HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Naučte se stavět pro budoucnost

Jak by řekl klasik: Můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést spory a můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co proti tomu můžeme dělat. Řeč je o další vývoji ve stavebnictví, který jednoznačně míří ke snižování spotřeby energií tedy směrem k pasivním a nulovým domům. Určitě to ale není tak, že si europoslanci řekli: ušetříme lidem peníze za energie a nařídíme firmám stavět už jen úsporné domy.

Pero na výkresu

Hlavním smyslem evropské vyhlášky týkající se energetické náročnosti budov je zmenšení závislosti Evropy na dodávkách energií ze států, na kterých by Evropa svou závislost nejraději hodně omezila. Dalším aspektem je ale fakt, že topit pánu bohu do oken je také nesmysl. Takže se již dále nebudeme zabývat důvody, proč se stavebnictví ubírá touto cestou, ale řekneme vám jak si nenechat ujet vlak v tomto trendu.

Se učit, se učit, se učit

Protože žádný učený z nebe nespadl a zkušenosti s pasivními domy má v poměru k celkovému počtu architektů, projektantů a stavebních firem stále jen malé procento lidí z oboru stavebnictví, otevřelo Centrum pasivního domu šestidílný kurz o jejich navrhování. Dle slov Jana Bárty: „Jde o nezbytnost komplexního, anebo, lépe řečeno, integrálního návrhu budovy. Architekt už během studie velmi úzce spolupracuje s dalšími specialisty – se stavebními fyziky, statiky, odborníky na TZB a podobně – tak, aby výsledek splňoval nároky na estetiku, nízkou spotřebu energie a zejména zdravé a kvalitní vnitřní prostředí.“

Bude Vás zajímat: Nepodceňte izolece střechy, teplo stoupá vzhůru

Tyto kurzy jsou určeny především pracovníkům stavebních firem, které mají sídlo nebo svou činností působí v Jihomoravském kraji. Kurzy lze absolvovat i jednotlivě a provedou své účastníky od základů navrhování pasivních a nulových domů, přes zajištění jejich kvality až po úzce zaměřené navrhování a inspekce otopných soustav a klimatizačních systémů.


Nový vzdělávací program pro podporu odborníků vznikl v rámci projektu „Tvorba vzdělávacího programu pro odborníky v oblasti energeticky úsporné výstavby v Jihomoravském kraji“ (reg. č. CZ.1.07/3.2.04/ 03.0057), který je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
06.03.2013

6

Pasivní domy 1. díl - Od nízkoenergetického k pasivnímu domu

Nízkoenergetické domy mají oproti obvyklým novostavbám mírně zvýšenou tepelnou ochranu.

Pasivní domy 2. díl - Charakteristické vlastnosti konstrukcí pasivních domů

Pasivní dřevostavba musí respektovat charakteristické vlastnosti konstrukcí

Pasivní domy 3. díl - Tepelné mosty a vzduchotěsnost

V třetím dílu seriálu o pasivních domech se budeme věnovat termínům, které jsou

Pasivní domy 4.díl - Technické vybavení v pasivním domě

Pasivní dům bez správného technického vybavení si lze jen těžko představit.

Michal Šopík - Pořádný dům nemůže být nejlevnější

Kdo chce diskont, ať jde do Lídlu, pořádný dům nemůže být nejlevnější.

Klimatizace do bytu: 6 tipů pro správný výběr

Jak se v létě cítit příjemně i uvnitř domu? Pořiďte si klimatizaci! Jak se rozhodnout mezi nástěnnou a mobilní klimatizací vám poradíme v našem článku.

Dřevěná města jsou budoucností

Stavební průmysl se z 36 % podílí na globální produkci uhlíkových emisí. Komplexní změna přístupu k výstavbě budov a nahrazení dosud užívaných stavebních materiálů ekologičtější alternativou.

Evropa má s velkými dřevostavbami velké plány. Za rok jich bude stát už jednadvacet.

Ne skromné domky, ale už pořádné stavby s výškou nad padesát metrů. Jak vypadají ty nejzajímavější projekty evropských dřevostaveb?