HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Naučte se stavět pro budoucnost

Jak by řekl klasik: Můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést spory a můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co proti tomu můžeme dělat. Řeč je o další vývoji ve stavebnictví, který jednoznačně míří ke snižování spotřeby energií tedy směrem k pasivním a nulovým domům. Určitě to ale není tak, že si europoslanci řekli: ušetříme lidem peníze za energie a nařídíme firmám stavět už jen úsporné domy.

Pero na výkresu

Hlavním smyslem evropské vyhlášky týkající se energetické náročnosti budov je zmenšení závislosti Evropy na dodávkách energií ze států, na kterých by Evropa svou závislost nejraději hodně omezila. Dalším aspektem je ale fakt, že topit pánu bohu do oken je také nesmysl. Takže se již dále nebudeme zabývat důvody, proč se stavebnictví ubírá touto cestou, ale řekneme vám jak si nenechat ujet vlak v tomto trendu.

Se učit, se učit, se učit

Protože žádný učený z nebe nespadl a zkušenosti s pasivními domy má v poměru k celkovému počtu architektů, projektantů a stavebních firem stále jen malé procento lidí z oboru stavebnictví, otevřelo Centrum pasivního domu šestidílný kurz o jejich navrhování. Dle slov Jana Bárty: „Jde o nezbytnost komplexního, anebo, lépe řečeno, integrálního návrhu budovy. Architekt už během studie velmi úzce spolupracuje s dalšími specialisty – se stavebními fyziky, statiky, odborníky na TZB a podobně – tak, aby výsledek splňoval nároky na estetiku, nízkou spotřebu energie a zejména zdravé a kvalitní vnitřní prostředí.“

Bude Vás zajímat: Nepodceňte izolece střechy, teplo stoupá vzhůru

Tyto kurzy jsou určeny především pracovníkům stavebních firem, které mají sídlo nebo svou činností působí v Jihomoravském kraji. Kurzy lze absolvovat i jednotlivě a provedou své účastníky od základů navrhování pasivních a nulových domů, přes zajištění jejich kvality až po úzce zaměřené navrhování a inspekce otopných soustav a klimatizačních systémů.


Nový vzdělávací program pro podporu odborníků vznikl v rámci projektu „Tvorba vzdělávacího programu pro odborníky v oblasti energeticky úsporné výstavby v Jihomoravském kraji“ (reg. č. CZ.1.07/3.2.04/ 03.0057), který je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

P.S. Řešíte stavbu domu, rekonstrukci nebo vybavení? Stáhněte si zdarma volnou vstupenku na veletrh FOR ARCH 2022


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
06.03.2013

6

Mohlo by Vás zajímat: