HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Neuvěřitelná síla přírody: lesní požáry ve Švédsku zachraňují ekosystém

Švédská příroda má hodně co nabídnout, ale existují tu i zdevastovaná místa. Ke zdejší zalesněné krajině totiž patří i poměrně dramatické lesní požáry. Je takový lesní požár pouze ničivým procesem, nebo může naopak působit na porost i regeneračně? 


rozhledna Švédsko
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: pxfuel

Ne všude vnímají lesní požáry jako katastrofu. Na severu Evropy si dobře uvědomují, že k přírodní dynamice lesa patří i oheň, který porost restartuje a umožní mu cyklus růstu zopakovat. Ze semenné banky i popelem prohnojené půdy totiž roste rychle. Když tu v roce 2014 během lesních prací jeden takový požár vznikl, rozhodli se zdejší správci lesa zasažený porost dále neobnovovat uměle, ale ponechat jej přirozenému vývoji. Ať příroda sama ukáže, co umí. Prohlédněte si celý příběh v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: pxfuel, Jason Strong Photography, Kaibab National Forest Photography

Šest let po požáru: „Nesadíme, stavíme.“

Nízký rozvolněný porost a bezlesí je totiž v přírodě vzácným zbožím a je na něj vázána spousta druhů. Jakých? I o tom je netradiční architektura zdejší naučné stezky, která je představuje. Ve Švédsku totiž přemýšlí dopředu, a proto hodlají návštěvníkům nově založené rezervace Hälleskogsbrännan, která vznikla na sežehnutém polesí, nabídnout nevšední pohled.

Podívanou si tu můžete užít v přímém přenosu a s dost netradičním programem. Z naučné stezky tvořené pochozími terasami, chodníky, rozhledovými plošinami a také čtyřpatrovou rozhlednou (a venkovní učebnou) můžete sledovat, jak roste les. Poté, co jej drasticky zredukoval oheň.

Přesvědčte se sami na vlastní oči

Hlavní myšlenkou naučné stezky je na praktickém příkladu demonstrovat, že tvořivá síla přírody je víc než překvapivá, a dokáže se o znovuvytvoření lesa v horizontu desetiletí sama s přehledem postarat. Což by, koneckonců, mělo vést k proměně myšlení lidí, kteří si na správě a vedení hospodářských lesů tolik zakládají. Někdy totiž lidské intervence do přírodních procesů nadělají více škody, než užitku.

„Celý ten projekt je oslavou práce přírody,“ říká Mikael Hassel, architekt ze studia pS Arkitektur. V době, kdy se nad Hälleskogsbrännan ještě vznášel dým, byl teprve studentem Technické univerzity. Požár a jeho důsledky mu poskytly inspiraci pro vlastní ročníkový projekt. Který pak zaujal odbornou porotu a nakonec se dočkal i realizace. Proč? „Lidé totiž uvěří jen tomu, co uvidí na vlastní oči.“

Lekce z lesní obnovy

Projekt je do značné míry dílem krajinářským. Respektuje totiž topografii terénu, vznáší se nad povrchem země. Tak, aby neovlivňoval a nezatěžoval okolí. Je to vlastně taková procházka do přírodní laboratoře. Každý díl naučné stezky se skládá z polo-otevřených kompaktních objemů s ostře zařezanými střechami a geometrickým profilem. Upomínají tím na „špičky“ smrkových lesů. Design ale není samoúčelný: směřuje pohled do krajiny, na konkrétní partie. Je to velmi názorné a příjemně to zapadá do okolního prostředí. Vše pak doplňují informační panely. Anebo přednáška lesníků, kterou můžete absolvovat ve venkovní učebně. Aspoň máte názorné příklady hned před očima.

Výsledek měřený rozhlednou

„Záměrem projektu je komunikovat s přírodou bez soupeření o pozornost. Uzavřené svazky kontrastují s otevřenou velikostí přírody. Projekt vyžaduje reflexi, a proto sám okolí zrcadlí,“ popisuje Hassel. Materiálem pro stavbu je tu pochopitelně dřevo, jako nejpřirozenější regionální prvek. Jednotlivé objekty pak vychází ze severské stavební tradice, trochu připomínají sruby horalů. A stavby jsou pak samy o sobě měřítkem vývoje. Jak?

Že les okolo zregeneroval do původní podoby, poznáte, až doroste výšku nejvyššího patra rozhledny. Kdy to bude? Nejdřív tak za padesát let. Ale příroda nespěchá. Má svá vlastní měřítka. A jedna etapa s požárem na tom nic nezmění.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
26.10.2020

Photocredit: pxfuel

0

Česká legislativa je nepřítel pětipatrových dřevostaveb

Kvůli němu lapáme po dechu a zahraniční kolegové se nám ztrácí

Vícepodlažní dřevostavby za použití sádrovláknitých desek

Vícepodlažní domy, které mají ve Skandinávii a Severní Americe dlouhou

Požární odolnost dřevostaveb 1. díl – úvod do problematiky

Dřevostavby nehoří, to požaduje česká i evropská legislativa. Je to opravdu tak?

Kapellbrücke: Jak hořel nejstarší příhradový most na světě?

Zajímáte se o unikátní dřevěné konstrukce? Nejstarší dřevěný most v Evropě naleznete ve švýcarském Lucernu. Podívejte se na záznam požáru v roce 1993, který most téměř zničil.

Zkamenělé dřevo – už na něj nemusíme čekat miliony let

Proces, který v přírodě trvá miliony let, se jim podařilo zkrátit do dvou týdnů. Výsledkem je skutečné zkamenělé dřevo, které se může stát dokonalým filtrem.

Tajemný Smith Mansion: Dům, který stál svého tvůrce život

Co na počátku bylo jen obyčejným domem, se postupně začalo měnit v něco kuriózního. Tato stavba stála svého tvůrce manželství a nakonec i jeho život...

Původní dům jim shořel, nechtěli ale ztratit úžasný výhled. Jak si poradili?

Začít stavět na troskách spáleniště není zrovna radostné. Je to ale příležitost, jak udělat věci lépe. Prohlédněte si dům, který se dá přirovnat ke rčení „z nouze ctnost“.

Největší dřevostavbu Evropy s pohnutou minulostí se pravděpodobně nepodaří zachránit

Největší dřevostavba Evropy se rozpadá. A pokud se nenajdou finance na její záchranu, pravděpodobně nepřežije letošní zimu.

Unikátní chata Libušín vyhořela před šesti lety, nyní se blíží její znovuotevření

Přinášíme vám exkluzivní rozhovor o procesu rekonstrukce Libušína s ředitelem Valašského muzea v přírodě. Jeho znovuotevření se chystá v létě 2020.

Opalování dřeva: levná povrchová úprava dřeva, která má životnost přes 50 let

Opalování dřeva je originální, funkční, estetická a levná metoda povrchové úpravy. Dejte svému dřevu vzhled, který se neokouká, a navíc ho ochrání.