HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

LED osvětlení – vše, co je dobré vědět, než začnete nakupovat

Každý prostor, i ten nejtmavší a nejzapadlejší, můžeme rozzářit a zútulnit správnou volbou osvětlení. Připravili jsme pro vás několik důležitých informací a parametrů, které by mohly pomoct ve splnění vašeho cíle. Zkrátka vše, co je dobré vědět, než začnete nakupovat. Máte rádi přítmí, mnoho romantických světýlek a svíček rozprostřených po bytě? Rozzáříte raději prostor velkým světlem netypického tvaru? Nebo jste zastánci tradičních lustrů a lampiček? Všemi zmíněnými typy se můžete inspirovat v naší bohaté galerii. 


LED osvětlení
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

LED osvětlení

Na obalu LED žárovek naleznete hodnotu lumenu (lm), což je jednotka světelného toku (světelná energie vyzářena zdrojem za 1 s) a rozhoduje o jasu, jaký žárovka vydává. Hodnota, kterou považujeme za základní osvětlení obytné plochy (obývacího pokoje, ložnice, pokojů, kde tráví čas naše děti) je 100 lm/m2. Jinak je tomu v koupelně a kuchyni, kde doporučujeme 300 lm/m2. Díky těmto obecně platným hodnotám můžeme jednoduše zjistit, kolik světla potřebujeme do jaké místnosti v závislosti na ploše konkrétního pokoje. Samozřejmě, velmi důležitý je váš samotný pocit z osvětlení, které si pořídíte. Udělejte si názor a inspirujte se v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock, Design Rulz, Allegro, Marius Rus

Postup pro správný výběr osvětlení

Vypočítáme plochu místnosti v m2 (délka × šířka místnosti) a vynásobíme ji počtem lumenů pro danou místnost (viz výše v textu). Tím získáme celkovou hodnotu světelného toku pro danou místnost. Z tabulky níže pak vyčteme požadovanou intenzitu osvětlení jednotlivých žárovek podle jejich typů.

Světelný tok a intenzita osvětlení

 Klasická žárovka

 Halogenová žárovka

 Úsporná žárovka 

 LED žárovka

 Světelný tok       

 25 W

 25 W

  5 W

 3 W

 210–204 lm

 40 W

 40 W

 9 W

 5 W

 400–450 lm

 60 W

 60 W

13 W

 9 W

 700–740 lm

100 W

100 W

22 W

15 W

1300–500 lm 

Více svítidel v místnosti je trendy

V dnešní době je atraktivní mít více typů osvětlení v místnosti. Je proto velmi časté, že je osvětlení v místnostech děleno do pomyslných center. Například máme světlo nad jídelním stolem, jiné nad sedací soupravou, jiné nad zónou, kde čteme knihu. Pro milovníky světel je takové rozdělení žádoucí a mnohdy nabízí spoustu atraktivních efektů. Důležitým faktorem pro osvětlení je volba odstínu místnosti a materiál, barva nábytku či samotného vybavení. Do světlých místností není samozřejmě třeba instalovat tolik světel, jako do místností tmavších.

Termodynamická teplota

Termodynamická teplota, tedy barevnost teploty, jejíž jednotka je kelvin (K), slouží k rozlišení teplého a studeného odstínu světla. Je to důležitý faktor, který zohledňujeme na základě funkčního využívaní jednotlivých místností. Jinou barvu jasu světla využijeme v ložnici a jinou v koupelně u zrcadla.

Stupeň krytí svítidla IP

Pozor na výběr osvětlení do vlhkých místností. Vzhledem k vlhkosti a páře, která se v koupelně často vyskytuje, je důležité volit svítidla bezpečná. K tomu slouží značka IP (Ingress Protection), za níž jsou napsaná dvě čísla. První číslo říká, jak odolné je světlo proti vniknutí cizího tělesa, a druhé poukazuje na stupeň odolnosti vůči vlhkosti a vodě. Např.: IP44  odolnost vůči vodě ze všech směrů.

Tabulka stupňů ochrany IP

Stupně ochrany před dotykem nebezpečných částí a před vniknutím cizích pevných těles udávané první číslicí:

IP 0x

Nechráněno.

IP 1x

Zařízení je chráněno před vniknutím pevných cizích těles o průměru 50 mm a větších a před dotykem hřbetem ruky.

IP 2x

Zařízení je chráněno před vniknutím pevných cizích těles o průměru 12,5 mm a větších a před dotykem prstem.

IP 3x

Zařízení je chráněno před vniknutím pevných cizích těles o průměru 2,5 mm a větších a před dotykem nástrojem.

IP 4x

Zařízení je chráněno před vniknutím pevných cizích těles o průměru 1 mm a větších a před dotykem drátem.

IP 5x

Zařízení je chráněno před prachem a před dotykem drátem.

IP 6x

Zařízení je prachotěsné a je chráněno před dotykem drátem.

 

Stupně ochrany proti vniknutí vody udávané druhou číslicí:

IP 0x

Nechráněno.

IP 1x

Svisle kapající.

IP 2x

Kapající ve sklonu 15o.

IP 3x

Kropení, déšť.

IP 4x

Stříkající.

IP 5x

Tryskající.

IP 6x

Intenzivně tryskající.

IP x7

Dočasné ponoření.
IP x8 Trvalé ponoření.

 

Pokusili jsme se vám vypsat informace, abyste získali nejzákladnější povědomí o parametrech, na které se u volby světel zaměřit. Nezapomínejte ale na svůj vlastní pocit a vkus. Hned po bezpečnosti je nejdůležitějším a mnohdy nejlepším měřítkem. Pro spoustu krásné inspirace nahlédněte do naší fotogalerie.

P.S. Vybavujete interiér ve Vašem domě či bytě? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
06.10.2021

Photocredit: Shutterstock

2

Vnější zastínění 1. díl - Do domu vpustí světlo, ale teplo nechá před okny

Proč a jak na vašem domě použít vnější zastínění, které vpustí světlo, ale teplo nechá před okny?

Dřevostavba vytápěná elektřinou? Není třeba se bát

Stále více dřevostaveb je vytápěno elektřinou a tento trend má jasný důvod

Rolety do oken: Klasika, která zažívá renesanci

Rolety lze dělit podle materiálů, způsobu stínění a toho, jak se montují. Prohlédněte si je ve fotogalerii.

Ložnice: Inspirace a fotogalerie pro moderní ložnice

Hledáte inspiraci pro zařízení vaší ložnice? Jaké použít barvy

Venkovní markýza na balkon i terasu chrání soukromí a šetří náklady

Chcete trávit více žasu na terase nebo balkonu? Venkovní markýza je řešení.

Ověřené tipy, jak přifouknout malý byt

Jak zařídit malý byt, aby mohl plnohodnotně konkurovat větším bytům? Stačí porozumět radám interiérových architektů a můžete se místo do tmavého kutlochu vracet do příjemného a pohodlného interiéru. Přinášíme vám souhrn ověřených rad, jak vyzrát na malý byt.

Chcete ročně ušetřit tisíce za energie? Zatočte se zlozvyky, které je zbytečně prodražují!

Utrácíte za energie a vodu více, než je vám libo? Naučte se v našem rádci ušetřit tisíce při běžném používání domácnosti.

Cena kWh – Jaká je cena elektřiny v domácnosti?

Začněte šetřit za elektřinu. Není na tom nic těžkého, stačí jen dodržovat jednoduchá pravidla. Podívejte se, jaké jsou sazby a cena kWh!

Zkušenosti z českých dřevostaveb: Udělali byste dnes něco jinak?

Zeptali jsme se zkušených stavebníků, co by dnes udělali na svém domě jinak, kdyby znovu stavěli. Přečtěte si cenné informace, jakých chyb se při stavbě domu vyvarovat.

Osvětlení do chodby – tipněte si, kolikrát denně ji navštívíte?

Chodba je důležitou součástí našeho bydlení, mnohdy slouží jako přijímací, tedy vstupní místnost. Prosvětleme první dojem každého našeho návštěvníka! Jak na to?