HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Podzim je ideální čas pro přípravu jezírka na zimu. Jak na to?

Na jaře je prvním znakem špatně zazimovaného jezírka páchnoucí zakalená voda a úhyn ryb. Při zazimování je především potřeba sestříhat rostliny a odstranit co nejvíce organických nečistot a zbytků, které se mohly v jezírku za celou sezonu nahromadit.


Zazimování zahradního jezírka
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

Zazimování zahradního jezírka ve 3 krocích:

  1. Čištění jezírka je obzvlášť důležité je to tehdy, pokud chováme ryby, pro které je jezírko i zimovištěm. Sestříháme rostliny, odstraníme co nejvíce organických zbytků a veškeré nečistoty ze dna jezírka vysajeme vysavačem.
  2. Pokud je voda zakalená ať už do zelena či do hněda, tak je důležité se před zimou zákalu zbavit.
  3. Uvědomme si, že zákal způsobují malé organické částice v celé výši vodního sloupce, a ty musíme z jezírka dostat pryč.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock, K

Proč je potřeba se zbavit organického zatížení jezírka?

Pokud je dlouhá tuhá zima, tak dochází k permanentnímu rozkladu organických látek. Rozklad zapříčiňuje vyšší spotřebu kyslíku a vznik amoniaku, stejně jako ryby dýcháním spotřebovávají kyslík a uvolňují žábry amoniak. Amoniak zvedá pH a tím je pro ryby ještě toxičtější.

Pomůžou nám k odbourání živin a jedovatých plynů ve vodě pod ledem „zimní bakterie“?

Nepomůžou, drtivá většina bakteriálních kmenů funguje při teplotě vody nad 10 °C. V chladné vodě převažují psychotropní mikroorganismy a ty neokážou tak rychle odbourávat živiny, jako jiné bakterie při teplotě vody okolo 15 °C. To znamená, než by měřitelně snížily obsah škodlivin, bude již jaro a led rozmrzne.

Důležité je před odstavením filtrace z jezírka odstranit co nejvíce organického materiálu. Před prvními mrazy je dobré umístit plovák nebo vzduchování proti zamrznutí, aby docházelo k výměně plynů v jezírku.

Zahradní jezírko okrasné i na koupání – inspirace, jak ho založit svépomocí


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
28.09.2017

Photocredit: Shutterstock

2

Okrasná zahrada: Jak ji založit a vybrat správné rostliny?

Poradíme, jak na okrasnou zahradu a její rostliny. Inspiraci najdete ve fotogalerii... Číst více →Kořenová čistička odpadních vod: Jak funguje a jaká je cena?

Kořenová čistička odpadních vod představuje ekologickou variantu řešení odpadů v domácnosti. Jaké má kořenová čistička výhody, nevýhody a jaká je cena?.. Číst více →Proč se tvoří řasa ve vašem jezírku? Může být jezírko úplně bez řas?

S řasou v jezírku se setkal každý z nás. Konečně se dozvíte, jak s ní bojovat. Podívejte se také do naší fotogalerie zahradních jezírek a načerpejte inspiraci pro vaše jezírko na zahradu... Číst více →Změkčovače vody: 3 tipy, jak se zbavit tvrdé vody

Taky patříte mezi ty, které trápí tvrdá voda? Pojďte se podívat na 3 tipy, jak s tvrdou vodou zatočit. Koupíte změkčovač vody, nebo se pustíte do alternativních metod změkčení tvrdé vody?.. Číst více →Specifika bydlení na vodě: Bez kolaudace i vodováhy

Láká vás bydlení v hausbótu, na lodi nebo v plovoucím domě? Přečtěte si, jak se navrhují, stavějí, jak se v nich bydlí a jaká mají specifika... Číst více →Nejlepší bazén na zahradu? 6 metrů dlouhý zapuštěný ovál

V zahradě u dřevostavby nesmí chybět bazén. Jaký ale vybrat, abyste byli spokojení? Pomůže vám náš bazénový průvodce... Číst více →Zahradní jezírko okrasné i na koupání – inspirace, jak ho založit svépomocí

Chcete vybudovat okrasné či koupací zahradní jezírko, které bude pýchou vaší zahrady? Kde začít? Potřebujete stavební povolení, nebo ne? Vše o stavbě zahradního jezírka, včetně bohaté inspirace, najdete v tomto článku... Číst více →Bazén vs. koupací jezírko – co bude na vaší zahradě vypadat lépe?

Bude se na vaši zahradu hodit bazén nebo spíše koupací jezírko? Poradíme vám tipy při výběru, inspirovat se také můžete v naší bohaté fotogalerii... Číst více →Po padesátce si postavili vysněný srub na jižní Moravě – navštívili jsme s redakcí

Vytvořili si vlastní ráj na zemi. Jsou soběstační a nezávislí na okolním světě. Splnili si sen o srubu a žijí v souladu s přírodou a přirozeným řádem věcí. Navštivte s námi krásný dům, který si nechali postavit Ludmila s Petrem... Číst více →