HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Mladý pár s 3letým synem žije v obytné dodávce. Jejich měsíční výdaje jsou 15 tisíc korun

Toužili žít nezávisle, dlouhodobě cestovat s nízkými náklady a mít rodinu. Je tato kombinace vůbec reálná nebo jde o pouhý sen, který Tomáš s Markétou sdíleli se spoustou dalších mladých párů? Na rozdíl od mnohých měla tahle sympatická dvojka velké odhodlání, a tak se rozhodla pustit do díla. Byť nebyl ani jeden z nich manuálně zručný, dokázali si svépomocí přestavět dodávku na obytnou. Aby dalším zapáleným cestovatelům ulehčili počáteční strasti, popsali nám v rozhovoru kompletní postup přestavby dodávky od výběru správného auta až po výrobu vlastní solární sestavy. Navíc nám poskytli i plány a schémata rozvodů uvnitř auta.


Obytná dodávka svépomocí
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Tomáš R. (se souhlasem)

Na pouhých 7 msi vystačí i se svým malým synem Míšou

„Uvědomili jsme si velmi brzy, že je celoroční užívání dodávky výhodné vzhledem k dnešním cenám pozemků a nemovitostí,“ popisují v rozhovoru. Spousta lidí tvrdí, že cestovat s dětmi nejde. Je to samozřejmě jiné, spousta věcí se jim musí přizpůsobit a je to náročné. Ale když se chce, tak to jde, a přitom tak krásně. Podívejte se na usměvavé tváře mladé rodiny ve fotogalerii.

Stanovení budgetu na obytnou dodávku

Peníze byly vždycky až na prvním místě. Podle Tomáše a Markéty je dobré si stanovit rozpočet a přitom počítat s tím, že ještě naroste. Zkrátka je potřeba se s tím smířit a uvědomit si, že ceny (nejen stavebních materiálů) neustále kolísají.

Jako první se mladý pár zaměřil na dodávku. Nedává smysl kupovat si úplně nové auto, protože ho stejně budete kompletně předělávat. Investovali tedy do čtyři roky starého auta, které je vyšlo na 360 000 Kč. Za materiál zaplatili celkem zhruba 160 000 Kč, přičemž si veškerou práci prováděli svépomocí s šikovnými pomocníky.

Výběr vhodného auta z nabízejících se značek

Další položkou na To-Do listu je výběr vhodného auta na samotnou přestavbu. Tomáš nám prozradil, že možné varianty při výběru auta byli sourozenci Fiat Ducato, Peugeot Boxer a Citroen Jumper. Jsou širší než ostatní auta, tudíž se dovnitř vejde postel napříč, čímž se ušetří spoustu místa. Takové umístění postele je mnohem lepší než podélné umístění. Nakonec zvolili typ Iveco 2.0. Byť je menší, je navzdory své velikosti velmi kvalitní.

Přečtěte si, jaké značky a modely aut (v rámci motorizace) nám na cestování a žití doporučil mladý pár v článku níže.

Dodávka přestavěná na obytňák – výběr správného typu auta je zásadní

Koupě už přestavěné dodávky? Proč ne?

Dnes spousta kutilů nebo cestovatelů nabízí své přestavěné dodávky za relativně rozumnou cenu. Předtím, než se poženete do obchodu, si ale projděte technický stav se zkušeným technikem a zeptejte se ho na jeho osobní názor. Má cenu to auto kupovat? Jak dlouho ještě vydrží? Kolik toho ještě ujede? Odpovídá cena technickému stavu? Nebude lepší investovat ty peníze do přestavby obytné dodávky svépomocí?

Tomáš s Markétou také zvažovali koupi hotové (přestavěné) dodávky, ale žádná z nabízených nesplňovala jejich požadavky.

1. Nenápadnost
„Když nebudeme vypadat jako obytňák, ale jako pracovní dodávka, můžeme parkovat i ve městě bez placení kempu.“

2. Místo pro kola uvnitř
„Co oči nevidí, to ruka neukradne.“

3. Energetická nezávislost
„Často se počítá s nabitím baterky doma a následným víkendovým/týdenním výletem, po který baterka utáhne ledničku, a poté ji zpátky doma nebo v kempu dobít. Ale co když chceme jen nabírat vodu a elektřinu si vyrábět sami?“

Vytápění obytné dodávky

Vytápění je důležitá položka na seznamu. Topení má mladý sympatický pár vyřešený naftovým horkovzdušným topením (Vevor 5 kW). Ne, že by si potrpěli na luxus, ale když se nabízí dálkové ovládání systému přímo z postele, proč ne? Do 10 minut je pak v dodávce velmi příjemná teplota. Mimo jiné si v dodávce vyrábí i vlastní elektřinu pomocí solární sestavy, kterou Tomáš sestavil svépomocí. Poskytl nám nejen plány, ale kompletní popis potřebných dílků.

Tomáš si vyrábí elektřinu pomocí solární sestavy, kterou sám vymyslel. Zveřejnil nákres systému

Je celoroční užívání obytné dodávky výhodné?

V rozhovoru najednou přišlo malé zaváhání, ale poté se Markéta ujala slova. „Ano. Uvědomili jsme si to velmi brzy po návratu do Česka, když jsme na konci cesty ve Španělsku a Portugalsku utráceli kompletně se vším kolem 15 000 korun měsíčně,“ popisuje a pokračuje ve vyprávění o pasivním příjmu. „V průběhu cesty jsme náš byt pronajímali a měli z něj příjem. Teď, když jsme se vrátili z cest, nám najednou 10 000 Kč měsíčně chybí a dalších 5 000 Kč musíme dát za inkaso. Takže přesně tolik, kolik nám dřív stačilo na vše, dáme teď jen za bydlení a po přičtení potravin atd. doma utratíme 2× víc než na cestách.“

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Prostorný bungalov 5+kk o užitné ploše 165 m2 má terasu i garáž. Známe jeho cenu

Doporučení pro čtenáře od Tomáše a Markéty

Podle Tomáše a Markéty bylo na celé přestavbě dodávky nejkomplikovanější odhadnout potřebnou kapacitu elektro součástí (solární panel, trakční baterie) a vymyslet konstrukci, na kterou se přiloží obložení tak, aby se srovnaly velké nerovnosti nákladového prostoru dodávky a zároveň uvnitř zůstal nějaký prostor. Jestliže se tedy rozhodnete pro vlastní systém výroby elektřiny, pečlivě si nastudujte potřebné materiály. Začít můžete tam, kde začal i tehdy nezkušený Tomáš.

Mockrát děkujeme sympatickému páru, který v dodávce strávil krásné dva roky života, za milý rozhovor pro portál Dřevostavitel. Ať se vám daří!

Vydáno dne:
09.11.2023

Photocredit: Tomáš R. (se souhlasem)

2

Video: Jak svépomocí vyrobit obytnou dodávku na cesty

Inspirujte se, jak si sami vyrobit obytné auto. Stačí vám k tomu dodávka, alespoň trochu promyšlený plán, co chcete v dodávce mít a nadšení pro práci... Číst více →



Pusťte se svépomocí do přestavby dodávky na obytňák. I tady využijete dřevo

Pokud vás láká svobodné a dobrodružné cestování, pusťte se do zajímavého projektu – přestavby vlastní obytné dodávky. Máme pro vás několik rad pro začátek... Číst více →



Svépomocí si přestavěli dodávku na obytné auto a teď cestují po Česku i Evropě

Mladý manželský pár z Brna se pustil do přestavby dodávky svépomocí. Co byl pro ně největší oříšek? Jaké jsou jejich zážitky z cest a kolik je to celé stálo?.. Číst více →



Levné a praktické bydlení – obytná dodávka není jen pro dobrodruhy

O obytná auta je čím dál větší zájem především u mladých nadšenců pro nezávislost a dobrodružství. Jak si co nejefektivněji zařídit vnitřek auta? Inspirujte se u nás... Číst více →



Obytná dodávka svépomocí – Jiří s Nikol ji přestavěli za 14 dní. Známe konečnou cenu

Kolik stojí přestavba dodávky? Jirka s Nikol Macháčovi inspirují Čechy svým krásným příběhem... Číst více →



Přestěhovali se do dodávky. Tomáš s Markétou odhalili, kolik tím měsíčně ušetří

Tomáš s Markétou si přestavěli dodávku svépomocí. Poskytli veřejnosti plány a schémata rozvodů... Číst více →



Dodávka přestavěná na obytňák – výběr správného typu auta je zásadní

Tomáš s Markétou a jejich malým synem se rozhodli přestěhovat do obytné dodávky. Jejich měsíční výdaje klesly na 15 tisíc korun a bydlení si nemohou vynachválit. V rozhovoru se nám svěřili s detaily i strastmi, které je provázely od počátku... Číst více →



Tomáš si vyrábí elektřinu pomocí solární sestavy, kterou sám vymyslel. Zveřejnil nákres systému

Energie hýbou světem a to zejména v posledních letech, kdy jejich ceny začaly dramaticky kolísat. Chytré řešení energetické soběstačnosti se stalo tématem i pro Markétu a Tomáše, kteří se rozhodli pokusit se o vytvoření vlastního ostrovního systému... Číst více →



Nájemní bydlení vyměnili za obytňák. Náklady jim klesly o 180 tisíc Kč ročně

Manželský pár s dítětem odešel z nájmu a investoval veškeré úspory do přestavby starého ojetého auta. Tomáš s Markétou dříve platili několik tisíc korun měsíčně. To se však po odstěhování do dodávky velmi rychle změnilo... Číst více →