HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Podzim je ideální čas pro přípravu jezírka na zimu. Jak na to?

Na jaře je prvním znakem špatně zazimovaného jezírka páchnoucí zakalená voda a úhyn ryb. Při zazimování je především potřeba sestříhat rostliny a odstranit co nejvíce organických nečistot a zbytků, které se mohly v jezírku za celou sezonu nahromadit.


Jezírko
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »

Čištění jezírka je obzvlášť důležité je to tehdy, pokud chováme ryby, pro které je jezírko i zimovištěm. Veškeré nečistoty ze dna jezírka vysajeme vysavačem.

Pokud je voda zakalená ať už do zelena či do hněda, tak je důležité se před zimou zákalu zbavit.

Uvědomme si, že zákal způsobují malé organické částice v celé výši vodního sloupce, a ty musíme z jezírka dostat pryč.

Proč je potřeba se zbavit organického zatížení jezírka?

Pokud je dlouhá tuhá zima, tak dochází k permanentnímu rozkladu organických látek. Rozklad zapříčiňuje vyšší spotřebu kyslíku a vznik amoniaku, stejně jako ryby dýcháním spotřebovávají kyslík a uvolňují žábry amoniak. Amoniak zvedá pH a tím je pro ryby ještě toxičtější.

Pomůžou nám k odbourání živin a jedovatých plynů ve vodě pod ledem „zimní bakterie“?

Nepomůžou, drtivá většina bakteriálních kmenů funguje při teplotě vody nad 10 °C. V chladné vodě převažují psychotropní mikroorganismy a ty neokážou tak rychle odbourávat živiny, jako jiné bakterie při teplotě vody okolo 15 °C. To znamená, než by měřitelně snížily obsah škodlivin, bude již jaro a led rozmrzne.

Důležité je před odstavením filtrace z jezírka odstranit co nejvíce organického materiálu. Před prvními mrazy je dobré umístit plovák nebo vzduchování proti zamrznutí, aby docházelo k výměně plynů v jezírku.

 

Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Ing. Miroslav Hanák
Specialista Home pond

Vydáno dne:
28.09.2017

2 0


Mohlo by Vás zajímat: