HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Mobilní domy a stavební povolení

Vysoké ceny nemovitostí, pozemků, ale také stále obtížnější podmínky pro získání hypotéky nás staví k vymýšlení alternativ, co se bydlení týče. Ve velké oblibě začínají být tzv. mobilní domy, které si mnozí z nás upravují k celoročnímu bydlení. Máte volný pozemek a mobilní dům k tomu? V tom případě byste se měli ještě před zabydlením zajímat o to, jak je to se stavebním povolením.


Mobilní domy
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Inhabitat

Mobilní domy v posledních letech nabývají na velké popularitě. Může za to zejména fakt, že je bydlení v nich příjemné, nemluvě o jejich větší cenové dostupnosti, než jaká je u klasických domů či bytů. Ještě před tím, než se rozhodnete takový příbytek usadit na svoji zahradu, měli byste si zjistit, jak je to s nutností vyřídit si stavební povolení. Současně se můžete inspirovat různými mobilními domky v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Inhabitat, Archiv redakce, Baluchon

Je mobilní dům stavbou či výrobkem?

Na úřadech se můžeme setkávat s dvěma pojmy. A to s termínem stavbavýrobek plnící funkci stavby. Jaký je mezi těmito termíny rozdíl? Zatímco klasická stavba vzniká přímo na staveništi, kde potom i zůstane, výrobek plnící funkci stavby vzniká ve výrobně a následně je přemístěn tam, kde si přejete bydlet. V minulosti na úřadech panovalo hned několik nejasností, proto k jejich předcházení vznikla novela zákona.

Mohlo by vás zajímat: Mobilní domy – přehled nejoblíbenějších českých projektů

Jedná se o novelu č. 350/2012 Sb., která mění zákon č. 183/2006 Sb. o územním plánování a stavebním řádu, ve znění pozdějších předpisů. A to tak, že je rozšířena definice slova „stavba“ o ustanovení, že se za stavbu považuje i výrobek, který plní funkci stavby. Pro nás z toho vyplývá, že se můžeme rozhodnout bydlet v čemkoliv, pokud však bude výrobek plnit funkci stavby, bude za stavbu považován. Nezáleží tedy na materiálu a konstrukci vašeho bydlení, i tak se návštěvě patřičných úřadů nevyhnete. Současně by však měl být mobilní dům vyroben z takových materiálů a konstrukce, které zaručí, že stavba splňuje požadavky na stabilitu a mechanickou odolnost, hygienu, požární bezpečnost, ochranu proti hluku, ochranu životního prostředí, požadavky na proslunění, větrání atd.

Mohlo by vás zajímat: Na zahradě postavil modulový domek pro svou maminku

Co musí váš mobilní dům splňovat?

O tom, zda můžete na svůj pozemek mobilní dům umístit, rozhoduje stavební úřad, a to na základě stavebního zákona. K tomu, aby vše proběhlo hladce, budete muset splnit několik podmínek. Vaše stavba musí:

  • být v souladu s cíli územního plánování,
  • být v souladu s charakterem území,
  • být v souladu s místní infrastrukturou,
  • být v souladu s požadavky zvláštních právních předpisů a se stanovisky dotčených orgánů (ochrana zemědělského půdního fondu, dopravní požadavky, ochrana ovzduší, apod.),
  • být v souladu s požadavky stavebního zákona jeho provádějících stavebních předpisů,
  • být v souladu s požadavky na využívané území (např. vyřešené vsakování dešťových vod, likvidace splaškových vod, zásobení pitnou vodou). 

V některých ohledech není rozdíl, zda se jedná o klasický rodinný dům nebo dům mobilní – stále se jedná o místo k bydlení a to musí zkrátka v České republice splňovat určité parametry dané českými normami. Ale velkou výhodou při žádání o možnost umístění mobilního domu je to, že na rozdíl od typické nemovitosti nežádáte o běžné stavební povolení, kde byste museli doložit ne zrovna levnou projektovou dokumentaci.

Mohlo by vás zajímat: Mladý student dostavěl tiny house za 450 tisíc u Karlových Varů

Jaké dokumenty musíte zanést na stavební úřad?

Pokud chcete, aby vše proběhlo bez potíží, začněte s tím, že patřičnému stavebnímu úřadu předložíte žádost o vydání územního souhlasu – dokument má název Oznámení o záměru v území. Součástí dokumentu musí být i doloženo vlastnictví pozemku či jiný doklad, který dokáže, že „nebudete stavět na cizím“. Dále potřebujete dokumentaci, která zahrnuje půdorysné řešení uspořádání daného objektu a plán s umístěním (lokací) mobilního domu na pozemku. Nemělo by chybět ani vyjádření veřejné technické a dopravní infrastruktury. V případě, že se bude mobilní dům nacházet blíže než dva metry od hranice pozemku, potřebujete také souhlasy od majitelů sousedních pozemků.

Aktuální informace zde: Co je to celoroční mobilheim? Je potřeba stavební povolení a na co dát pozor ze strany úřadů?

S územním souhlasem můžete začít bydlet

Úřad pak má ze zákona 30 dní na vyřízení vaší žádosti. Nikdy si mobilní dům na pozemek nestavějte nelegálně, v budoucnu by z toho mohly být velmi nepříjemné komplikace.

V případě, že vám úřad územní souhlas udělí, můžete začít bydlet. Na rozdíl od klasických nemovitostí nepodléhá mobilní dům kolaudaci, stejně tak jej není nutné zapisovat do katastru nemovitostí.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
14.04.2020

Photocredit: Inhabitat

26

Celoroční mobilní domy plní díru na trhu

Mobilní dřevostavby, čím jsou přelomové a jak řeší problémy dnešní doby?

Mobilní domy – jsou vhodné pro celoroční bydlení?

Líbí se vám mobilní domy? V České republice je to rostoucí trend. Hodí se mobilní dům k celoročnímu bydlení?

Dokonalý mobilní domek k celoročnímu bydlení brázdí Francii

Jste milovníky mobilního bydlení? Potom si přečtěte náš článek o dokonalém mobilheimu, který poskytuje dostatek komfortu pro celoroční obývání.

Jak vypadá mobilní domek, do kterého se pohodlně vejde rodina s malým dítětem?

Mobilheim, ve kterém bydlí rodina i s dítětem, je tak důmyslně řešený, že má každý z obyvatelů dostatek prostoru i soukromí. A ještě ubytují i návštěvu.

Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 1: Od myšlenky k maketě

Postavte si vlastní tiny house na kolečkách. V prvním díle našeho seriálu vás provedeme krok za krokem počáteční fází stavby.

Tiny house, jaký jste ještě neviděli

Chtěli byste si pořídit nějaký neobvyklý tiny house na kolečkách? Co třeba se skleníkem a houpačkou jako pár v našem článku?

Soběstačný designový mobilní dům plní prázdné místo na českém trhu

Architekti vytvořili originální soběstačný mobilheim. Přečtěte si náš rozhovor a zjistíte, kolik stojí, jak vznikl i co se do něj vejde.

Rustikální tiny house dává svým obyvatelům svobodu

Majitelka rustikálního tiny house říká, že jim dal nečekanou svobodu. Co si myslíte vy, dokázali byste v něčem tak malém bydlet a necítit se omezeně?

Nahlížení do katastru nemovitostí (KN) + NÁVOD

Líbí se vám pozemek a nevíte, jak ho najít v katastru nemovitostí? Podívejte se na užitečné návody, jak s katastrem nemovitostí pracovat.

Katastrální mapy – nenahraditelný pomocník i moderní době

Katastrální mapy jsou důležitým článkem katastru nemovitostí. Tento článek vám přiblíží, jakou mohou mít podobu, a kde všude se dají využít.