HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Levné a praktické bydlení – obytná dodávka není jen pro dobrodruhy

Toužíte po nezávislosti a láká vás představa cestování v obytné dodávce? Tak na nic nečekejte a pusťte se do přestavby vaší dodávky na obytňák ihned. První kroky přestavby jsou vždy nejtěžší, proto neztrácejte odhodlání a inspirujte se našimi vybranými nápady a radami.


Obytná dodávka
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Tripblok. (se souhlasem)

Cestování obytnou dodávkou se může stát životním stylem

Cestování obytňákem se pro některé stává životním stylem. V mnoha případech nejde jen o zamilovaný pár, partu přátel nebo jednotlivce. Existuje i spousta rodin s dětmi, které se vydají touto cestou. Máte-li dostatek času, šikovné ruce a hodně prostoru pro tvorbu vlastního obytného auta, pusťte se do práce. Že vám schází inspirace? Nechte se unášet dávkou inspirativních fotek v naší fotogalerii. Dozajista si mezi těmi nápady přijdete na své a budete mít ten nejkrásnější obytný vůz mezi všemi. Pro začátek pro vás máme pár tipů.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Tripblok. (se souhlasem), yumoses1992, Louise Feige, Hagbard (Flickr)

Obytná dodávka – řešení kuchyně

Jak jen chytře vymyslet kuchyni v tak malém prostoru? Kuchyňská linka v obytné dodávce by měla určitě obsahovat dřez, sporák a lednici. Obvykle jsou dostupné různé velikosti skříněk a vybavení, což znamená, že si můžete vybrat, které se nejlépe hodí k vašim potřebám. Kuchyň se dá umístit do hlavní obytné části dodávky, nebo ji mít úplně vzadu – přístupnou z kufru.

Prohlédněte si různé varianty řešení kuchyně v obytné dodávce zde.

Koupelna v obytné dodávce

V obytné dodávce není obecně možné mít klasickou koupelnu. Můžete si však postavit improvizovanou koupelnu. Možnosti zahrnují umístění malého sprchového koutu, malého umyvadla a malého záchodu. K odvodu vody lze použít odvodní nádrž, která se umístí přímo v dodávce.

Svépomocí si přestavěli dodávku na obytné auto a teď cestují po Česku i Evropě

A kde budu spát? Chytré umístění ložnice

V obytné dodávce je možné vytvořit komfortní ložnici. Nejdůležitějším rozhodnutím je však samotný výběr velikosti dodávky, který se stane rozhodujícím parametrem.

  • U velkých obytňáků si jistě poradíte (dovnitř se vleze spousta vybavení jako je postel, skříň, noční stolky a další).
  • V malé dodávce je možné použít skládací postel nebo rozkládací pohovku.

Kromě toho je nutné zajistit, aby byla ložnice dostatečně zatemněná pro udržení soukromí a pohodlí. Použijte žaluzie nebo závěsy. A v neposlední řadě je nutné zajistit vybavení ložnice příjemnými dekoracemi, jako jsou polštáře, přikrývky a další.

Prohlédněte si různé varianty řešení ložnice v obytné dodávce zde.

Dekorace, které prostor zútulní

Kromě vybavení ložnice je důležité i vnitřní vybavení. Pro zajištění komfortu musí být zajištěna dostatečný úložný prostor a proto je žádoucí instalovat dovnitř police a úložné boxy pro uspořádání veškerých věcí. Dalším bodem je výběr vhodného osvětlení. Mohou to být svítidla umístěná na stropě nebo na stěnách. Použít můžete i nástěnné lampy.

Prohlédněte si dekorace, které zútulní prostor v obytné dodávce zde.

Video: Jak svépomocí vyrobit obytnou dodávku na cesty

Pár tipů na závěr: Jak nejlépe využít malý prostor v obytné dodávce?

1. Vyberte si správnou postel
Vyberte si postel, která bude co nejefektivněji využívat prostor. Například rozkládací postel, která se dá spustit na jedno místo, nebo postel s úložnými prostory pod ní.

2. Využijte úložného prostoru
Využívejte úložný prostor ve skříních, pod postelí nebo dokonce na stropě.

3. Zvolte univerzální nábytek
Pokud máte možnost, zvolte univerzální nábytek, jako je například rozkládací stůl nebo židle, které lze rychle přemístit a skládat do různých tvarů a velikostí.

4. Použijte multifunkční spotřebiče
Použijte spotřebiče, které mohou vykonávat více funkcí.

5. Využívejte neviditelné úložné prostory
Nezapomeňte využít neviditelné úložné prostory, jako jsou schránky ve stěnách nebo úložné prostory vně dodávky.

6. Používejte kreativní řešení
Snažte se vymyslet kreativní řešení, abyste mohli využít malý prostor ve vaší dodávce na maximum. Například používejte montovací rámy na stěnách a na stropu, abyste mohli uložit věci, které byste jinak museli dát do skříně.


Vydáno dne:
27.03.2023

Photocredit: Tripblok. (se souhlasem)

2

Celoroční mobilní domy plní díru na trhu

Mobilní dřevostavby, čím jsou přelomové a jak řeší problémy dnešní doby?.. Číst více →Mobilní domy – jsou vhodné pro celoroční bydlení?

Líbí se vám mobilní domy? V České republice je to rostoucí trend. Hodí se mobilní dům k celoročnímu bydlení?.. Číst více →Video: Jak svépomocí vyrobit obytnou dodávku na cesty

Inspirujte se, jak si sami vyrobit obytné auto. Stačí vám k tomu dodávka, alespoň trochu promyšlený plán, co chcete v dodávce mít a nadšení pro práci... Číst více →Jak vypadá mobilní domek, do kterého se pohodlně vejde rodina s malým dítětem?

Mobilheim, ve kterém bydlí rodina i s dítětem, je tak důmyslně řešený, že má každý z obyvatelů dostatek prostoru i soukromí. A ještě ubytují i návštěvu... Číst více →Dřevěná truhla na hračky i jako květináč na balkon

Dřevěná truhla byla často doplňkem chat, chalup i venkovských stavení. Dnes z nich můžete udělat jedinečnou dekoraci či úložný prostor... Číst více →Starší pár si na důchod splnil celoživotní sen: pořídil si mobilní domek

Když si starší pár nechal vyrobit mobilní domek na míru, splnil si tím svůj životní sen: mít svůj tiny house na kolečkách a cestovat s ním po celých Spojených státech... Číst více →Mobilní domy a stavební povolení

Chcete ušetřit? Plánujete stěhování do mobilního domu? V tom případě si v našem článku zjistěte, co je třeba udělat před jeho umístěním na pozemek... Číst více →Pusťte se svépomocí do přestavby dodávky na obytňák. I tady využijete dřevo

Pokud vás láká svobodné a dobrodružné cestování, pusťte se do zajímavého projektu – přestavby vlastní obytné dodávky. Máme pro vás několik rad pro začátek... Číst více →10 praktických tipů na úložný prostor pod schodištěm

Tyhle nápady úložného prostoru pod schodištěm by vás možná ani nenapadly! Jakými způsoby je možné využít prostor pod schody? Vychytávky a inspirace pro vás... Číst více →Svépomocí si přestavěli dodávku na obytné auto a teď cestují po Česku i Evropě

Mladý manželský pár z Brna se pustil do přestavby dodávky svépomocí. Co byl pro ně největší oříšek? Jaké jsou jejich zážitky z cest a kolik je to celé stálo?.. Číst více →