozuje od spotových cen v přechozím měsíci.

Ptali jsme se specialisty v oblasti energetiky, zda by teď doporučil elektřinu fixovat. „Některé společnosti své klienty odrazují od fixací delších než jeden a půl roku. Cena elektřiny se stále mění, v poslední době postupně klesá. Pokud bychom teď podepsali fixaci například na tři roky, nemuselo by to pro nás být výhodné. Fixaci bych momentálně nedoporučil. Pokud se pro ni však rozhodnete, je třeba věnovat pozornost výpovědním podmínkám u jednotlivých dodavatelů. Kromě nejvýhodnější ceny berte na zřetel také spolehlivost či pověst dodavatele,“ shrnuje.

Zákazníci však chtějí mít před příchodem zimy jistotu, proto uzavírají smlouvy s fixací častěji než v předešlém roce. Podle analytiků ceny na velkoobchodním trhu pravděpodobně již příliš neklesnou, na druhou stranu loňský rok ukázal, jak nepředvídatelně se mohou ceny na burze chovat.

P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 26. – 29. ledna 2024. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu. (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

Vydáno dne:
09.08.2023

Photocredit: NickyPe (Pixabay)

14

Elektřina nebo plyn: Kdo zaplatí víc? Počítejte s námi

Počítejte s námi: dva stejné rodinné domy. Kdo za energie zaplatí víc?.. Číst více →Cena kWh – Jaká je cena elektřiny v domácnosti?

Začněte šetřit za elektřinu. Není na tom nic těžkého, stačí jen dodržovat jednoduchá pravidla. Podívejte se, jaké jsou sazby a cena kWh!.. Číst více →Záložní energie při výpadcích elektřiny a tuhých mrazech

Jak překonávat výpadky elektrické energie v zimním období? V tomto článku jsou sepsané možné varianty pro menší rodinné domy i bez plynové přípojky a krbu... Číst více →Ceny elektřiny a plynu. Které tarify jsou nejvýhodnější? Srovnání distributorů

Jaká distribuční sazba elektřiny vychází aktuálně nejvýhodněji a který distributor plynu má nejnižší ceny? Srovnaní dodavatelů... Číst více →Topení v energetické krizi – odborné srovnání ceny za 1 kWh kamny, elektřinou a plynem

Jak je to s topením dřevem v energetické krizi? V článku naleznete srovnání cen za 1 kWh vytápění kamny, elektřinou, plynem a ilustrační příklad výpočtu ceny 1 kWh energie... Číst více →Nový systém pro výrobu elektřiny svépomocí je o 50 % výkonnější než fotovoltaika

Domácí větrná elektrárna je stejně efektivní zdroj energie jako fotovoltaika, a to s nižšími pořizovacími náklady. I její pořízení má však své mouchy... Číst více →Nová virtuální baterie poskytuje elektřinu za 1,8 Kč za kWh. Opravdu se ale vyplatí?

Virtuální baterie je efektivní ve zpětném získávání levné elektřiny. Jak vůbec funguje a je opravdu tak výhodná?.. Číst více →Dodavatelé energií nabízí službu s cenou elektřiny 1,8 Kč za kWh

Elektřinu za 1,8 Kč/kWh lze opravdu získat. Distributoři nabízejí službu, která je schopna vám ji poskytnout. O co přesně se jedná?.. Číst více →