HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Venkovní zahradní schody – originální nápady a nejvhodnější materiály

Venkovní schody do zahrady nebo na terasu by měly být odolné vůči různým vlivům počasí. Ke splnění takové podmínky je potřeba zvolit vhodný materiál, z kterého schody postavíme či smontujeme. Pro mnohé je také velmi důležitý design a estetická stránka věci, tedy jak samotné zahradní schody vypadají. Inspirujte se v našem článku.


Venkovní schody inspirace
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: CanonExplorer (Flickr CC 2.0)

Venkovní schody na zahradu nebo na terasu

Venkovní schody potřebujeme na různých místech kolem domu: před hlavním vstupem do domu, na samotném prostranství zahrady či venkovní schody, které vedou z terasy nebo balkonu na zahradu a propojují více úrovní na pozemku. Pojďme se podívat blíže na jejich specifika a nejpoužívanější materiály, jako bonus získáte i velkou dávku inspirace v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: CanonExplorer (Flickr CC 2.0), BillyOh, Stuart Mclaughlan, Claudine D

Schody z terasy na zahradu

Jste majiteli pěkného domu s terasou nebo s balkonem a chcete scházet na zahradu po krásných schodech? Možností je mnoho. Můžete se o tom přesvědčit v připravené fotogalerii. Volba bezpečného a trvanlivého materiálu je u venkovního schodiště velice důležitá. Dobře si promyslete, z čeho budete venkovní schody vyrábět. Není chybou zvolit tzv. betonové zahradní schody, dřevěné venkovní schody nebo udělat schody kovové, na kterých se bude krásně vyjímat venkovní dlažba (pro venkovní použití se doporučuje protiskluzová dlažba).

Mohlo by vás zajímat: Výpočet jednoramenného schodiště

Zahradní schody ve svahu

Pokud hledáte venkovní schody na zahradu, která je ve svahu, nerovná nebo víceúrovňová, potom věřte, že i v takových případech existuje mnoho originálních řešení. Schody na zahradě mohou být vyskládané z kamenů, z barevné mozaiky, z dřevěných přažců nebo gabionů. Ani betonové řešení není výjimkou.

Materiály na venkovní schodiště

Kovové venkovní schody

Co se týče údržby, jsou kovové schody (nerezové) jednoznačně nejlepší volbou. Díky možnosti zvolit pororoštové nášlapy je nutnost jejich údržby minimální. V dešti či při sněhové pokrývce se nemusíme obávat uklouznutí, protože na pororoštových nášlapech voda ulpívá minimálně. Tento druh venkovního schodiště nám umožňuje zvolit si, zda bude točité, bočnicové, nebo segmentové – skládá se z několika dílů, které lze přizpůsobit místu. Často se lze setkat s kovovým schodištěm v kombinaci se dřevem nebo venkovní dlažbou. I zde je třeba dbát na její správný výběr a pohlídat si protiskluzový povrch.

Dřevěné venkovní schody

Dřevěné schody na zahradu jsou docela často vyhledávaným artiklem, protože se na přímém slunci nesnesitelně nerozžhaví, v chladném počasí naopak nestudí a působí přívětivě a elegantně zároveň. Jejich nevýhoda tkví v tom, že se o ně musí pravidelně pečovat. Zárukou dobré volby jsou exotické dřeviny, které jsou odolné, tvrdé a tím pádem vhodné do venkovního prostředí. Nejčastěji se používají dřeviny z Malajsie a Indonésie, jsou to bangkirai nebo merbau.

Mohlo by vás zajímat: Dřevěné terasy a jejich životnost

Betonové schody

Betonové schody, jak už název napovídá, jsou z odolného a mrazuvzdorného materiálu. Betonové schody lze tvořit několika způsoby. Nejenom, že se můžeme pustit do klasického betonování schodišťových stupňů, nebo seskládat schody ze stavebnice, ale můžeme schody vylévat s pomocí různých forem a tak zapříčinit jejich estetickou různotvárnost. 

Venkovní schody z kamene

Schody z přírodního kamene jsou velice oblíbenou a přirozenou variantou pro každou zahradu. Kamenné schody si zvládnete zrealizovat i svépomocí. Nezapomeňte však na pár důležitých faktorů: schody musí být bezpečné, pevné, pohodlné a dobře schůdné, nesmějí v zimě klouzat a jejich údržba by měla být snadná.

Venkovní schody jsou důležitou součástí téměř každého domu se zahradou, proto bychom na ně měli myslet už při samotném plánování projektu domu. Věnujte jim patřičnou pozornost. Dívejte se kolem sebe a inspirujte se. Zde můžete k vaší inspiraci využít pestrou fotogalerii. Přejeme vám šťastnou volbu!

P.S. Řešíte zahradu nebo vybavení kolem domu? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
08.04.2022

Photocredit: CanonExplorer (Flickr CC 2.0)

0

Co potřebujete znát pro výpočet a návrh schodiště

Podle jakých pravidel se počítají a navrhují schodiště

Návod pro výpočet jedno a dvouramenného schodiště

Potřebujete rychlý výpočet pro vaše navrhované schodiště? Zde je řešení

Závěsné houpací křeslo je hitem posledních let – 60+ inspirace na oživení bytu i zahrady

Závěsné houpací křeslo je zajímavou alternativou nejen do zahrady ale i obývacího pokoje. Závěsné křeslo vám poskytne prostor relax, oživí design vašeho domu a oblíbí si jej malí i velcí. Inspirace + fotogalerie.

Dřevěné bazény na zahradu svépomocí, jak na to?

Máte zahradu a uvažujete o dřevěném bazénu? Dozvíte se druhy konstrukcí, cenu bazénových folií, i jestli je lepší kartušová nebo písková filtrace.

Zahradní lavičky a lavice: Tipy jak a podle čeho je vybrat

Zahradní lavička má své místo v každé zahradě. Vyberte si zahradní lavičky pohodlné, bezúdržbové a odolné. Podívejte se, jaká kritéria při výběru lavice sledovat.

Kamení na zahradě v hlavní roli: Zužitkujte jej do posledního oblázku

Kámen je nepostradatelnou součástí zahrady. Přinášíme tipy, jak ho zajímavě a jednoduše zužitkovat a vytvořit si na zahradě originální a užitečné kamenné stavby.

Vyberte si zahradu ke dřevostavbě: Je libo francouzskou, nebo raději anglickou?

Vaše dřevostavba se bude krásně vyjímat uprostřed dokonalé zahrady. Je tu náš rádce, který vám nabídne různé typy zahrad. Výběr už je na vás.

Schodiště: rozdělení a základní pojmy – to nejdůležitější na jednom místě

Trápíte se s volbou schodiště? Jak schodiště spočítat nebo jak jej navrhnout? Přečtěte si rozsáhlé rozdělení schodiště ve stručné formě – na jednom místě.

Dřevěné schodiště svépomocí – cena, výpočet a postup výroby od zkušeného kutila Honzy

Inspirujte se realizací krásného dřevěného jednoramenného schodiště, které při rekonstrukci podkroví sám vyrobil pan Honza. Jaké byly celkové náklady?

Kam umístit osvětlení schodiště? Posuňte bezpečí i luxus domu o level výš

Chcete vybrat osvětlení schodiště? Váháte, pro jaký typ se rozhodnout a které faktory zvažovat při výběru? Nechte se inspirovat v článku a fotogalerii.