HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Pořídili si chalupu, na kterou je radost jezdit. Dali přednost modernímu návrhu

Nápaditý design, moderní přístup k vedení stavby, atraktivní zpracování. Projekt víkendového rodinného domu z Norska poukazuje na nový trend v modernizaci tradičních víkendových dřevostaveb. Tato stavba s 84 metry čtverečními je dokonale sladěná s okolí přírodou, překvapuje atraktivními tvary a moderním designem. Prohlédněte si ji s námi zblízka.


Moderní chalupa
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Bruce Damonte

„Chtěli jsme vytvořit takovou stavbu, která vyjde z původního skromného charakteru severských domů, ale vezme si z něj to nejlepší. Kompaktnost, efektivitu, příjemnou rodinnou atmosféru,“ prozrazují tvůrci projektu víkendové rodinné chaty, který ohromil celé Norsko. Co se o něm hodí znát? Stačí pár drobností: nenachází se v úplné divočině, ale v podstatě v dojezdové vzdálenosti z Osla. A stojí sice na samotě u lesa, ale na dohled silnici. I proto to autoři při popisu moc nepřehánějí se slovy o drsném severu, byť zima se tu umí ukázat i ze své nehostinné stránky. To ale k regionu patří.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Bruce Damonte, Bruce Demonte

Vevnitř nic nechybí, ani volný prostor

A dál? Na ploše 84 metrů čtverečních nabízí 3 ložnice a 2 koupelny plus kuchyňské a společenské zázemí, a přitom nepůsobí natěsnaným a klaustrofobickým dojmem. Dobře navazuje na exteriér, je tu částečně zastřešený prostor pro ukládání a voskování lyží i dřevník a místo pro odložení kol. Je to stavba dokonale sladěná s okolí přírodou, překvapuje atraktivními tvary a moderním designem. Jen pár metrů od paty domu se nachází jezero Mylla, kde můžete jako otužilci plavat, anebo bruslit či rybařit. A celá tahle stavba se přitom ve svém názvu pyšní slovem hytte. Co to znamená?

Vyrazíme na chalupu!

Norština je skutečně zvukomalebná řeč. Slovo hytte tu znamená chalupu, což by většině na venkov o víkendu zajíždějícím Čechům přišlo romantické. Rozdíl je v tom, že hytter – chalupy, coby součást norské bytové kultury, jsou ve své čisté podobě spíš chatrče, chýše a sruby z neotesaných klád. Ta skutečně tradiční hytte je obvykle malá, stěsnaná jednopokojová záležitost, spíš přístřešek před nepohodou. Obvykle bez tekoucí vody, toalety nebo elektřiny. A pokud má více místností, tak většinou jen seřazených podél centrálního průchozího koridoru. Voní borovicí a ovčí vlnou, jsou tmavé a zadýchané, s malými okny a nízkými stropy. Dobré na zimu, ale nic k chlubení.

Existuje cesta, jak to udělat lépe?

Hytte ale k Norsku prostě neodlučně patří a každá rodina, byť žijící v moderním městě, někde na severu v horách nebo u fjordu svou malou „chalupu“ má. Když se do stavby víkendového domu v Jevankeru pustili architekti ze studia Mork-Ulnes, přijali tím dost nelehkou výzvu. Rozhodli se totiž přepsat budoucnost norských hytte a názorně ukázat, že se ve 21. století pod tímhle termínem nemusí skrývat jen nevlídná chatrč někde v pustině. A tím si otevřeli cestu k opravdu širokému severskému trhu. Mít chalupu, na kterou je radost jezdit (a nemusíte z ní předtím vyhánět losy nebo medvědy), by totiž chtěl každý.

Vysoké stropy dávají pocit velkoleposti 

Asi nejzásadnějším prvkem, který v domu z Jevankeru odbourává onu stísněnost malého obydlí, jsou vysoké stropy. Přesněji, jejich nestejná výška se pohybuje od 2,4 metrů až pro 4,3 metry v nejvyšším bodě. Když k tomu přičtete instalaci bezrámových oken a širokých průhledů do krajiny, vyvstává před vámi obraz velmi komfortního bydlení. Místa, kde stačí jen vyjít na terasu a před vámi se nachází to nejhezčí z norské přírody. S tím také architekti počítali, že obyvatelé budou trávit většinu času venku. Prohlíéděte si povedenou moderní chaloupku v naší fotogalerii.

Místo pro děti? Ano, máme

Teoreticky se dovnitř pohodlně vměstná až 6 obyvatel s tím, že se tu myslelo i na děti, které by v případě nevlídného počasí nemohly ven. I proto se uvnitř domu nachází „doupě“, na které mohou děti vylézt a kde si mohou hrát, aniž by rušily ostatní. Vyvýšené jádro pak usnadnilo rozdělení plánu celého domu, který osciluje kolem tří částí. Funkční části kuchyně, uzavřeného bloku toalety a koupelny a technického zázemí – prohlédněte si půdorys domku v naší galerii. Mezi tyto části jsou pak volně vloženy obytné prostory, ze všech stran prozářené denním světlem. Tato hytte popírá neduhy podobných starých staveb, ale přesto se nezříká pohodové atmosféry rodinné dovolené. Je ztělesněním představ o severské dovolené.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
03.09.2020

Photocredit: Bruce Damonte

1

Video: Norská rodina žije ve skleněné kopuli

Něco pro fanoušky ekologických staveb. Přemýšleli jste někdy, jaké by to bylo žít ve skleníku? Početná norská rodina to už zjistila!

Prohlédněte si kompaktní dům v tradičním norském stylu

Líbí se vám kompaktní domy v tradičním duchu, které ale poskytují dostatek moderního pohodlí? Přečtěte si článek o rodinném domku u norského jezera Mylla.

Norská chata postavená s láskou k přírodě

Norové staví krásné dřevěné domy od nepaměti. Vždy s úctou ke dřevu a láskou k přírodě. Stejně tak byla postavena i moderní chata v našem článku. Dozvěďte se více.

Dokonalá proměna ošklivé rozpadlé stodoly v nádhernou horskou chalupu

Když jste nadšení milovníci tradiční alpské architektury, nic vás nezastaví, abyste z polorozpadlé stodoly nevykouzlili nádhernou horskou chatu.

Moderní chalupa je přivedla zpátky ke kořenům. Jaké na ně čekalo překvapení?

Chtěli mít místo, kde by trávili čas se svými vnoučaty. Ani ve snu je však nenapadlo, že na ně v průběhu stavby čeká úžasné překvapení. Co se přihodilo a jak se jim v moderní chalupě líbí? Přečtěte si rozhovor s majiteli domu o jejich příběhu a zkušenostech se stavbou.

Původní chalupa se rozpadala. Postavili si místo ní vysněné víkendové bydlení

Navštívili jsme nádhernou moderní dřevostavbu u vodní nádrže Slapy, kterou si nechali postavit manželé Lucie a Jan jako víkendový dům na místě původní staré chalupy. Proč stavěli s architektem a co mají na domě nejraději?

Stavba roubenky norskou technologií – kompletně svépomocí

Přemýšlíte o stavbě netradiční dřevostavby? Inspirujte se roubenkou zhotovenou norskou technologií, kterou vám představíme v tomto článku. Je celá postavena svépomocí.

Veselá maringotka se stala příjemným obydlím pro mladý pár a jejich dva psy

Pokud pracujete z domova a přitom ještě rádi cestujete, pořiďte si domek na kolečkách. Třeba krásně tyrkysový jako pár z našeho článku.

10 nejkrásnějších chalup na víkendový či prázdninový pobyt u nás v Česku

Nevíte kam na víkend či na dovolenou? Máme pro vás seznam top 10 chalup po celé České republice pro všechny příležitosti. V nabídce jsou domy s wellness nebo okolím plným pestrých výletů.

Chata a chalupa – 60+ inspirací pro odpočinek a rekreaci dle vašich nejtajnějších představ

Ať už renovujete starou chatu či chalupu, nebo jste se rozhodli postavit si svoji vlastní, poradíme vám, kde nabrat kapku inspirace pro začátek. Jaký styl chaty preferujete?