HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Rezidence obložená ohořelým cedrovým dřevem – levná a trvanlivá ochrana

Pro rezidenci Armstrong Avenue v samotném Los Angeles se stalo inspirací ikonické Whitneyho muzeum v New Yorku od architekta Marcela Breuera, avšak s přesně opačnými prvky. Stavba se liší především svým konstrukčním a dispozičním řešením, pohádkovým výhledem a samotným účelem. Napadlo by vás situovat kuchyni v patře? A co takhle návrh oken, které svým tvarem doslova zapadají do konstrukce?


Stupňovitý tvar konstrukce
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Se souhlasem The LADG, photographer Nathaniel Riley

Novodobá budova má rozlohu 176 m2, přičemž poskytuje krásný výhled na vodní nádrž Silver Lake. Kalifornská stavba nabízí vyjma příjemného okolního prostředí i netradiční dispoziční řešení. Posuďte sami, jak by se vám v Armstrong Avenue Residence bydlelo. Vchod do klidových místností? Kuchyně v posledním podlaží? Navštivte stavbu v naší galerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Se souhlasem The LADG, photographer Nathaniel Riley, Gryffindor (Wikimedia commons)

Design inspirovaný slavným muzeem

Jak bylo již zmíněno, rezidence je zrcadlovým obrazem betonového Whitneyho muzea Marcela Breuera (prohlédněte si ho v naší galerii). Stavba se liší především svým účelem, dispozicí a materiálem. Zajímavá je také jeho vnější fasáda, v rámci které architekti zvolili zuhelnatělé cedrové dřevo (místy s prvky přírodního dřeva). Konstrukce má stupňovitý tvar, avšak otočený směrem do zahrady. Účelem tohoto kroku bylo vytvoření soukromí v rámci strmého svahu, který k terénu přiléhá. V jednoduchosti můžeme říci, že je Armstrong Avenue Residence stejný jako původní muzeum, akorát opačně.

Dispoziční řešení rezidence

Stavba v rezidenční části jižní Kalifornie je specifická nejen vzhledově, ale i prostorově. Pod běžným uspořádáním dispozice si můžeme představit obývací pokoj a kuchyň s jídelnou v přízemí a následně ložnici a dětské pokoje v patře. Armstrong Avenue je však řešený vzhůru nohama. Interní část se skládá ze dvou úrovní, přičemž jsou navrhovaná dvě patra vpředu a dvě patra vzadu. Nižší úrovně jsou plné ložnic, koupelen a prosklených pracoven s moderním studiem. Nejvyšší patro naopak nabízí otevřený prostor s kuchyní, obývacím pokojem a společenskými místnostmi. Výhodou onoho řešení je prostorné venkovní posezení přímo s filmovým výhledem na Silver Lake.

Netradiční volba oken

Pokud jste již navštívili naši galerii, mohli jste si povšimnout různorodého řešení okenních otvorů. Prosvětlená domácnost se pyšní hned dvěma zajímavými úhlovými formami oken. První je orientováno na dvorek a svým tvarem perfektně rámuje přilehlý svah. Druhé je inspirováno Breuerem a je umístěno na přední fasádě (výhled je tedy opět situovaný na vodní nádrž). Hranaté tvary otvoru jsou estetickým prvkem, které dodávají celkové konstrukci decentní šmrnc. Volba využití místnosti jakožto ložnice byla určitě správná, neboť probouzet se do nového dne s uchvacujícím výhledem je skvělým začátkem.

Měli jsme otázky na architekty!

Co stálo za volbou inspirace právě Whitneyho muzea?

Původní projekt je zajímavý a nápaditý hned ze dvou důvodů. Jednak nás inspiroval tím, jak se vyhnout klasickému řešení okenních otvorů. Využilo se tedy různě tvarovaných rámů k nasměrování pohledu jinam nežli na fasádu, která je rovnoběžná s ulicí (okna tedy směřují k vodní nádrži zvané Silver Lake). Druhým důvodem se stal tvar celé konstrukce. Breuerova budova svým stupňovitým tvarem vyčnívá do veřejné ulice a stejně tak je tomu u rezidence Armstrong Avenue. Tímto neobvyklým způsobem jsme vytvořili ve volném prostoru vchod s částečně krytým parkovištěm.

Zajímavá mi také přišla volba „obráceného“ dispozičního řešení, proč tak architekti z LADG učinili?

Obrácené rozložení funguje dobře, jelikož je stavba situovaná proti strmému svahu. Cílem bylo zajistit přirozené osvětlení do všech místností. První čtyři patra jsou rozměrově odsazená přesně o polovinu jedné úrovně, tudíž lze říci, že stoupají „stejnou rychlostí jako samotný svah“. Přízemní pokoje jsou menší, přesto plně osvětlené díky velkým oknům. Poslední podlaží dominuje otevřeným prostorem s posuvnou skleněnou stěnou a luxusním výhledem na jezero.

Kdo vdechne překrásné residenci život, aneb pro koho je stavba určená? Přesně tahle informace nám zde ještě nezazněla.  V samotném závěru bude prý budova sloužit scénáristům pracujícím ve filmu a televizi.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
14.06.2021

Photocredit: Se souhlasem The LADG, photographer Nathaniel Riley

1

7 tipů jak ochránit dřevo, aby vydrželo věčně i bez impregnace

Jednoduchá konstrukční pravidla a dřevo vám bude sloužit věčně.

Video: Japonská technika ochrany dřeva Shou-sugi-ban Yakisugi

Stará japonská technika Shou-sugi-ban je jednoduchým, přírodním a funkčním způsobem povrchové úpravy dřeva. Její postup si můžete prohlédnout v tomto videu.

Brazilský DJ zrekonstruoval bungalov na rezidenci. Má šest koupelen a strom uprostřed domu

Tradiční bungalov v klasické zástavbě byl zrekonstruován od hlavy až k patě. Z nevýrazné bílé budovy vznikla luxusní rezidence s dřevěnými obklady a velkými černými plochami, která je propojená se zahradou. Navštivte s námi MV House.

Monolitická vila oblečená do moderní černé barvy

Jednoduchá, elegantní, skromná a zároveň trochu arogantní. To je holandská Villa SG21. Prohlédněte si ji v galerii.

5 mýtů o dřevostavbách: Hoří rychleji než zděné domy?

O dřevostavbách se toho povídá hodně. Mají nižší životnost. Zničí je houby. Rychle shoří. Nic z toho není pravda. Vysvětlíme proč.

Dva domy, jedna rodina – netradiční černá dřevostavba ze Švýcarska

Atypická parcela dala vzniknout velmi netradičně sestavené dřevostavbě. Nad betonovým základem se ční tři patra prostorové mozaiky. Prohlédněte si ji v našem článku.

Původní dům jim shořel, nechtěli ale ztratit úžasný výhled. Jak si poradili?

Začít stavět na troskách spáleniště není zrovna radostné. Je to ale příležitost, jak udělat věci lépe. Prohlédněte si dům, který se dá přirovnat ke rčení „z nouze ctnost“.

Černý tiny house na kolečkách je obklopený australskou divočinou

Energeticky samostatný minidomek na kolečkách stojí uprostřed australské divočiny a je tím ideálním místem k dokonalému odpočinku. Prohlédněte si ho v naší bohaté fotogalerii.

Prefabrikovaný flexibilní dům chrání své obyvatele před divokými požáry

Když potřebujete rychle postavit dům, vyberete prefabrikovaný. Když nemáte dost peněz, vyberete takový, který se dá kdykoliv rozšířit.

Opalování dřeva: levná povrchová úprava dřeva, která má životnost přes 50 let

Opalování dřeva je originální, funkční, estetická a levná metoda povrchové úpravy. Dejte svému dřevu vzhled, který se neokouká, a navíc ho ochrání.