HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Pokuta až 100 000 Kč za větve přesahující pozemek. Neznalost zákona se může prodražit

Máte zahradu a na ní vzrostlé stromy? V takovém případě je dobré mít se na pozoru. Zejména pokud se blízko vašeho pozemku nachází dráty vedení elektrického proudu. Mimo odpovědnosti za škodu způsobenou případným pádem dřeviny na vedení a jeho poškození máte totiž ještě jednu povinnost. Udržovat odstup od vedení elektrického proudu na vzdálenost tzv. ochranného pásma. Jeho velikost je však různá a ne vždy je na první pohled zřejmé, kolik to je.


Pokuta za větve přesahující z pozemku
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Václav H. (se souhlasem)

Odpovědnost je na straně majitele pozemku

Ačkoli energetické společnosti často provádí ořez dřevin samy od sebe, a udržují tak vodiče elektrického proudu v pořádku, nemusí to být podmínkou. Odpovědnost zde leží na vás jakožto majiteli pozemku, na kterém se dané dřeviny nachází. Je proto potřeba znát, jaká je přesně velikost ochranného pásma právě pro vodiče nacházející se blízko vašeho pozemku, a dle toho pravidelně provádět ořez tak, aby bylo toto ochranné pásmo dodrženo. Takovou aktivitu samozřejmě doporučujeme přenechat specializované firmě a nepouštět se do toho svépomocí! Při pohybu poblíž vedení vysokého napětí je riziko zranění elektrickým proudem.

Můžou vám i vstoupit na pozemek

Je dobré také vědět, že provozovatel energetické soustavy je oprávněn pro zajištění její údržby vstoupit i na váš pozemek, a to bez nutnosti žádat vaše svolení. Tuto pravomoc má právě za účelem zajištění ořezu pro případ, že je nutné jej akutně provést pro zajištění bezpečnosti. Pokud se tedy chcete vyhnout nezvané návštěvě, je dobré hlídat si stav a dodržení ochranné zóny na vlastní pěst.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Pořídili si krbovou vložku a tepelné čerpadlo. Za energie dají jen 3 000 Kč

Povinné vzdálenosti jsou různé

Vedení se rozděluje v základu na tři druhy. Nízké, vysoké a velmi vysoké napětí (specifikace viz níže). V případě nízkého napětí je povinný odstup jeden metr. V případě vysokého napětí sedm metrů. V případě napětí velmi vysokého se pak jedná o dvanáct metrů. Abychom byli schopni rozpoznat, o jaký typ se jedná, můžeme buď využít portál Mapy.cz, který v režimu turistické mapy u některého vedení uvádí i napětí. Pokud zde tuto hodnotu nenalezneme a nejsme si jisti, nezbývá než obrátit se s dotazem buď na provozovatele distribuční sítě, dodavatele elektrické energie nebo na obec.

Nízké napětí je v rozmezí od 50 V do 1 kV, vysoké napětí je od 1 kV do 52 kV a velmi vysoké pak od 52 kV do 300 kV.

Dodržení ochranného pásma je vidět i z leteckých snímků

Mějte na paměti, že i v případě, že se nacházíte na odlehlém místě, vypozorovat, zda dodržujete správně odstup od ochranného pásma, lze i pomocí leteckých snímků případně účelovým přeletem dronu. Není proto radno tuto situaci podceňovat. Mimo nebezpečí, které může způsobit zásah elektrickým proudem případně výpadek sítě jako takový, je zde také přímo stanovená pokuta 100 000 Kč za nedodržení této povinnosti.

Chcete znát stavební zákon pořádně, aby vás nic podobného nezaskočilo? Aktualizované plné znění stavebního zákona je dostupné v knižní podobě. Zjistěte si cenu zde.

Vydáno dne:
22.03.2024

Photocredit: Václav H. (se souhlasem)

0

Pokuta až 100 000 Kč za chybějící revizi. Češi neznají povinnosti a pak musí platit
Nemáte platné potvrzení o revizi komína? Měli byste to co nejdřív napravit. V případě požáru vám totiž hrozí vysoké pokuty.

Pokuta za elektřinu vyrobenou domácí fotovoltaikou může být až tisíce korun za každý kilowatt
Přetoky elektřiny do distribuční sítě vám nemusí vždy vydělat. V některých případech za ně budete dokonce platit vy. Na co si dát pozor, aby se to nestalo?

Dodavatelé energií využívají nevědomosti spotřebitelů. Padají i milionové pokuty
Dodavatelé energií během krize využili nelehké situace svých zákazníků a nechali se často zlákat k nekalým, či dokonce agresivním obchodním praktikám.

Všem vlastníkům nemovitostí vznikla 1. ledna nová povinnost. Pokud na ni zapomenou, hrozí jim pokuta 400 tisíc
Majitelům nemovitostí přibyla další věc, kterou si budou muset pohlídat. Pokud ji opomenou, mohou být postihnuti sankcí ve výši 400 tisíc korun.

Lidé mohou v tichosti přijít o své stavební pozemky
Vlastníte vy nebo někdo z vašich blízkých stavební pozemek? Dost možná vás vyvedeme z omylu. Je totiž docela dobře možné, že váš pozemek již stavební není, a jeho hodnota se tak několikanásobně snížila.

Koupili 1200 m2 velký pozemek u Prahy. Později zjistili, že polovinu z něj však nemohou využívat
Zjistili jsme, jak tuto ošemetnou situaci mladá rodina vyřešila a jak se aktuálně pohybují ceny stavebních pozemků v lokalitě kolem Sázavy. Některé jsou dosažitelné i pro běžnou rodinu.

Za pokácení stromů na vlastním pozemku hrozí pokuta 100 000 Kč
Ačkoli se mnoho lidí domnívá, že na svém vlastním pozemku si můžou dělat v podstatě všechno, co se jim zlíbí, není tomu úplně tak.

Za nevyvezenou žumpu nebo septik se rozdávají pokuty až 100 tisíc. Důležité je pečlivě uchovat doklad
Mnoho majitelů septiku či jímky nechávalo jejich obsah volně vytékat. S novelou vodního zákona je tomu konec. Za plné nebo nefunkční jímky hrozí majitelům pokuta.

Za pěstování některých rostlin hrozí pokuta až 2 miliony korun. Přesvědčte se, zda je nemáte na zahradě
Majitelé pozemků, kteří nemají tušení, co jim na zahradách a loukách roste, by měli zbystřit. Za některé druhy plevele totiž hrozí pořádná pokuta.

Nenašli dostupný pozemek, a tak si postavili dům na louce. Bydlí bez sousedů a mají svět na dlani
Jelikož nesehnali ideální stavební parcelu, rozhodli se pro koupi velké louky nad městem. Viděli v tomto rozhodnutí samá pozitiva, nicméně po pár týdnech pocítili pravý opak.